Přerušovaný nános lepidla
Přerušovaný nános lepidla

Blog: Přerušovaný nános lepidla a 5 rad, jak jej správně dosáhnout.

Přerušovaný nános lepidla je úspornější než nános kontinuální a dosahuje stejných požadavků na pevnost spoje. Je ale třeba jej správně nastavit.

Více informací Méně informací Více informací
Hledáme nového kolegu pro oblast průmyslových lepidel.
Hledáme nového kolegu pro oblast průmyslových lepidel.

Hledáme nového kolegu pro oblast průmyslových lepidel.

Naše partnerská společnost KALEP hledá do svého týmu novou posilu na pozici manažer/ka obchodu pro oblast průmyslových lepidel.

Více informací Méně informací Více informací
Ukázka lepení na EmbaxPrintu v Brně 2023
Ukázka lepení na EmbaxPrintu v Brně 2023

Systémy pro nanášení tavných lepidel na veletrhu EmbaxPrint 2023

Děkujeme všem účastníkům za milá setkání a těšíme se brzy na viděnou.

Více informací Méně informací Více informací

Kontinuální housenkový nános lepidla je známá a osvědčená technika lepení. Stejně kvalitního spoje lze ale dosáhnout s až o polovinu nižší spotřebou lepidla. Jak? Díky technice přerušovaného nánosu lepidla. Ten nyní usnadňují nejnovější elektrické aplikační hlavy Volta nebo SpeedStar od švýcarského výrobce Robatech, a to díky své dlouhé životnosti i při vysoké spínací frekvenci (až 800 bodů za sekundu).

Kontinuální nános je tedy nahrazen menšími body nebo proužky lepidla, které jsou aplikovány v řadě za sebou. Vzniká tedy jakýsi lepidlový šev. Tento způsob aplikace lepidla je ale nutné správně nastavit, aby nedocházelo k nežádoucímu jevu – tahání vlasů lepidla mezi jednotlivými body nebo proužky (viz. úvodní foto). Při výskytu tohoto jevu může dojít ke kontaminaci výrobku i výrobního prostředí lepidlem. Jak mu tedy zabránit? Někdy stačí jen drobné úpravy parametrů, abyste dosáhli čistého přerušovaného nánosu lepidla. Pojďme si tedy představit 5 základních parametrů, které je třeba správně nastavit.

 

Kontaminace výroby lepidlem


1. SPRÁVNÁ APLIKAČNÍ VZDÁLENOST


Vzdálenost aplikační trysky od výrobku má největší vliv na čistou aplikaci lepidla. Obecně platí, že čím blíže je tryska k výrobku, tím přesnější bude nános. Jako základní nastavení se doporučuje vzdálenost 4 mm.


2. OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ TEPLOTY


Optimální teplota samozřejmě závisí na druhu lepidla. Vždy se řiďte technickým listem výrobce lepidla! Obecně platí následující pravidlo: Čím vyšší teplota, tím nižší viskozita a elasticita tavného lepidla. A čím nižší je elasticita lepidla, tím méně dochází k výskytu tahání vlasů lepidla.


3. SPRÁVNÁ APLIKAČNÍ TRYSKA


Správný výběr aplikační trysky závisí na způsobu použití. Než se však začnete zabývat tím, zda máte správnou trysku, dobře si ji prohlédněte. Je neporušená? Je čistá? Protože to je přinejmenším stejně důležité.
Nyní ke tvaru trysky. Ten má samozřejmě také vliv na vznik vlasů. Standardní aplikační trysky s kulovými ventily jsou náchylnější ke vzniku vlasů, protože po uzavření zůstává ve špičce trysky část lepidla. Jehlové ventily naproti tomu po uzavření lepidlo zcela vytlačí. Záleží také na tom, zda má tryska vrtaný kanálek nebo kapilární trubičku. Druhá jmenovaná zlepšuje tok lepidla, takže dochází k menší turbulenci, a tím i k menší šanci vzniku vlasů. V neposlední řadě může vedení tepla v trysce nebo ochranný kryt trysky proti průvanu výrazně zlepšit chování lepidla.

 

Aplikační hlava Volta


4. VNĚJŠÍ VLIVY


Vnější vlivy, jako je průvan od otevřených dveří, oken nebo výfukových systémů, kolísání přívodu stlačeného vzduchu nebo chlazené výrobní haly, mají negativní vliv na chování lepidla. Kontrolujte zejména přívod stlačeného vzduchu; měl by se trvale pohybovat v rozmezí 5-6 barů.

 

Porovnání přerušovaného nánosu


5. SPRÁVNÉ LEPIDLO


Lepidlo musí odpovídat danému použití. Pokud všechny výše uvedené úpravy nepřinesly požadovanou změnu, vyzkoušejte lepidlo s nižší viskozitou. Obraťte se na distributora technologie, který vám dokáže odborně poradit.

Správné nastavení přerušovaného nánosu lepidla může v delším časovém horizontu přinést výraznou úsporu lepidla a s ní i úsporu nákladů. Spolu s významnou úsporou energií (zejména spotřeba a úniky tlakového vzduchu) se investice do aplikačních hlav schopných přerušovaného nánosu, jakými jsou například aplikační hlava Volta nebo SpeedStar, snadno sama zaplatí.

 

Naše partnerská společnost KALEP hledá do svého týmu novou posilu na pozici manažer/ka obchodu pro oblast průmyslových lepidel.

Co bude Vaším úkolem?

 • práce s klienty ČR/SR a dodavateli v EU
 • získání zakázky a její zpracování (kontrola objednávky, dodávky, funkčnosti dodávky, zabezpečení instalace u zákazníka)
 • péče o stávající zákazníky a hledání dalšího potenciálu prodeje
 • zpracování došlých poptávek
 • výkaz činnosti

Požadavky:

 • SŠ/VŠ
 • technická představivost a zájem o oblast průmyslové výroby
 • komunikativní se smyslem pro humor
 • schopnost naslouchat požadavkům klienta
 • časová flexibilita - služební cesty ČR/SR a občas i EU
 • AJ - schopnost vést obchodní jednání
 • řidičský průkaz sk. B

Co Vám nabídneme kromě odpovídající odměny?

 • fixní mzdu + provize dle výkonu
 • individuální přístup k zaměstnancům na 1.místě
 • práci v perspektivním a prosperujícím oboru
 • flexibilní pracovní dobu
 • možnost práce z domova
 • příjemné neformální prostředí ve firmě
 • příspěvek na stravování
 • 4 týdny dovolené + 5 dní Sick days
 • příspěvek na penzijní připojištění ve výši 1 000 Kč
 • služební automobil, notebook, mobilní telefon
 • odborné vzdělávání (i v zahraničí)
 • firemní akce - lyžování, vinné sklepy na Moravě, Oslava života

Pokud vás nabídka zaujala a chtěli byste se dozvědět více, napíšte nám na prace@kalep.cz

Od 7. do 9. února probíhal na výstavišti v Brně veletrh obalů a tisku EmbaxPrint 2023.
 
Na veletrhu bylo k vidění hned několik systémů pro nanášení lepidel Robatech:
 
 
Na expozičním stánku KALETECH jsme prezentovali nejmodernější tavnou jednotku Vision Saplikační hlavy Volta a SpeedStar a vyhřívané hadice Performa
 
 
V rámci expozice Packaging Live byla k vidění ukázka celé balící linky. Pro návštěvníky jsme si připravili ukázku nánosu lepidla pomocí robotu a nový způsob stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla. Také zde byla ukázka pracoviště pro nános tavného lepidla pomocí ručního aplikátoru.
 
 
 
Kromě technologiie pro aplikaci tavných lepidel dodávám také technologii pro aplikaci lepidel studených, především disperzích a reaktivních studených lepidel. I ty jsme předvedli na výstavě EmbaxPrint.
 
 
Velmi nás potěšila účast a zájem návštěvníků o technologii lepení. Děkujeme za milá setkání a těšíme se na další spolupráci.
Získejte dotaci na úsporná opatření s nejnovější technologií Robatech
Získejte dotaci na úsporná opatření s nejnovější technologií Robatech

Získejte dotaci na úsporná opatření s nejnovější technologií Robatech

Nové technologie Robatech splňují podmínku energetických úspor pro získání dotace z evropského fondu.

Více informací Méně informací Více informací
Stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla
Stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla

Stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla

Zbavte se závislosti na jednorázové fólii. Řešení s tavným lepidlem je efektivnější, levnější a šetří životní prostředí.

Více informací Méně informací Více informací
Zveme vás do Brna na veletrh obalů a tisku EmbaxPrint
Zveme vás do Brna na veletrh obalů a tisku EmbaxPrint

Zveme vás do Brna na veletrh obalů a tisku EmbaxPrint

Navštivte expozici KALETECH v pavilonu V, kde budeme prezentovat nejnovější lepicí technologie.

Více informací Méně informací Více informací

Ministerstvo průmyslu a obchodu otevřelo výzvu k žádosti od dotace v programu Úspory energie. Cílem programu je podpořit malé, střední a velké podniky v České republice ve snaze naplnit klimaticko-energetické cíle a plnit dlouhodobou vizi udržitelné výroby šetrné k životnímu prostředí. 

Výše dotace na projekt se pohybuje v rozmezí 500 tisíc až 200 milionů korun a míra podpory činí 35-65 %. Dotace se vztahuje na širokou škálu energetický opatření a zahrnuje také investice do úspornějších výrobních technologií. V tomto případě musí nová technologie splnit podmínku energetické úspory oproti předchozí o minimálně 30 %.

Tavná jednotka Vision.

Nové technologie Robatech tuto podmínku s přehledem splní. Jedná se především nové tavné jednotky Vision (úspora energie 40% oproti běžným zařízením), vyhřívané hadice Performa (úspora energie 45% oproti běžným zařízením) a aplikační hlavy Volta (úspora energie 60 % oproti běžným zařízením). Máte tak jedinečnou možnost investovat do výroby s nižšími provozními náklady s výraznou slevou. Jako příklad skutečné realizace s výraznou úsporou můžeme uvést instalaci Robatechu ve švýcarské firme JTI. Celková úspora energie, která proběhla i s měřením, činila 48 %!

Výzva běží až do listopadu 2023, ale je nutné mít zpracovanou technickou dokumentaci, je tedy lepší začít s přípravou co nejdříve. Věříme že pro vás může být tato nabídka zajímavá a z dlouhodobého hlediska i ekonomicky výhodná. Rádi vám s přípravou pomůžeme. Více informací o dotaci zde.

 

 


Průmyslová a potravinářská výroba v současné době vyžaduje stále více logistiky. To s sebou přináší zejména nutnost balení spojené s manipulací ve skladech. V principu to znamená, že každý kus zboží je nutné fixovat k paletě tak, aby byla zajištěná efektivní a bezpečná manipulace. Pro fixaci je ve většině případů využívaná průtažná (stretch) fólie. Ta zajistí dokonalou pevnost celé paletové jednotky při přepravě a manipulaci. Zároveň však s sebou přináší také nemalé náklady na její pořízení a následnou likvidaci. Kromě finančních nákladů je tu i tlak na udržitelnost procesů balení. Stretch fólie jsou vyráběny na bázi polyethylenu a jejich náhrada, nebo snížení množství výrazně přispívá k eliminaci nadměrného obalového odpadu.

Paletizace kartonových krabic pomocí tavného lepidlaProto tedy stále častěji společnosti využívají alternativu paletizace pomocí tavných PSA (tlakově citlivých) lepidel. Tato paletizační lepidla jsou nanášena v roztaveném stavu bodově, pomocí spreje, nebo jako plošný nános. V praxi to znamená, že je lepidlo naneseno na přesně definovaná místa výrobků, které fixuje a tvoří z nich jeden celek. Takto je možné stohovat například krabice, či balení nápojů a mnoho dalších výrobků. Lepidla vynikají vysokou mírou smykové odolnosti (odpor proti posuvu). Zároveň však neporušují paletizované zboží při odebírání díky jejich nízké přilnavosti k materiálu.

 

Jaké výrobky jsou vhodné pro paletizaci pomocí lepidla?

 • Lahve a plechovky s nápoji
 • Pytle
 • Kartonové krabice
 • Keramika

Bezpečnost a kvalita na prvním místě

Aplikační hlava s infračerveným senzorem

Paletizace pomocí tavných lepidel s sebou přináší finanční a časovou úsporu. Zároveň nesnižuje bezpečnost při manipulaci se zbožím. Naopak, při vhodně zvolené aplikaci lepidla je možnost zvýšit tuhost celku na paletě. V mnoha případech je nános lepidla překrytý zbožím a nelze vizuálně zkontrolovat, zda skutečně došlo k aplikaci na předem zvolená místa. Pro tento případ přichází na řadu kontrola nánosu lepidla. Každá aplikační hlava je osazena infra senzorem, který využívá zbytkové teplo lepidla a detekuje každý nános. Systém následně tyto data vyhodnotí a okamžitě reaguje například vyřazením zboží, či varovným hlášením.

Schéma systému aplikace tavného lepidla s vyhodnocením přítomnosti nánosu


I přes řadu zmíněných přínosů je tento způsob stabilizace výrobků na paletě v našich končinách spíše výjimkou a moc se o něm neví. V okolních zemí je však daleko více využívaný. Posloužit mohou například 2 případové studie ze Švýcarska:

Paletizace za použití lepidla, bez jednorázové strech fólie, je ve světě již několik let osvědčeným a funkčním řešením. Pozitivní přínosy má jak pro výrobce, tak pro jeho zákazníky. Navíc snižuje ekologickou zátěž výroby a pomáhá tak naplňovat současné trendy ohleduplného chování k prostředí ve kterém žijeme. Jedná se o win-win-win situaci a podobná řešení snad již brzy uvidíme rozšířené míře i v Česku a na Slovensku.

Zajímala by vás možnost paletizace pomocí lepidla i pro vyši výrobu? Kontaktujte nás, rádi ji s vám budeme konzultovat!

Vážení obchodní přátelé,

již za měsíc se na výstavišti v Brně koná první letošní veletrh obalů a tisku - EmbaxPrint. Od 7. do 9. února si budete moct prohlédnout nové technologie, materiály, postupy a trendy na největším specializovaném veletrhu ve střední Evropě. Jako naše partnery bychom vás rádi pozvali na expozici KALETECH, kterou naleznete v pavilonu V.
 


Benefity, které naše produkty přinášejí do obalového a tiskařského průmyslu, platí pro všechny průmyslové obory. Těšit se můžete na live prezentaci technologie Robatech se zaměřením na:
 

Nejmodernější technologie lepení

 

Nejmodernější technologie lepení

Tavná jednotka Vision, aplikační hlavy Volta a SpeedStar a vyhřívané hadice Performa disponují revolučním systémem izolace. Mají o desítky procent nižší provozní náklady, než běžná zařízení.
 

 

 

 Paletizace bez využití jednorázové fólie

Dejte sbohem jednorázové stretch fólii, která znamená vyhozený čas pro vás i vaše zákazníky. Systémy stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla šetří vaše náklady i životní prostředí.

DOZVĚDĚT SE VÍCE
 

 

 

 

Automatizace lepení s využitím robotů 

Roboty se neunaví a pracují přesně. Řešení s lepicí hlavou si poradí s tvarově složitými součástmi, snižují spotřebu lepidla a zmetkovitost výroby.

DOZVĚDĚT SE VÍCE

 

 

  

Systémy pro aplikaci studených lepidel
 

Systémy pro aplikaci studených lepidel

Poznejte výhody studených lepidel a jejich vhodné aplikace ve vašem průmyslu. Kompletní systémy pro nános disperzních a reaktivních studených lepidel.

 

DOZVĚDĚT SE VÍCE
 

 

 

Pokud byste se chtěli dozvědět více o naší výstavě a o veletrhu EmbaxPrint, neváhejte se na nás obrátit přes náš kontaktní formulář:

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

 

 

Těšíme se na setkání v Brně a přejeme vám úspěšné dny!

 
 
 
Přejeme vám veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2023
Přejeme vám veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2023

Přejeme vám veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2023

Ať vaše hvězda stoupá výš a září jasně i v následujícím roce!

Více informací Méně informací Více informací
Díky moderním technologiím pro aplikaci lepidla ušetří výrobce 48% elektrické energie.
Díky moderním technologiím pro aplikaci lepidla ušetří výrobce 48% elektrické energie.

Díky moderním technologiím pro aplikaci lepidla ušetří výrobce 48% elektrické energie

Nejmodernější systém izolace a správné načasování distribuce lepidla výrazně zvyšují energetickou efektivitu.

Více informací Méně informací Více informací
Volta: nová aplikační hlava pro nános tavných lepidel
Volta: nová aplikační hlava pro nános tavných lepidel

Volta: nová aplikační hlava pro nános tavných lepidel

Elektrická aplikační hlava, která snižuje spotřebu elektrické energie a lepidla. Je odolná, přesná a zajišťuje opakovatelný nános lepidla.

Více informací Méně informací Více informací

Vážení obchodní přátelé,

děkujeme vám za projevenou důvěru v uplynulém roce, přejeme příjemné prožití vánočních svátků a těšíme se na další úspěšnou spolupráci i v roce 2023.

PF 2023

Tento rok byl pro mnohé rokem zkoušek, který prověřil naši připravenost reagovat na náhlé změny a nestabilitu prostředí. Zachovejme si však pro následující měsíce zdravý optimismus a sílu výzvám čelit. Společně z toho nakonec můžeme vyjít silnější a zkušenější.

Na viděnou v roce 2023.

Tým KALETECH

Společnost JTI Switzerland vyrábí ve svém závodě v Dagmersellenu 47 milionů cigaret denně pro značky jako Camel a Winston. Na šesti balicích linkách se ve dvousměnném provozu balí vždy 50 kartonů cigaret do přepravního kartonu. Když ji poprvé oslovil výrobce lepicích technologií Robatech s možností snížení spotřeby energie ve výši 30 % byli s rozhodnutím o implementaci opatrní. "Z čistě fyzikálního hlediska je k roztavení 1 kg granulí lepidla zapotřebí přibližně 0,1 kWh," vysvětluje Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI. "Je to stále stejné množství energie. Úspory tedy musí vycházet z konstrukce tavicího zařízení, vyhřívané hadice a aplikační hlavy." Tým údržby JTI se rozhodl provést provozní test, který podpořilo i vedení společnosti.

Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI

Výchozí podmínky byly definovány v únoru 2022 a na zkušební linku byl instalován samostatný elektroměr. Po dobu 14 dnů zaznamenávali pracovníci JTI aktuální spotřebu lepidla a energie stávajícího aplikačního systému v horizontálním kartonážním stroji. Poté společnost Robatech využila jednodenního okna pro údržbu a zdarma nainstalovala testovací systém: tavicí jednotku Vision S, dvě vyhřívané hadice Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond. Nový aplikační systém byl uveden do provozu ještě týž den. Následovalo dalších 14 dnů měření. Martin Berli ze společnosti Robatech vzpomíná: "Starý systém zůstal stále instalován v paralelním pohotovostním režimu. To byla pro společnost JTI jakási pojistka. Věděl jsem však, že riziko výpadku výroby je nízké. Naše systémy pro nanášení lepidla jsou spolehlivé a jejich provoz je bezproblémový."

Kartony cigaret balené do balení po 50 kusech

O 48 % ELEKTRICKÉ ENERGIE PŘI APLIKACI LEPIDLA MÉNĚ

Po zkušebním provozu došlo k vyhodnocení měření. "Očekávali jsme úsporu energie ve výši 33 %, protože víme, že Robatech zachází s čísly opatrně," shrnuje Adrian Vonesch ze společnosti JTI. "Skutečnost, že na konci testu naměříme o 48 % nižší spotřebu energie ve srovnání se systémem jiného výrobce, všechny překvapila." Je zřejmé, že nové systémy Vision a Performa přinášejí do průmyslové aplikace lepidel větší energetickou účinnost. "Pomocí nových izolačních technik se našemu vývojovému týmu podařilo výrazně snížit tepelné vyzařování z tavného tanku a vyhřívané hadice," říká Martin Berli. "Performa není na vnější straně horká na dotek jako jiné hadice. Kromě toho je Performa plně izolovaná v místech připojení a délku hadice optimálně přizpůsobujeme výrobě. Tímto způsobem snižujeme zbytečné tepelné ztráty."

Tavný tank Vision, který přinesl podniku úspory.

O 24 % NIŽŠÍ SPOTŘEBA LEPIDLA

Martin Berli také uvádí, že od doby provozního testu je na lepení kartonů na bývalé zkušební lince potřeba o 24 % tavného lepidla méně. "Je to jednoduše otázka optimálních parametrů nastavení. Náš servisní tým je zná a dokáže je nastavit pro jakýkoli systém nanášení lepidla."

CHCETE PODOBNÉ ŘEŠENÍ? VYUŽIJTE GREENSAVER

Pokud i vy stojíte o snížení nákladů a to ne jen těch souvisejících s elektřinou, využijte náš nový program GREENSAVER. Díky našemu efektivnímu auditu přesně zjistíte, v jakých oblastech můžete úspor dosáhnout, a jaká je jejich návratnost.

Elektrická aplikační hlava, která je zároveň odolná? To je Volta. Má robustní konstrukci, je nenáročná na údržbu a odolná. Svými vlastnostmi zajišťuje maximální spolehlivost, opakovatelnost a kvalitu procesu aplikace lepidla

Volta je spolehlivá.

Volta dosahuje přesného nanášení bodů nebo housenek po dobu 1 miliardy provozních cyklů. Neobsahuje téměř žádné opotřebitelné díly, takže náklady na údržbu jsou sníženy na minimum. Díky stupni krytí IP55 je Volta chráněna i proti vnějším vlivům, jako je prach z kartonu nebo proud vody. Tato elektrická aplikační hlava je tedy vhodná pro náročná a prašná prostředí, která se vyskytují například v obalovém, potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu.


Volta je úsporná.

V porovnání s pneumatickou aplikační hlavou SX Diamond spotřebuje Volta o 60 % méně elektrické energie. Volta totiž pro svůj provoz nevyžaduje stlačený vzduch. Tím se snižují provozní náklady i náklady na údržbu.

 

Volta je přesná.

Díky spínací frekvencí až 200 Hz je Volta dostatečně rychlá pro aplikaci přerušovaného nánosu lepidla. Spolu s rovnoměrným rozložením teploty v aplikační hlavě umožňují rychlé časy uzavření přesné a opakovatelné nanášení lepidla s přesným okrajem housenky.
 

 

 

 

 Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám