Nejmodernější systém izolace a správné načasování distribuce lepidla výrazně zvyšují energetickou efektivitu.

Díky moderním technologiím pro aplikaci lepidla ušetří výrobce 48% elektrické energie.

Společnost JTI Switzerland vyrábí ve svém závodě v Dagmersellenu 47 milionů cigaret denně pro značky jako Camel a Winston. Na šesti balicích linkách se ve dvousměnném provozu balí vždy 50 kartonů cigaret do přepravního kartonu. Když ji poprvé oslovil výrobce lepicích technologií Robatech s možností snížení spotřeby energie ve výši 30 % byli s rozhodnutím o implementaci opatrní. "Z čistě fyzikálního hlediska je k roztavení 1 kg granulí lepidla zapotřebí přibližně 0,1 kWh," vysvětluje Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI. "Je to stále stejné množství energie. Úspory tedy musí vycházet z konstrukce tavicího zařízení, vyhřívané hadice a aplikační hlavy." Tým údržby JTI se rozhodl provést provozní test, který podpořilo i vedení společnosti.

Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI

Výchozí podmínky byly definovány v únoru 2022 a na zkušební linku byl instalován samostatný elektroměr. Po dobu 14 dnů zaznamenávali pracovníci JTI aktuální spotřebu lepidla a energie stávajícího aplikačního systému v horizontálním kartonážním stroji. Poté společnost Robatech využila jednodenního okna pro údržbu a zdarma nainstalovala testovací systém: tavicí jednotku Vision S, dvě vyhřívané hadice Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond. Nový aplikační systém byl uveden do provozu ještě týž den. Následovalo dalších 14 dnů měření. Martin Berli ze společnosti Robatech vzpomíná: "Starý systém zůstal stále instalován v paralelním pohotovostním režimu. To byla pro společnost JTI jakási pojistka. Věděl jsem však, že riziko výpadku výroby je nízké. Naše systémy pro nanášení lepidla jsou spolehlivé a jejich provoz je bezproblémový."

Kartony cigaret balené do balení po 50 kusech

O 48 % ELEKTRICKÉ ENERGIE PŘI APLIKACI LEPIDLA MÉNĚ

Po zkušebním provozu došlo k vyhodnocení měření. "Očekávali jsme úsporu energie ve výši 33 %, protože víme, že Robatech zachází s čísly opatrně," shrnuje Adrian Vonesch ze společnosti JTI. "Skutečnost, že na konci testu naměříme o 48 % nižší spotřebu energie ve srovnání se systémem jiného výrobce, všechny překvapila." Je zřejmé, že nové systémy Vision a Performa přinášejí do průmyslové aplikace lepidel větší energetickou účinnost. "Pomocí nových izolačních technik se našemu vývojovému týmu podařilo výrazně snížit tepelné vyzařování z tavného tanku a vyhřívané hadice," říká Martin Berli. "Performa není na vnější straně horká na dotek jako jiné hadice. Kromě toho je Performa plně izolovaná v místech připojení a délku hadice optimálně přizpůsobujeme výrobě. Tímto způsobem snižujeme zbytečné tepelné ztráty."

Tavný tank Vision, který přinesl podniku úspory.

O 24 % NIŽŠÍ SPOTŘEBA LEPIDLA

Martin Berli také uvádí, že od doby provozního testu je na lepení kartonů na bývalé zkušební lince potřeba o 24 % tavného lepidla méně. "Je to jednoduše otázka optimálních parametrů nastavení. Náš servisní tým je zná a dokáže je nastavit pro jakýkoli systém nanášení lepidla."

CHCETE PODOBNÉ ŘEŠENÍ? VYUŽIJTE GREENSAVER

Pokud i vy stojíte o snížení nákladů a to ne jen těch souvisejících s elektřinou, využijte náš nový program GREENSAVER. Díky našemu efektivnímu auditu přesně zjistíte, v jakých oblastech můžete úspor dosáhnout, a jaká je jejich návratnost.Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám