Systémy pro aplikaci tavných lepidel

Systémy pro aplikaci tavných lepidel (hotmelt)

Nanášení tavného lepidla, anglicky známé jako „hotmelt“ je nejrozšířenější způsob aplikace lepidla. Princip tavného lepení je jednoduchý.  V tavné jednotce se lepidlo roztaví na pracovní teplotu. Následně se pomocí vyhřívaných hadic dopraví k aplikátoru a v potřebné dávce nanese na materiál, kde zchladne a slepí spoj. Aplikátorem může být ruční pistole, aplikační hlava či válcová nanášečka. Tavné lepení nachází uplatnění snad ve všech průmyslových segmentech, ať už jde o lepení obalů, dřeva nebo plastů či konstrukční lepení a lepení vysoce odolných spojů.

Nabízíme několik systémů pro tavné lepení, různé velikostí tavných jednotek, od malých až po velké, sudové tavicí jednotky. Dále v sortimentu najdete vyhřívané hadice, ruční aplikátory, sprejovací hlavy a širokou nabídku komunikačních rozhraní/interface. Nově vyvinuté řídící prvky, ale i ostatní technologické součásti mohou být velmi dobře integrovatelné do existujících systémů.


Výhody tavného lepení
  • Okamžité lepení 
  • Ekologie
  • Téměř nulové emise, bez rozpouštědel i bez vody
  • Bezproblémové skladování lepidla
  • Obvykle není nutné odsávací zařízení
  • Nízké provozní náklady
  • Možnost plně automatizovat proces
  • Dlouhá životnost strojů
Vision – nejmodernější tavná jednotka
Vision – nejmodernější tavná jednotka

Vision – nejmodernější tavná jednotka

Vision je chytrá jednotka pro tavení termoplastických lepidel, umožňující vysoce kvalitní a přesné nanášení tavného lepidla.

Více informací Méně informací Více informací
Malé tavné jednotky
Malé tavné jednotky

Malé tavné jednotky

Zařízení řady Concept pro tavení termoplastických lepidel s širokým spektrem uplatnění, jednoduchou obsluhou a výjimečnou spolehlivostí.

Více informací Méně informací Více informací
Velké tavné jednotky
Velké tavné jednotky

Velké tavné jednotky

Aplikační systémy Jumboflex a Multimelt vhodné pro vysoké tavicí výkony s dlouhou dobou životnosti a nízkými náklady na údržbu.

Více informací Méně informací Více informací

Vision je chytrá jednotka pro tavení termoplastických lepidel, umožňující vysoce kvalitní a přesné nanášení tavného lepidla. Jedná se o nejnovější produkt společnosti Robatech. Inovativní panel pro připojení hadic FlexPort zajišťuje flexibilní a snadnou implementaci zařízení. Díky SmartTerminalu může obsluha snadno zjistit stav systému . S nejmodernější technologií izolace nemá Vision konkurenci v oblasti energetické spotřeby. S lepidlem zachází šetrně a efektivní využití teplené energie zaručuje rychlou připravenost k provozu.

Kvalitní švýcarské tavné jednotky se 3 základními variantami provedení umožňující volbu cenově efektivního řešení přizpůsobeného Vašim specifickým potřebám. Dodáváme v pěti velikostech nádrže o obsahu 5, 8, 12, 18 a 30 litrů s pístovými a zubovými čerpadly. K jednotce Concept lze připojit až pro 8 hadic a 8 aplikačních hlav. Díky přesné regulaci teploty a třem filtrům je zajištěno šetrné zacházení s lepidlem. Jednotky se snadno ovládají pomocí řídícího panelu. Řízení nánosu lepidla s přesností na 0,1 mm je integrované a celý systém je možno zapojit do mateřského stroje prostřednictvím RobaPAR, SNMP, Ethernet, CAN-Bus nebo Profibus. Jednotky je možné doplnit o systém automatického plnění lepidla a další příslušenství.
Zobrazit detail

i. Pro tavení a dodávku velkých objemů termoplastických nereaktivních tavných lepidel nabízíme tavné jednotky Jumboflex. K dispozici jsou dvě velikosti o kapacitě 50 a 100 litrů. Lepidlo je možné plnit ve formě granulí, polštářků nebo bloků. Zubová čerpadla zajišťují čistou a rovnoměrnou aplikaci lepidla díky rychlé a dynamické regulaci tlaku. Nově vyvinutý zásobník lepidla dosahuje kratších dob cyklu a zajišťuje velmi přesné a homogenní rozložení teploty. Zařízení lze plnit ručně nebo pomocí automatického podavače granulátu (RobaFeed 3). Automatické plnění zvyšuje účinnost, zvyšuje bezpečnost na pracovišti a zabraňuje znečištění lepidlem. Díky inteligentnímu softwaru InfoPlus jsou zařízení navržena pro průmysl 4.0 a lze je snadno integrovat do výrobních strojů. Veškerá požadovaná data mohou být sdělována přes Ethernet a umožnují monitorovací funkce pro prediktivní údržbu a kontrolu kvality. Taviče JumboFlex jsou vhodné pro široké spektrum aplikací a průmyslových odvětví.

Pro tavení větších objemů termoplastických a reaktivních PUR lepidel nabízíme univerzální tavné jednotky MultiMelt. Jejich design umožňuje snadné čištění a jsou tak vhodné pro rychlou změnu typu lepidla s minimálními prostoji výroby. Dodáváme verzi s jedním nebo dvěma zubovými čerpadly s kapacitou tavného tanku 40 litrů. Zařízení disponují elektrickým tlakovým senzorem pro regulaci a kontrolu tlaku v systému.

Zobrazit detail
Sudová tavící zařízení
Sudová tavící zařízení

Sudová tavící zařízení

a. Sudová tavicí zařízení Robadrum 20 a Robadrum 200 taví termoplastická lepidla, polyuretanová tavná lepidla nebo těsnicí materiály a čerpají je ze sudu.

Více informací Méně informací Více informací
Profesionální tavící jednotky pro PUR Robatech ROBAPUR 2 MOD
Profesionální tavící jednotky pro PUR Robatech ROBAPUR 2 MOD

Tavící jednotky pro PUR

Profesionální jednotky pro precizní zpracování tavných jednokomponentních PUR lepidel.

Více informací Méně informací Více informací
Performa – vyhřívaná hadice pro vysoce přesné aplikace tavného (hotmelt) lepidla
Performa – vyhřívaná hadice pro vysoce přesné aplikace tavného (hotmelt) lepidla

Performa – vyhřívaná hadice pro vysoce přesné aplikace

Vyhřívané hadice pro tavná (hotmelt) lepidla mají významný vliv na to, jak spolehlivě a přesně jsou produkty lepeny.

Více informací Méně informací Více informací

RobaDrum 20 je kompaktní sudový vykladač pro zpracování termoplastických a reaktivních tavných lepidel i tmelů z 20litrových ocelových sudů. Modulární konstrukce umožňuje snadné přizpůsobení širokému spektru výrobních požadavků. RobaDrum 20 se velmi snadno ovládá pomocí dotykové obrazovky s grafickým uživatelským rozhraním. Integrovaný Robatech Control System (RCS) obsahuje všechny komponenty systému pro efektivní proces lepení, jako je monitorování systému, řízení procesu a kontrola kvality. Vykladač lze snadno integrovat do systému vyšší úrovně prostřednictvím připojení Ethernet, Profibus, Profinet, Sercos III a otevřených rozhraní. Pomocí technologie Melt-on-Demand, kdy se postupně roztaví pouze horní vrstva lepidla v sudu je dosaženo šetrného a účinného zpracování lepidla. K dispozici se třemi variantami tavicích desek a čtyřmi variantami zubových čerpadel. 

Pro potřeby vysokého průtoku lepidel nabízíme sudové tavící zařízení Robadrum 200. To je určeno pro zpracování všech typů lepidel z 200litrových sudů. Jedná se o zařízení s jedním z nejvyšších tavných výkonů na trhu a nevyšším čerpacím výkonem. Dosáhnete tak optimálního poměru ceny a výkonu. 

Zobrazit detail

S ohledem na to, že tavná PUR reaktivní lepidla získávají finální vlastnosti reakcí se vzdušnou vlhkostí je tavící jednotka navržena jako uzavřený systém s vnitřní atmosférou, která zpracovávané lepidlo ochraňuje před vzdušnou vlhkostí z okolí.  Nabízíme několik systémů RobaPur pro tavení reaktivních a tavných lepidel v závislosti na vašich potřebách a spotřebě lepidla.  Jejich design umožňuje snadné čištění a jsou tak vhodné pro rychlou změnu typu lepidla s minimálními prostoji výroby. Díky technologii Melt-on-Demand, kdy se v tanku roztaví pouze potřebné množství lepidla, je dosaženo jeho šetrného a účinného zpracování. Jednotky RobaPur dokážou zpracovávat lepidla ve formě, granulí, bloků a také 20litrových sudů. Díky pohonu zubových čerpadel je dosaženo přesného konzistentního nánosu.  Své uplatnění najdou díky své schopnosti rychle tavit reaktivní lepidla a přesně je dávkovat především aplikacích jako je lepení knih, magazínů a automobilovém průmyslu.

Zobrazit detail

Vyhřívané hadice pro tavná (hotmelt) lepidla mají významný vliv na to, jak spolehlivě a přesně jsou produkty lepeny. Díky nejmodernější technologií izolace udržuje vyhřívaná hadice Performa konstantní teplotu a viskozitu roztaveného lepidla po celé své délce.  Lepení se tak stává spolehlivějším, a také levnějším. Prvotřídní izolace vyhřívané hadice a plug-in přípojka PrimeConnect zajišťují rychlou provozní připravenost a vynikající energetickou účinnost.

Vyhřívané hadice ENDURO pro řešení aplikací lepidel
Vyhřívané hadice ENDURO pro řešení aplikací lepidel

Vyhřívané hadice ENDURO

Ideální vyhřívaná hadice pro řešení aplikací lepidel, které vyžadují vysoký objem dodávky lepidla.

Více informací Méně informací Více informací
Tryskové hlavy
Tryskové hlavy

Tryskové hlavy

Pro přesný bodový a housenkový nános termoplastických a reaktivních tavných lepidel.

Více informací Méně informací Více informací
Sprejové hlavy pro bezkontaktní aplikaci termoplastických a reaktivních tavných lepidel
Sprejové hlavy pro bezkontaktní aplikaci termoplastických a reaktivních tavných lepidel

Sprejové hlavy

Přesný a konzistentní nános termoplastických i PUR lepidel ve spirálových vzorech.

Více informací Méně informací Více informací

Enduro je klasická vyhřívaná hadice se standardním šroubovým spojem, kterou lze použít v širokém spektru aplikačních řešení. Obzvláště velké jmenovité průměry se skvěle hodí pro povrchovou aplikaci a vysoké objemy dodávky. Enduro má flexibilní vnitřní jádro, a proto je také vhodné pro dynamické aplikace, např. s ručním aplikátorem, pohybujícími se aplikačními hlavami či průmyslovým robotem. Ohebné vyhřívané hadice dodáváme s vnitřními průměry 6, 8, 13, 16 a 25 mm jsou kompatibilní s celým sortimentem produktů pro tavná lepidla firem Robatech a Steinmeyer. Hadice jsou provozně spolehlivé, vyznačují se dlouhou životností a dobrou izolací proti tepelným ztrátám. Jsou k dispozici také vodotěsné varianty a nejrůznější zvláštní provedení. Vyhřívaná hadice je obzvláště vhodná pro vysoce viskózní termoplastická lepidla (EVA, PSA, PO) a reaktivní lepidla (PUR) a své uplatnění najdou například při výrobě matrací, automobilových komponenty, sekundárních obalů, nábytku nebo dřevěných konstrukcí. 

Zobrazit detail

Nabízíme široké spektrum tryskových hlav Robatech, které jsou známé výjimečně spolehlivými vlastnostmi a odolností. Odolné tryskové hlavy mají nízkou spotřebu energie. Pro aplikaci termoplastických lepidel (EVA, PSA, PO) jsou vhodné hlavy série Speedstar Compact, AX a SX. Speedstar Compact je nanášecí hlava určená pro přesné nanášení lepidla při vysokých výrobních rychlostech. Elektricky ovládaná hlava s tryskami dávkuje velmi malé body lepidla na chlopně a další povrchy. Pro delší kontinuální aplikace dokáže plynulý housenkový nános nahradit technikou švu, kdy aplikuje malé body těsně za sebou. Tím dokáže snížit spotřebu lepidla až o 40 %.

Pro nános PUR lepidel nabízíme tryskovou hlavu AX 300. Pneumatická tryskací hlava je vhodná pro velkoobjemové aplikace reaktivních i termoplastických a tavných lepidel. Průměr trysky činí až 3,5 mm.

Zobrazit detail

Nabízíme sortiment kvalitních aplikačních sprejových hlav. Aplikační rozsah sprejových hlav Robatech je od 10 do 440 milimetrů a šířku nanášení a množství lepidla lze snadno a rychle upravit. Nános lepidla má spirálový vzor. Sprejové hlavy ideální pro bezkontaktní aplikaci termoplastických a reaktivních tavných lepidel. Aplikace lepidla je přesná a konzistentní a díky tepelně odolné izolaci CoolTouch jsou provozně bezpečné a energeticky účinné. Díky integrovanému filtru nedochází k ucpávání trysek.

Zobrazit detail
Hlavy pro plošný nános
Hlavy pro plošný nános

Hlavy pro plošný nános

Kaletech nabízí komplexní řadu výkonných nanášecích hlav pro plošné nanášení termoplastických nebo reaktivních PUR lepidel.

Více informací Méně informací Více informací
Ruční aplikátory lepidla
Ruční aplikátory lepidla

Ruční aplikátory

Nejekonomičtější a ergonomické řešení ručního lepení pomocí profesionálních ručních aplikátorů.

Více informací Méně informací Více informací

Aplikační hlavy FK IT, FKS a FKV jsou efektivní nástroje pro přesný plošný nános širokého spektra tavných lepidel. Nános je možný v šířce od 3 do 2600 milimetrů. Je možný buďto kontinuální nános či přerušovaný nános s přesnými okraji. Hlavy se také hodí na laminování a povrchové úpravy. Své uplatnění najdou především při zpracování papíru, výrobě v polygrafii, zpracování dřeva a textilu.

Pro speciální aplikace olepování hran nábytku a dřevěných hranolů nabízíme aplikační hlavu EdgePro. Šířku štěrbinové trysky EdgePro lze plynule nastavit až 105 mm pro požadovanou tloušťku dílu, což přináší vysokou flexibilitu výroby. Šířku lze nastavit s přesností na 0,1mm a tryska snadno se čistí, čímž přispívá ke zvýšení produktivity.

Pro speciální aplikace v tiskařském průmyslu nabízíme aplikační hlavu SpineCoat. Ta byla speciálně navržena pro lepení hřbetů knih PUR lepidly, která dokážou vytvořit vazbu vysoké kvality s až o 50% nižší spotřebou lepidla ve srovnání s termoplastickými systémy. Slepené vazby se také dají hned skladovat. Aplikační systémy SpineCoat se používají pro lepení pomocí PUR pro malé, střední a velké vázací stroje a zvládnou slepit až 16 000 knih za hodinu. Hlava SpineCoat nanáší přesný rovnoměrný potah tloušťky 0,3 až 0,5 mm po celém hřbetu knihy. Jelikož je celý systém navržen pro PUR tavná lepidla, je jeho údržba podstatně snazší a výroba plynujelší.

Zobrazit detail

Aplikátory ve stylu pistole ErgoStar a EasyStar jsou flexibilní a zvládnou všechny typy tavných lepidel, které dokážou aplikovat jako body, housenky nebo sprej. S pistolí na lepidlo jde snadno manipulovat díky použití balanceru.  Oproti běžným domácím pistolím je profesionální pracoviště ekonomicky výhodnější díky ušetřeným nákladům na lepidlo. Řešení je navíc ergonomické, a díky snazší práci se zvýší produktivita.

Zobrazit detail

Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám