Během pouhých 8 měsíců snížil největší švýcarský mlýn Swissmill podíl používané plastové fólie o 75%.
Jednou z firem, která využívá stabilizaci výrobků na paletě pomocí lepidla je švýcarský Swissmill. Jedná se o největší mlýn ve Švýcarsku, který mele až 1000 tun obilí denně. Mlýn dodává mouku, krupici, a vločky na výrobu snídaňových cereálií a pečivo. Systém pro stabilizaci kartonových krabic na paletě implementoval v roce 2020.
Dříve Swissmill pro přepravu svých produktů používal ke stabilizaci ze 100 % plastovou fólii. Během pouhých 8 měsíců po implementaci tento podíl klesl na 25 %. Došlo tak ke dramatickému snížení spotřeby jednorázových plastů. Ovesné vločky se plní do balení po 500 gramech, 12 takových balení se pak vloží do kartonové krabice. Paletizační robot následně na paletu stohuje 84 krabic v sedmi křížových vrstvách na konci produkční linky.
Swissmill se rozhodl implementovat systém Robatech pro stabilizaci pomocí lepidla po 2 týdnech zkušebního provozu. „Poté co jsem viděl pracovat ruční testovací systém pro paletizaci pomocí PSA tavného lepidla, mohl jsem si rychle udělat představu o tom, jak funguje a jaký potenciál úspor nákladů na obaly pro nás toto řešení má“, vzpomíná vedoucí výroby Swissmill Erwin Waldvogel. „Rozebrání produktů z palety je také velmi snadné. Vyzkoušeli jsme odeslat pár palet a naši dodavatelé a přepravci s tím neměli žádný problém“, dodává. Krátce nato proběhla investice do plně automatizovaného řešení, které je v provozu dodnes.
Nános lepidla zajišťují 2 aplikační hlavy, které jej aplikují na horní část krabice s cereáliemi. Automaticky vynechávají pouze krabice v poslední vrstvě. To je zajištěno pomocí integrované paletizační funkce v tavné jednotce, která komunikuje přímo s řídícím systémem paletizačního robotu.
Sečteno a podtrženo, implementace přinesla podniku řadu úspor. Kromě dramatickému snížení spotřeby plastových fólií došlo i ke snížení výrobního času. Dříve musel personál paletu s krabicemi převést od výrobní linky na balící stanoviště, kde došlo k fixaci pomocí fólie a následně paletu opět vyzvednout. S 25 až 30 paletami denně to znamenalo spoustu času a chůze navíc.
Swissmill tak ušetří až 1,5 hodiny denně, což v praxi znamená, že se investice do systému fixace na paletě pomocí tavného lepidla vrátila během několika měsíců.
Detailní záběry z výroby můžete vidět v přiloženém videu.
Zdroj: Robatech AG