Srdečně Vás zveme k návštěvě našeho showroomu, který se Vám otevře 31. května od 10 do 14 hodin.
Zveme vás k účasti na webinář, na kterém se dozvíte nejdůležitější věci související s údržbou strojů pro aplikaci tavných lepidel.
Rozšiřujeme portfolio o novou tavnou jednotku, která činí profesionální průmyslové lepení dostupné i pro podniky s menším objemem výroby.
Vážení obchodní přátelé,
rádi bychom Vás pozvali na Den otevřených dveří společnosti KALETECH, který se koná 31. května od 10:00 do 14:00. Tento den je určený všem, kteří používají technologii průmyslového lepení, nebo se o ní zajímají, a chtějí získat více informací o naší společnosti a službách, které Vám můžeme poskytnout.
Během Dne otevřených dveří budete moct navštívit náš showroom a výrobní prostory a prohlédnout si nejnovější zařízení pro nános průmyslových lepidel. Naši odborníci Vám představí možnosti, jaké technologie průmyslového lepení nabízí a způsoby, jak zefektivnit Vaše výrobní procesy. Těšit se můžete na:
Těšíme se na Vaši návštěvu dne 31.5. od 10:00 do 14:00 na adrese Planá 20, 330 11 Hromnice - Zobrazit na mapě
Švýcarský výrobce technologie Robatech představil novou řadu jednotky pro tavení a nános termoplastických lepidel. Easy je nejmenší tavná jednotka z dílny Robatechu. Jeho cílem je nabídnout Vám možnosti a funkce profesionálních systémů lepení za co nejdostupnější cenu. S nízkou vstupní investicí získáte spolehlivost, bezpečnost a vysokou kvalitu, které jsou typické pro tavné jednotky Robatech.
Easy je vhodný pro aplikace menšího množství lepidla. Hodí se tak především pro podniky s menším objemem výroby, které chtějí mít kvalitní produkt, ale větší jednotky by pro ně byly předimenzované.
Hlavní přínosy pro výrobce:
Maximální přidaná hodnota pro zákazníka, kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí jsou základní pilíře jednotky Easy. Pro více informací můžete navštívit produktovou stránku.
Navštívili jsme největší veletrh obalového průmyslu na světě.
PerfectFold aplikuje změkčovací kapalinu na ohybové hrany vlnité lepenky. Díky tomu je linie ohybu přesná a k přehnutí je zapotřebí méně síly.
Řešení, které překoná oboustranné lepicí pásky v oblastech nákladů, kvality i efektivity. Snadné uzavírání obalů z fólie.
Výrobu kartonových obalů z vlnité lepenky provázejí nepříznivé jevy vznikající při jejím ohybu. Pro její tuhost může dojít k odchýlení ohybové hrany, nepřesným rozměrům výsledného produktu a praskání povrchu. Všem těmto defektům pomůže zabránit nový produkt z dílny Robatechu - aplikátor změkčovací kapaliny PerfectFold.
PerfectFold v průběhu výroby bezkontaktně aplikuje změkčovací kapalinu na dvě hrany určené k přeložení. Kapalina snižuje tuhost kartonu. Díky tomu dojde k jeho přesnějšímu a snazšímu ohybu. K přeložení produktu je také zapotřebí méně úsilí. Výroba krabic tak může být provozována s vyšší rychlostí, menšími nároky na přípravu a dochází ke snížení počtu jejího přerušení.
Kapalina SpeedUp je speciálně vyvinuta pro tento účel. Do vlnité lepenky rychle proniká a nezanechává stopy po skládání. Systém lze do výroby snadno integrovat a má jednoduché ovládání. Jedná se o chytré řešení, které Vaší výrobu udělá spolehlivější, efektivnější a stabilnější. Vyšší kvalitu ocení i Vaši zákazníci.
O věch přínosech, které vám může integrace systému PerfectFold a dalších výhodách se můžete dočíst na produktové stránce.
Aplikátor silikonové pásky je zařízení, které na nanesený pruh lepidla položí krycí silikonovou pásku pro pozdější odtrhnutí. Tím vnikne podobný efekt jako při použití oboustranné samolepící pásky. Tento způsob uzavírání obalu je v oblasti kartonových a papírových krabic běžnou praxí. Stejnou technologii je ale také možné aplikovat i na fóliové přepravní sáčky. Toto řešení začíná být oblíbené u stéle více výrobců, kteří na něj převádí svoji výrobu. V našem příspěvku se dočtete, proč tomu tak je.
V případě papíru i lepenky je možné proužek tlakově citlivého lepidla (PSA) nebo odtrhávací proužky sloužící pro otevření balení aplikovat přímo na jejich povrch v rámci výrobní linky. U plastových přepravních sáčků to však není možné, protože obvykle nejsou dostatečně tepelně odolné. Proto se lepidlo nejprve nanáší na nelepivý proužek silikonového papíru (nebo na tepelně odolnou plastovou pásku), který se pak ve výrobním procesu po mírném vychladnutí lepidla aplikuje na přepravní sáček. Tento způsob řešení uzavírání obalů přímo v rámci výrobní linky nazývaný taky “inline gluing“ přináší značné výhody v oblastech nákladů, efektivity a kvality.
Skutečnost je taková, že předlepená oboustranná lepicí páska je drahá. Tyto náklady se stávají problémem úměrně vašemu objemu produkce. Provozní náklady na řešení s využitím tavného lepidla a nelepivých silikonových pásků jsou výrazně nižší. Oproti tomu samozřejmě stojí investiční náklady v podobě moderního systému nanášení lepidla a aplikátoru krycích silikonových proužků, které jsou vyšší než v případě pouhého aplikátoru oboustranné lepicí pásky. Je tedy nutné uvědomit si na jak vysoké objemy výroby míříte a spočítat provozní náklady. V určitém objemu produkce, který není ani tak vysoký, se začne investice do systému nanášení lepidla vyplácet a s každým dalším zvýšením objemu výrobu získáte další úspory. E-commerce je stále rychle rostoucí trh.
Efektivitu výroby s přepravními foliovými sáčky ovlivňují dva faktory: rychlost stroje a počet zastávek stroje. Rychlost výroby, které je možné dosáhnout při aplikaci lepidla „inline“ je v některých případech až 3x vyšší. Obvykle se zde narazí na omezení výrobního stroje. Dalším faktorem je to, že role s nelepivým silikonovým papírem jsou mnohem delší než role s oboustrannou lepicí páskou. Nemají na sobě totiž vrstvu lepidla, jsou tenčí, a díky tomu se snižuje počet výměn rolí. V prospěch lepení v rámci výrobní linky hraje i flexibilita. Pro systém nanášení tavného lepidla je totiž velmi jednoduché změnit formát lepení. Stačí vyměnit masku na trysce nanášecí hlavy, zadat nový formát řídicí jednotce a je hotovo.
Aplikátory silikonové pásky v rámci výrobní linky zaručují bezpečné uzavření bez potřeby přebytečného lepidla. Je to díky regulaci množství naneseného lepidla, které se může flexibilně upravit podle potřeb aktuálního výrobku. Zákazníci, jako kanadská společnost Fen-Tech, tento systém úspěšně používají již řadu let.
Také koncoví zákazníci v E-commerce ocení vyšší pohodlí a vynikající kvalitu, které přináší aplikátory silikonové pásky. V porovnání s oboustrannou lepicí páskou přesahuje silikonový papír mimo nános lepidla, takže se snadno uchopuje a odtrhuje.
Uvažujete o změně své výroby, ale nechcete měnit celý výrobní systém? Pak pro Vás máme dobrou zprávu! K tomu, abyste mohli využívat výhod nanášení lepidla v rámci výrobní linky nepotřebujete nový závod. Stačí Vám, aby byl k dispozici určitý prostor pro systém nanášení lepidla a aplikátoru silikonové pásky. Kontaktuje nás, rádi Vám se vším pomůžeme.
Využijte svůj systém lepení s vyšší čistotou, bezpečností a mírou integrace díky řešení, které navíc šetří vaše peníze.
Sprejová aplikační hlava Aero zaručuje kvalitní a opakovatelný plošný nános lepidla v podobě spirálového spreje, který má velmi přesné okraje.
Přerušovaný nános lepidla je úspornější než nános kontinuální a dosahuje stejných požadavků na pevnost spoje. Je ale třeba jej správně nastavit.
Systém automatického doplňování granulového lepidla RobaFeed3 a zásobník na lepidlo GlueFill je oblíbeným doplňkem systémů pro nanášení tavných lepidel. V následujícím článku bychom vám rádi představili 4 hlavní oblasti, ve kterých vám technologie automatického doplňování lepidla usnadní každodenní starosti s vaší výrobou, ať už se jedná o nové systémy nebo doplnění systémů stávajících.
Pokud působíte v oblasti průmyslu, kde jsou kladeny vyšší nároky na čistotu výrobního prostředí, může vám systém automatického doplňování lepidla ušetřit mnoho starostí. Díky němu se totiž vyhnete jevům jako jsou znečištěný plnící otvor tanku tavné jednotky, její přeplnění nebo granule lepidla rozsypané kolem na podlaze.
Zvláště přeplňování tanků tavných jednotek může vést k problémům. Dochází k němu často, snad i v dobré víře, obvykle je ale motivací pouze snaha usnadnit si práci. Důsledky jsou následující. Granulát se přilepí na víčko a okraj nádrže, roztaví se a připeče se. Víčko a okraj nádrže se slepí dohromady. Roztavené lepidlo začne přetékat přes okraje tanku. Stéká po vnější straně tanku a postupně zaplňují vnitřek tavné jednotky. Výsledkem je časově náročná oprava při příštím servisu zařízení, v horších případech vyřazení jednotky z provozu a výpadek výroby.
Přestože je otvor tanku dostatečně velký pro pohodlné ruční plnění, může se stát, že se granule lepidla jednou za čas rozsypou. K tomu může dojít jednak z neopatrnosti nebo pokud je jednotka ve výrobním systému instalována tak, že je obtížně přístupná. V extrémních případech může granulát lepidla kontaminovat i samotné výrobky.
Pořizovací náklady systému pro automatické doplňování lepidla RobaFeed 3 a nádoby na granulát GlueFill se pohybují v nižších desítkách tisíc korun. Oproti tomu ale přinášejí nezanedbatelnou úsporu provozních nákladů a nákladů na pořízení tavné jednotky.
Díky automatickému doplňování lepidla si můžete zvolit tavnou jednotku s přesně dimenzovanou tavicí kapacitou. Její pořízení je levnější než pořízení tavicího zařízení s velkým tankem a spotřebuje také méně elektrické energie. Do nádrže se totiž přivádí a taví pouze takové množství lepidla, které je v procesu skutečně zapotřebí. Také se vyhnete jevům jako znečištění lepičky a výrobního prostředí v důsledku špatného doplňování lepidla, čímž ušetříte peníze za intenzivnější údržbu.
V závodech s přísnými bezpečnostní předpisy na ochranu pracovníků obsluhy je automatický systém doplňování lepidla nejlepší volbou. Systémy Robatech se snaží riziko popálení pracovníku co nejvíce eliminovat bezpečnostními prvky jako je izolace CoolTouch nebo těsněním tanku a jeho okolí. I přes to je však toto riziko reálné. Především při doplňování lepidla, kdy dojde k otevření víka tavné nádrže a může dojít ke kontaktu s jejím horkým povrchem nebo roztaveným lepidlem.
Dalším bezpečnostním argumentem, který hovoří ve prospěch automatického doplňování, je eliminace vdechnutí výparů z lepidla. Zde záleží především na typu lepidla. Ačkoli tavná lepidla obecně nejsou toxická, může být přímý kontakt s výpary lidem nepříjemný. Vaši kolegové jistě ocení, že je nemusí vdechovat.
Integrujete systém pro nanášení lepidla do výrobního stroje nebo jste výrobcem takových strojů? Pak jistě oceníte možnost doplňovat lepidlo automaticky. Vyhnete se totiž nutnosti zastavení výrobního procesu v důsledku narušení bezpečnostních zón během ručního doplňování.
Při navrhování nových lepicích systémů doporučujeme automatické doplňování lepidla ve všech případech, kdy vyhodnotíme, že vám přinese výše zmíněné výhody. Rádi vám pomůžeme i s dodatečnou montáží. Automatický plnicí systém lepidla je kompatibilní s tavnými jednotkami Concept, Vision a JumboFlex a také s podobnými zařízeními ostatních výrobců. Dovybavení je možné provést rychle. Již po půl dni se můžete těšit z větší čistoty, bezpečnosti a efektivity.
Pokud byste měli zájem dozvědět se systému pro automatické doplňování lepidla více a integrovat jej do své výroby, obraťte se na nás přes náš kontaktní formulář.
Sprejová aplikační hlava Aero je na trhu od roku 2021. Za tu dobu se velmi osvědčila pro plošný nános termoplastických a reaktivních lepidel. Nyní Švýcarský výrobce technologie lepení Robatech představil novou verzi s možností až 10 aplikačních trysek a externím ohřevem vzduchu. Hlava je vhodná pro plošný nános lepidla na výrobky s nestandardním tvarem a povrchem. Uplatnění najde především při lepení čalounění interiérů automobilů nebo lepení izolačních materiálů ve stavebnictví.
Hlava Aero má celou řadu výhod. Mezi hlavní předost patří její konstrukční řešení s externím ohřívačem sprejového vzduchu. Díky tomu dosahuje nános velmi přesných okrajů a vzor lze efektivně přizpůsobit. Ohřívač vzduchu lze umístit několika způsoby, včetně vzdáleného umístění, což šetří prostor ve výrobní lince. Hlava lze velmi snadno integrovat a je nenáročná na údržbu. Díky izolaci CoolTouch jsou pracovníci obsluhy a údržby chráněni před popálením.
O věch přínosech, které vám může integrace aplikační hlavy Aero přinést, a dalších výhodách se můžete dočíst na produktové stránce.
Kontinuální housenkový nános lepidla je známá a osvědčená technika lepení. Stejně kvalitního spoje lze ale dosáhnout s až o polovinu nižší spotřebou lepidla. Jak? Díky technice přerušovaného nánosu lepidla. Ten nyní usnadňují nejnovější elektrické aplikační hlavy Volta nebo SpeedStar od švýcarského výrobce Robatech, a to díky své dlouhé životnosti i při vysoké spínací frekvenci (až 800 bodů za sekundu).
Kontinuální nános je tedy nahrazen menšími body nebo proužky lepidla, které jsou aplikovány v řadě za sebou. Vzniká tedy jakýsi lepidlový šev. Tento způsob aplikace lepidla je ale nutné správně nastavit, aby nedocházelo k nežádoucímu jevu – tahání vlasů lepidla mezi jednotlivými body nebo proužky (viz. úvodní foto). Při výskytu tohoto jevu může dojít ke kontaminaci výrobku i výrobního prostředí lepidlem. Jak mu tedy zabránit? Někdy stačí jen drobné úpravy parametrů, abyste dosáhli čistého přerušovaného nánosu lepidla. Pojďme si tedy představit 5 základních parametrů, které je třeba správně nastavit.
Vzdálenost aplikační trysky od výrobku má největší vliv na čistou aplikaci lepidla. Obecně platí, že čím blíže je tryska k výrobku, tím přesnější bude nános. Jako základní nastavení se doporučuje vzdálenost 4 mm.
Optimální teplota samozřejmě závisí na druhu lepidla. Vždy se řiďte technickým listem výrobce lepidla! Obecně platí následující pravidlo: Čím vyšší teplota, tím nižší viskozita a elasticita tavného lepidla. A čím nižší je elasticita lepidla, tím méně dochází k výskytu tahání vlasů lepidla.
Správný výběr aplikační trysky závisí na způsobu použití. Než se však začnete zabývat tím, zda máte správnou trysku, dobře si ji prohlédněte. Je neporušená? Je čistá? Protože to je přinejmenším stejně důležité.
Nyní ke tvaru trysky. Ten má samozřejmě také vliv na vznik vlasů. Standardní aplikační trysky s kulovými ventily jsou náchylnější ke vzniku vlasů, protože po uzavření zůstává ve špičce trysky část lepidla. Jehlové ventily naproti tomu po uzavření lepidlo zcela vytlačí. Záleží také na tom, zda má tryska vrtaný kanálek nebo kapilární trubičku. Druhá jmenovaná zlepšuje tok lepidla, takže dochází k menší turbulenci, a tím i k menší šanci vzniku vlasů. V neposlední řadě může vedení tepla v trysce nebo ochranný kryt trysky proti průvanu výrazně zlepšit chování lepidla.
Vnější vlivy, jako je průvan od otevřených dveří, oken nebo výfukových systémů, kolísání přívodu stlačeného vzduchu nebo chlazené výrobní haly, mají negativní vliv na chování lepidla. Kontrolujte zejména přívod stlačeného vzduchu; měl by se trvale pohybovat v rozmezí 5-6 barů.
Lepidlo musí odpovídat danému použití. Pokud všechny výše uvedené úpravy nepřinesly požadovanou změnu, vyzkoušejte lepidlo s nižší viskozitou. Obraťte se na distributora technologie, který vám dokáže odborně poradit.
Správné nastavení přerušovaného nánosu lepidla může v delším časovém horizontu přinést výraznou úsporu lepidla a s ní i úsporu nákladů. Spolu s významnou úsporou energií (zejména spotřeba a úniky tlakového vzduchu) se investice do aplikačních hlav schopných přerušovaného nánosu, jakými jsou například aplikační hlava Volta nebo SpeedStar, snadno sama zaplatí.