Výrobce krmiva pro zvířata zvolil stabilizaci na paletě pomocí lepidla jako jasnou volbu.

Paletizace bez použití plastu ve společnosti UFA AG

V našem seriálu na téma Stabilizace výrobků na paletě pomocí průmyslových lepidel vám přinášíme další případovou studii ze zahraničí.

Firmou, která se rozhodla využít lepidlo namísto fólie, je UFA AG - přední švýcarská společnost zabývající se produkcí krmiv pro zvířata. Ta se závislosti na obalových fóliích dokonce zbavila úplně. Krmivo pro zvířata je baleno do pytlů, které jsou paletizovány plně automatickým systémem AntiSlip.

Urs Steiner, vedoucí výroby UFA

„Poprvé jsme paletizaci pomocí tavného lepidla použili již v roce 2008. Když jsme v roce 2018 rozhodovali jaký systém pro stabilizaci použít na naší nové výrobní lince v Sursee, rozhodnutí padlo jasně na systém s tavným lepidlem. Již jsme měli vyzkoušeno, že řešení se stretch fólií vyžaduje více úsilí, prostoru a při roční produkci 25 000 palet také vyšší materiálové náklady“ tvrdí Urs Steiner, vedoucí výroby UFA. „Naši zákazníci již takto musí zpracovat velké množství prázdných pytlů od krmiva a jsme rádi, že je kromě toho nemusíme zatěžovat ještě plastovými fóliemi“ dodává.

V novém závodě se za hodinu naplní 500 pytlů krmiva, které putují k zákazníkům. Na každý pytel poté bezkontaktně nanesou 2 aplikační sprejové hlavy celkem 4 řady tavného lepidla. Hlavy lepidlo aplikují ve spirále a dosahují tak plošného nánosu. Následně robot skládá na paletu pytle do řad po 3 kusech. Poté co jsou naskládány 2 vrstvy, jsou krátce stlačeny za pomocí výtahu. To zvyšuje adhezi lepidla mezi vrstvami a zaručuje bezpečnost při transportu. I zde aplikační systém sám pozná, kdy má dávku lepidla vynechat.

Aplikace lepidla na pytle s krmivemNěkolik měsíců po implementaci systému pro stabilizaci, vyvinuli v UFA AG lepší způsob plnění pytlů. Toto řešení umožnilo umístit na jednu paletu 10 vrstev pytlů místo dosavadních 8, což znamenalo další logistickou výhodu. Znamenalo to ale nutnost provést úpravy v konfiguraci paletizačního systému a zvolit vhodnější hlavy pro aplikaci lepidla. "Díky vysoké míře zpětné kompatibility a modulární konstrukci systémů Robatech nebyl žádný problém vyměnit aplikační hlavy za nové. Kromě toho že splňují naše podmínky pro stabilizaci, jsou navíc díky tepelné izolaci bezpečnější a energeticky úspornější“, popisuje proces výměny Steiner.

 

Snadné rozebrání výrobků z palety

Spolehlivá kvalita nánosu lepidla je klíčová jak pro bezpečnou paletizaci, tak pro snadnou depaletizaci. Pytle by k zákazníkovi měly dorazit nepoškozené a jejich rozebrání z palety by nemělo znamenat žádné velké úsilí. Steiner implementaci shrnuje slovy: „S řešením stabilizace na paletě pomocí tavného lepidla jsme spokojeni. Je to vynikající řešení pro nás, pro naše zákazníky a pro životní prostředí."

Detailní záběry z výroby můžete vidět v přiloženém videu.

Zdroj: Robatech AG

 


Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám