Systémy nanášení lepidel na veletrhu Interpack 2023
Systémy nanášení lepidel na veletrhu Interpack 2023

Systémy nanášení lepidel na veletrhu Interpack 2023

Navštívili jsme největší veletrh obalového průmyslu na světě.

Více informací Méně informací Více informací
3 důvody, proč pro uzavírání přepravních tašek využít aplikátor silikonové pásky
3 důvody, proč pro uzavírání přepravních tašek využít aplikátor silikonové pásky

Blog: 3 důvody, proč pro uzavírání přepravních tašek využít aplikátor silikonové pásky

Řešení, které překoná oboustranné lepicí pásky v oblastech nákladů, kvality i efektivity. Snadné uzavírání obalů z fólie.

Více informací Méně informací Více informací
Zveme Vás na Den otevřených dveří společnosti KALETECH
Zveme Vás na Den otevřených dveří společnosti KALETECH

Zveme Vás na Den otevřených dveří společnosti KALETECH

Srdečně Vás zveme k návštěvě našeho showroomu, který se Vám otevře 31. května od 10 do 14 hodin.

Více informací Méně informací Více informací
V německém Düsseldorfu probíhal od 4. do 10. května největší veletrh obalového průmyslu Interpack. Takovou akci jsme si nemohli nechat ujít. Byla to velkolepá podívaná, veletrh je obrovský. 
 
Expozice Robatechu a tavné jednotky Easy a Vision
 
Mezi vystavovateli byl i Robatech, který je naším partnerem a dodavatelem technologie lepení. Jeho výstava vyčnívala mezi ostatními díky své zelené svěžesti, kterou dává jasnou zprávu směrem k udržitelnému, kvalitnímu a zároveň jednoduchému průmyslu.
 
Robatech ve výrobním stroji
 
Jako hlavní představil Robatech novou tavnou jednotku Easy a program pro snížení nákladů na lepení GreenSaver. Mnoho lepiček od Robatechu bylo k vidění také u ostatních vystavovatelů, integrovaných do jejich výrobních strojů.
 
Robatech ve výrobním stroji
 
Pokud jste neměli možnost zúčastnit se Interpacku, stále platí naše pozvání na Den otevřených dveří společnosti Kaletech, který se koná 31. května. 
 
Novou tavnou jednotku Easy si zde budete moct zblízka prohlédnout naživo, představíme vám celý projekt GreenSaver, naše zázemí a mnoho dalších novinek ze světa průmyslového lepení.

Aplikátor silikonové pásky je zařízení, které na nanesený pruh lepidla položí krycí silikonovou pásku pro pozdější odtrhnutí. Tím vnikne podobný efekt jako při použití oboustranné samolepící pásky. Tento způsob uzavírání obalu je v oblasti kartonových a papírových krabic běžnou praxí. Stejnou technologii je ale také možné aplikovat i na fóliové přepravní sáčky. Toto řešení začíná být oblíbené u stéle více výrobců, kteří na něj převádí svoji výrobu. V našem příspěvku se dočtete, proč tomu tak je.

 

Uzavírání přepravních tašek pomocí tavného lepidla

 

V případě papíru i lepenky je možné proužek tlakově citlivého lepidla (PSA) nebo odtrhávací proužky sloužící pro otevření balení aplikovat přímo na jejich povrch v rámci výrobní linky. U plastových přepravních sáčků to však není možné, protože obvykle nejsou dostatečně tepelně odolné. Proto se lepidlo nejprve nanáší na nelepivý proužek silikonového papíru (nebo na tepelně odolnou plastovou pásku), který se pak ve výrobním procesu po mírném vychladnutí lepidla aplikuje na přepravní sáček. Tento způsob řešení uzavírání obalů přímo v rámci výrobní linky nazývaný taky “inline gluing“ přináší značné výhody v oblastech nákladů, efektivity a kvality.

 

LEPENÍ V RÁMCI VÝROBNÍ LINKY SNIŽUJE NÁKLADY

Skutečnost je taková, že předlepená oboustranná lepicí páska je drahá. Tyto náklady se stávají problémem úměrně vašemu objemu produkce. Provozní náklady na řešení s využitím tavného lepidla a nelepivých silikonových pásků jsou výrazně nižší. Oproti tomu samozřejmě stojí investiční náklady v podobě moderního systému nanášení lepidla a aplikátoru krycích silikonových proužků, které jsou vyšší než v případě pouhého aplikátoru oboustranné lepicí pásky. Je tedy nutné uvědomit si na jak vysoké objemy výroby míříte a spočítat provozní náklady. V určitém objemu produkce, který není ani tak vysoký, se začne investice do systému nanášení lepidla vyplácet a s každým dalším zvýšením objemu výrobu získáte další úspory. E-commerce je stále rychle rostoucí trh.

 

Uzavírání přepravních tašek pomocí tavného lepidla

 

LEPENÍ V RÁMCI VÝROBNÍ ZVYŠUJE EFETIVITU

Efektivitu výroby s přepravními foliovými sáčky ovlivňují dva faktory: rychlost stroje a počet zastávek stroje. Rychlost výroby, které je možné dosáhnout při aplikaci lepidla „inline“ je v některých případech až 3x vyšší. Obvykle se zde narazí na omezení výrobního stroje. Dalším faktorem je to, že role s nelepivým silikonovým papírem jsou mnohem delší než role s oboustrannou lepicí páskou. Nemají na sobě totiž vrstvu lepidla, jsou tenčí, a díky tomu se snižuje počet výměn rolí. V prospěch lepení v rámci výrobní linky hraje i flexibilita. Pro systém nanášení tavného lepidla je totiž velmi jednoduché změnit formát lepení. Stačí vyměnit masku na trysce nanášecí hlavy, zadat nový formát řídicí jednotce a je hotovo.

 

LEPENÍ V RÁMCI VÝROBNÍ LINKY ZVYŠUJE KVALITU

Aplikátory silikonové pásky v rámci výrobní linky zaručují bezpečné uzavření bez potřeby přebytečného lepidla. Je to díky regulaci množství naneseného lepidla, které se může flexibilně upravit podle potřeb aktuálního výrobku. Zákazníci, jako kanadská společnost Fen-Tech, tento systém úspěšně používají již řadu let.

Také koncoví zákazníci v E-commerce ocení vyšší pohodlí a vynikající kvalitu, které přináší aplikátory silikonové pásky. V porovnání s oboustrannou lepicí páskou přesahuje silikonový papír mimo nános lepidla, takže se snadno uchopuje a odtrhuje.

 

Uzavírání přepravních tašek pomocí tavného lepidla

 

DODATEČNÁ MONTÁŽ APLIKÁTORU SILIKONOVÉ PÁSKY JE MOŽNÁ

Uvažujete o změně své výroby, ale nechcete měnit celý výrobní systém? Pak pro Vás máme dobrou zprávu! K tomu, abyste mohli využívat výhod nanášení lepidla v rámci výrobní linky nepotřebujete nový závod. Stačí Vám, aby byl k dispozici určitý prostor pro systém nanášení lepidla a aplikátoru silikonové pásky. Kontaktuje nás, rádi Vám se vším pomůžeme.

Vážení obchodní přátelé,

 

rádi bychom Vás pozvali na Den otevřených dveří společnosti KALETECH, který se koná 31. května od 10:00 do 14:00. Tento den je určený všem, kteří používají technologii průmyslového lepení, nebo se o ní zajímají, a chtějí získat více informací o naší společnosti a službách, které Vám můžeme poskytnout.

Registrační formulář

Během Dne otevřených dveří budete moct navštívit náš showroom a výrobní prostory a prohlédnout si nejnovější zařízení pro nános průmyslových lepidel. Naši odborníci Vám představí možnosti, jaké technologie průmyslového lepení nabízí a způsoby, jak zefektivnit Vaše výrobní procesy. Těšit se můžete na:

Easy - malá tavná jednotka s velkou přidanou hodnotou

Nejmenší tavná jednotka z dílny Robatechu, jejíž cílem je nabídnout Vám možnosti a funkce profesionálních systémů lepení za co nejdostupnější cenu.
 
GreenSaver - audit provozních nákladů lepicích systémů
Díky optimalizaci Vašeho systému lepení Vám pomůžeme snížit jeho provozní náklady až o desítky procent. Vaše výroba bude efektivnější a bezpečnější.
 
Servisní centrum s ukázkou údržby
Prohlédněte si naše servisní zázemí, kde Vám ukážeme základní postupy údržby jednotek Vision a Concept a zodpovíme Vaše dotazy ohledně servisu technologie lepení.
Moderní využití technologie lepení
Paletizace, lepení pomocí robotu, elektrické aplikační hlavy, výroba lepených materiálů navinutých na rolích, jejich ořez a formátování.
 
 
 
 
Připravneno pro Vás bude pohoštění v přátelském prostředí. Jsme rádi, když můžeme spojit příjemné s užitečným. Věříme, že pro Vás bude návštěva přínosná, a že získáte nové informace, které Vám pomohou optimalizovat Vaši výrobu. Náš tým Vám bude k dispozici, aby zodpověděli Vaše otázky a poskytl Vám podporu.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu dne 31.5. od 10:00 do 14:00 na adrese Planá 20, 330 11 Hromnice - Zobrazit na mapě

 

Aplikační sprejová hlava Aero
Aplikační sprejová hlava Aero

Představujeme sprejovou hlavu Aero s možností více aplikačních trysek

Sprejová aplikační hlava Aero zaručuje kvalitní a opakovatelný plošný nános lepidla v podobě spirálového spreje, který má velmi přesné okraje.

Více informací Méně informací Více informací
Přerušovaný nános lepidla
Přerušovaný nános lepidla

Blog: Přerušovaný nános lepidla a 5 rad, jak jej správně dosáhnout.

Přerušovaný nános lepidla je úspornější než nános kontinuální a dosahuje stejných požadavků na pevnost spoje. Je ale třeba jej správně nastavit.

Více informací Méně informací Více informací
Hledáme nového kolegu pro oblast průmyslových lepidel.
Hledáme nového kolegu pro oblast průmyslových lepidel.

Hledáme nového kolegu pro oblast průmyslových lepidel.

Naše partnerská společnost KALEP hledá do svého týmu novou posilu na pozici manažer/ka obchodu pro oblast průmyslových lepidel.

Více informací Méně informací Více informací

Sprejová aplikační hlava Aero je na trhu od roku 2021. Za tu dobu se velmi osvědčila pro plošný nános termoplastických a reaktivních lepidel. Nyní Švýcarský výrobce technologie lepení Robatech představil novou verzi s možností až 10 aplikačních trysek a externím ohřevem vzduchu. Hlava je vhodná pro plošný nános lepidla na výrobky s nestandardním tvarem a povrchem. Uplatnění najde především při lepení čalounění interiérů automobilů nebo lepení izolačních materiálů ve stavebnictví.

Aplikační sprejová hlava Aero

Hlava Aero má celou řadu výhod. Mezi hlavní předost patří její konstrukční řešení s externím ohřívačem sprejového vzduchu. Díky tomu dosahuje nános velmi přesných okrajů a vzor lze efektivně přizpůsobit. Ohřívač vzduchu lze umístit několika způsoby, včetně vzdáleného umístění, což šetří prostor ve výrobní lince. Hlava lze velmi snadno integrovat a je nenáročná na údržbu. Díky izolaci CoolTouch jsou pracovníci obsluhy a údržby chráněni před popálením.

O věch přínosech, které vám může integrace aplikační hlavy Aero přinést, a dalších výhodách se můžete dočíst na produktové stránce.



Kontinuální housenkový nános lepidla je známá a osvědčená technika lepení. Stejně kvalitního spoje lze ale dosáhnout s až o polovinu nižší spotřebou lepidla. Jak? Díky technice přerušovaného nánosu lepidla. Ten nyní usnadňují nejnovější elektrické aplikační hlavy Volta nebo SpeedStar od švýcarského výrobce Robatech, a to díky své dlouhé životnosti i při vysoké spínací frekvenci (až 800 bodů za sekundu).

Kontinuální nános je tedy nahrazen menšími body nebo proužky lepidla, které jsou aplikovány v řadě za sebou. Vzniká tedy jakýsi lepidlový šev. Tento způsob aplikace lepidla je ale nutné správně nastavit, aby nedocházelo k nežádoucímu jevu – tahání vlasů lepidla mezi jednotlivými body nebo proužky (viz. úvodní foto). Při výskytu tohoto jevu může dojít ke kontaminaci výrobku i výrobního prostředí lepidlem. Jak mu tedy zabránit? Někdy stačí jen drobné úpravy parametrů, abyste dosáhli čistého přerušovaného nánosu lepidla. Pojďme si tedy představit 5 základních parametrů, které je třeba správně nastavit.

 

Kontaminace výroby lepidlem


1. SPRÁVNÁ APLIKAČNÍ VZDÁLENOST


Vzdálenost aplikační trysky od výrobku má největší vliv na čistou aplikaci lepidla. Obecně platí, že čím blíže je tryska k výrobku, tím přesnější bude nános. Jako základní nastavení se doporučuje vzdálenost 4 mm.


2. OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ TEPLOTY


Optimální teplota samozřejmě závisí na druhu lepidla. Vždy se řiďte technickým listem výrobce lepidla! Obecně platí následující pravidlo: Čím vyšší teplota, tím nižší viskozita a elasticita tavného lepidla. A čím nižší je elasticita lepidla, tím méně dochází k výskytu tahání vlasů lepidla.


3. SPRÁVNÁ APLIKAČNÍ TRYSKA


Správný výběr aplikační trysky závisí na způsobu použití. Než se však začnete zabývat tím, zda máte správnou trysku, dobře si ji prohlédněte. Je neporušená? Je čistá? Protože to je přinejmenším stejně důležité.
Nyní ke tvaru trysky. Ten má samozřejmě také vliv na vznik vlasů. Standardní aplikační trysky s kulovými ventily jsou náchylnější ke vzniku vlasů, protože po uzavření zůstává ve špičce trysky část lepidla. Jehlové ventily naproti tomu po uzavření lepidlo zcela vytlačí. Záleží také na tom, zda má tryska vrtaný kanálek nebo kapilární trubičku. Druhá jmenovaná zlepšuje tok lepidla, takže dochází k menší turbulenci, a tím i k menší šanci vzniku vlasů. V neposlední řadě může vedení tepla v trysce nebo ochranný kryt trysky proti průvanu výrazně zlepšit chování lepidla.

 

Aplikační hlava Volta


4. VNĚJŠÍ VLIVY


Vnější vlivy, jako je průvan od otevřených dveří, oken nebo výfukových systémů, kolísání přívodu stlačeného vzduchu nebo chlazené výrobní haly, mají negativní vliv na chování lepidla. Kontrolujte zejména přívod stlačeného vzduchu; měl by se trvale pohybovat v rozmezí 5-6 barů.

 

Porovnání přerušovaného nánosu


5. SPRÁVNÉ LEPIDLO


Lepidlo musí odpovídat danému použití. Pokud všechny výše uvedené úpravy nepřinesly požadovanou změnu, vyzkoušejte lepidlo s nižší viskozitou. Obraťte se na distributora technologie, který vám dokáže odborně poradit.

Správné nastavení přerušovaného nánosu lepidla může v delším časovém horizontu přinést výraznou úsporu lepidla a s ní i úsporu nákladů. Spolu s významnou úsporou energií (zejména spotřeba a úniky tlakového vzduchu) se investice do aplikačních hlav schopných přerušovaného nánosu, jakými jsou například aplikační hlava Volta nebo SpeedStar, snadno sama zaplatí.

 

Naše partnerská společnost KALEP hledá do svého týmu novou posilu na pozici manažer/ka obchodu pro oblast průmyslových lepidel.

Co bude Vaším úkolem?

  • práce s klienty ČR/SR a dodavateli v EU
  • získání zakázky a její zpracování (kontrola objednávky, dodávky, funkčnosti dodávky, zabezpečení instalace u zákazníka)
  • péče o stávající zákazníky a hledání dalšího potenciálu prodeje
  • zpracování došlých poptávek
  • výkaz činnosti

Požadavky:

  • SŠ/VŠ
  • technická představivost a zájem o oblast průmyslové výroby
  • komunikativní se smyslem pro humor
  • schopnost naslouchat požadavkům klienta
  • časová flexibilita - služební cesty ČR/SR a občas i EU
  • AJ - schopnost vést obchodní jednání
  • řidičský průkaz sk. B

Co Vám nabídneme kromě odpovídající odměny?

  • fixní mzdu + provize dle výkonu
  • individuální přístup k zaměstnancům na 1.místě
  • práci v perspektivním a prosperujícím oboru
  • flexibilní pracovní dobu
  • možnost práce z domova
  • příjemné neformální prostředí ve firmě
  • příspěvek na stravování
  • 4 týdny dovolené + 5 dní Sick days
  • příspěvek na penzijní připojištění ve výši 1 000 Kč
  • služební automobil, notebook, mobilní telefon
  • odborné vzdělávání (i v zahraničí)
  • firemní akce - lyžování, vinné sklepy na Moravě, Oslava života

Pokud vás nabídka zaujala a chtěli byste se dozvědět více, napíšte nám na prace@kalep.cz

Ukázka lepení na EmbaxPrintu v Brně 2023
Ukázka lepení na EmbaxPrintu v Brně 2023

Systémy pro nanášení tavných lepidel na veletrhu EmbaxPrint 2023

Děkujeme všem účastníkům za milá setkání a těšíme se brzy na viděnou.

Více informací Méně informací Více informací
Získejte dotaci na úsporná opatření s nejnovější technologií Robatech
Získejte dotaci na úsporná opatření s nejnovější technologií Robatech

Získejte dotaci na úsporná opatření s nejnovější technologií Robatech

Nové technologie Robatech splňují podmínku energetických úspor pro získání dotace z evropského fondu.

Více informací Méně informací Více informací
Stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla
Stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla

Stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla

Zbavte se závislosti na jednorázové fólii. Řešení s tavným lepidlem je efektivnější, levnější a šetří životní prostředí.

Více informací Méně informací Více informací
Od 7. do 9. února probíhal na výstavišti v Brně veletrh obalů a tisku EmbaxPrint 2023.
 
Na veletrhu bylo k vidění hned několik systémů pro nanášení lepidel Robatech:
 
 
Na expozičním stánku KALETECH jsme prezentovali nejmodernější tavnou jednotku Vision Saplikační hlavy Volta a SpeedStar a vyhřívané hadice Performa
 
 
V rámci expozice Packaging Live byla k vidění ukázka celé balící linky. Pro návštěvníky jsme si připravili ukázku nánosu lepidla pomocí robotu a nový způsob stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla. Také zde byla ukázka pracoviště pro nános tavného lepidla pomocí ručního aplikátoru.
 
 
 
Kromě technologiie pro aplikaci tavných lepidel dodávám také technologii pro aplikaci lepidel studených, především disperzích a reaktivních studených lepidel. I ty jsme předvedli na výstavě EmbaxPrint.
 
 
Velmi nás potěšila účast a zájem návštěvníků o technologii lepení. Děkujeme za milá setkání a těšíme se na další spolupráci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu otevřelo výzvu k žádosti od dotace v programu Úspory energie. Cílem programu je podpořit malé, střední a velké podniky v České republice ve snaze naplnit klimaticko-energetické cíle a plnit dlouhodobou vizi udržitelné výroby šetrné k životnímu prostředí. 

Výše dotace na projekt se pohybuje v rozmezí 500 tisíc až 200 milionů korun a míra podpory činí 35-65 %. Dotace se vztahuje na širokou škálu energetický opatření a zahrnuje také investice do úspornějších výrobních technologií. V tomto případě musí nová technologie splnit podmínku energetické úspory oproti předchozí o minimálně 30 %.

Tavná jednotka Vision.

Nové technologie Robatech tuto podmínku s přehledem splní. Jedná se především nové tavné jednotky Vision (úspora energie 40% oproti běžným zařízením), vyhřívané hadice Performa (úspora energie 45% oproti běžným zařízením) a aplikační hlavy Volta (úspora energie 60 % oproti běžným zařízením). Máte tak jedinečnou možnost investovat do výroby s nižšími provozními náklady s výraznou slevou. Jako příklad skutečné realizace s výraznou úsporou můžeme uvést instalaci Robatechu ve švýcarské firme JTI. Celková úspora energie, která proběhla i s měřením, činila 48 %!

Výzva běží až do listopadu 2023, ale je nutné mít zpracovanou technickou dokumentaci, je tedy lepší začít s přípravou co nejdříve. Věříme že pro vás může být tato nabídka zajímavá a z dlouhodobého hlediska i ekonomicky výhodná. Rádi vám s přípravou pomůžeme. Více informací o dotaci zde.

 

 


Průmyslová a potravinářská výroba v současné době vyžaduje stále více logistiky. To s sebou přináší zejména nutnost balení spojené s manipulací ve skladech. V principu to znamená, že každý kus zboží je nutné fixovat k paletě tak, aby byla zajištěná efektivní a bezpečná manipulace. Pro fixaci je ve většině případů využívaná průtažná (stretch) fólie. Ta zajistí dokonalou pevnost celé paletové jednotky při přepravě a manipulaci. Zároveň však s sebou přináší také nemalé náklady na její pořízení a následnou likvidaci. Kromě finančních nákladů je tu i tlak na udržitelnost procesů balení. Stretch fólie jsou vyráběny na bázi polyethylenu a jejich náhrada, nebo snížení množství výrazně přispívá k eliminaci nadměrného obalového odpadu.

Paletizace kartonových krabic pomocí tavného lepidlaProto tedy stále častěji společnosti využívají alternativu paletizace pomocí tavných PSA (tlakově citlivých) lepidel. Tato paletizační lepidla jsou nanášena v roztaveném stavu bodově, pomocí spreje, nebo jako plošný nános. V praxi to znamená, že je lepidlo naneseno na přesně definovaná místa výrobků, které fixuje a tvoří z nich jeden celek. Takto je možné stohovat například krabice, či balení nápojů a mnoho dalších výrobků. Lepidla vynikají vysokou mírou smykové odolnosti (odpor proti posuvu). Zároveň však neporušují paletizované zboží při odebírání díky jejich nízké přilnavosti k materiálu.

 

Jaké výrobky jsou vhodné pro paletizaci pomocí lepidla?

  • Lahve a plechovky s nápoji
  • Pytle
  • Kartonové krabice
  • Keramika

Bezpečnost a kvalita na prvním místě

Aplikační hlava s infračerveným senzorem

Paletizace pomocí tavných lepidel s sebou přináší finanční a časovou úsporu. Zároveň nesnižuje bezpečnost při manipulaci se zbožím. Naopak, při vhodně zvolené aplikaci lepidla je možnost zvýšit tuhost celku na paletě. V mnoha případech je nános lepidla překrytý zbožím a nelze vizuálně zkontrolovat, zda skutečně došlo k aplikaci na předem zvolená místa. Pro tento případ přichází na řadu kontrola nánosu lepidla. Každá aplikační hlava je osazena infra senzorem, který využívá zbytkové teplo lepidla a detekuje každý nános. Systém následně tyto data vyhodnotí a okamžitě reaguje například vyřazením zboží, či varovným hlášením.

Schéma systému aplikace tavného lepidla s vyhodnocením přítomnosti nánosu


I přes řadu zmíněných přínosů je tento způsob stabilizace výrobků na paletě v našich končinách spíše výjimkou a moc se o něm neví. V okolních zemí je však daleko více využívaný. Posloužit mohou například 2 případové studie ze Švýcarska:

Paletizace za použití lepidla, bez jednorázové strech fólie, je ve světě již několik let osvědčeným a funkčním řešením. Pozitivní přínosy má jak pro výrobce, tak pro jeho zákazníky. Navíc snižuje ekologickou zátěž výroby a pomáhá tak naplňovat současné trendy ohleduplného chování k prostředí ve kterém žijeme. Jedná se o win-win-win situaci a podobná řešení snad již brzy uvidíme rozšířené míře i v Česku a na Slovensku.

Zajímala by vás možnost paletizace pomocí lepidla i pro vyši výrobu? Kontaktujte nás, rádi ji s vám budeme konzultovat!



Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám