Přečtěte si, jak snadno lze využít technologii lepení pro výrobu taštičkových matrací.
Přečtěte si, jak hodnotí technologii Perfect Fold přední švýcarský výrobce obalů z vlnité lepenky.
Objednejte náhradní díly do 15. listopadu a získejte slevu 11 % s kódem KALETECH11.
Při výrobě jádra taštičkové matrace jsou pružiny jednotlivě zabaleny do textilních kapes, které jsou následně spojeny dohromady. Vzniklá jednotka taštičkové pružiny se rozřízne a poté se slepí s dalšími jednotkami, čímž se vytvoří jádro matrace. Toho lze dosáhnout přerušovaným bočním lepením, lepením krycí vrstvy nebo kombinací obou způsobů. Typ aplikace tavného lepidla ovlivňuje bodovou pružnost jádra taštičkové pružiny, a tím významně ovlivňuje kvalitu matrace.
Systém tavného lepení pro výrobu taštičkových pružin se obvykle skládá z tavné jednotky, vyhřívané hadice a jedné nebo dvou aplikačních hlav. Aby mohl výrobce zpracovávat různé výšky taštičkových pružin, potřebuje aplikační hlavu s několika aplikačními moduly a tryskami. Flexibility při nanášení lepidla je dosaženo především díky dvěma vlastnostem:
Tato vlastnost umožňuje zapnout nebo vypnout jednotlivé aplikační trysky, například pokud je potřeba lepit pouze krycí vrstvu. Individuální ovládání také umožňuje zvolit typ nanášení: úspora lepidla; přerušovaný nános pro boční lepení taštiček a/nebo kontinuální nános pro lepení krycí vrstvy.
Tento typ aplikačních trysek umožňuje nastavit úhel aplikace podle příslušného formátu pružiny. Stačí k tomu pouze klíč. Úhel nanášení se volí tak, aby bylo lepidlo naneseno na místa, kde se pružina dotýká taštičky. Tím se zajistí dosažení správného přítlaku pro spolehlivé lepení.
Ještě větší flexibility lze dosáhnout za použití dvou aplikačních hlav. Tato konfigurace je výhodná zejména v případě výroby taštičkových matrací s různou výškou taštičkových jednotek. Vzdálenost mezi oběma aplikačními hlavami lze snadno a rychle měnit, což otevírá větší možnosti při úpravách formátu.
Díky systému tavného lepení, který umožňuje individuální ovládání aplikačních trysek, snadné nastavení úhlů nanášení lepidla a flexibilní nastavení výšky nánosu, mohou být výrobci matrací ideálně připraveni na všechny trendy v oblasti montáže pružinových jader. Výběr správné aplikační hlavy a počtu potřebných trysek závisí na rychlosti stroje a formátech taštiček.
Zajámalo by vás více o lepení taštičkových matrací? Kontaktujte nás.
Model vyvíjí, vyrábí a dodává chytré, inovativní a vysoce kvalitní a odolné obaly z pevné a vlnité lepenky. Skupina Model zaměstnává přibližně 4 600 lidí v 15 evropských pobočkách. Sídlo společnosti se nachází ve švýcarském Weinfeldenu.
V 50. letech 20. století vzrostla poptávka po vlnité lepence, která byla v porovnání s jinými obalovými a přepravními materiály velmi lehká a stabilní. Společnost se tak začala specializovat na výrobu vlnité lepenky, kterou pod vedením Otto Modela ml. neustále rozšiřovala. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 společnost Model rozpoznala příležitost nových trhů ve východní Evropě a získala svůj první závod v České republice. Brzy následovaly další.
Společnost Model každoročně investuje značné částky, aby se dostala na špičku technologického vývoje na trhu. Zároveň dbá na vysokou kvalitu a udržitelnost výroby.
Model AG již delší dobu jednala se společností Robatech o optimalizaci výroby obalů z vlnité lepenky. Když jsme se dozvěděli o možnosti aplikace změkčovací kapaliny do linie ohybu pro snazší skládáni krabic, okamžitě jsme požádali společnost Robatech o testovací zařízení.
Společnost Robatech nainstalovala aplikátor změkčovací kapaliny Perfect Fold na linku s lepením skládaných krabic.
Již první testy ukázaly, že Perfect Fold přinesl výrazné zlepšení kvality skládání. Kapalina SpeedUp zabraňuje vzniku mezer mezi chlopněmi krabic a jejich překrývání. Dokonce i praskání přehybů se výrazně snížilo. Našim cílem je v budoucnu dalšími optimalizacemi praskání zcela eliminovat.
Závěrem bych rád řekl, že systém Perfect Fold zlepšil kvalitu, v některých případech zvýšil výkon a výrazně zkrátil dobu přípravy obtížných výrobků.
Uvedení systému Perfect Fold do provozu bylo jednoduché a zařízení fungovalo ihned. Naši operátoři jej dokázali plně používat již po krátkém zaškolení.
Testovací systém na nás okamžitě udělal dojem. Efektivita systému Perfect Fold je opravdu působivá. Proto jsme se rozhodli systémem Robatech Perfect Fold vybavit všechny naše linky pro výrobu skládaných obalů.
Společnosti Robatech bychom rádi poděkovali za možnost rychlého a snadného testování, kompetentní poradenství a rychlou realizaci.
Erol Gencoglu
vedoucí výroby, MODEL AG
Vážení zákazníci, máme pro Vás skvělou zprávu! Připravili jsme speciální akci na náhradní díly pro lepicí systémy Robatech.
Pokud objednáte náhradní díly do 15. listopadu, získáte slevu 11 %. Stačí do objednávky zadat slevový kód KALETECH11 a sleva je Vaše!
Máte tak možnost vytvořit si výhodně zásobu náhradních dílů, abyste byli připraveni na případnou výměnu filtrů, trysek nebo jiných důležitých součástí. Nečekejte, až bude potřeba servis, a zajistěte si, že Vaše zařízení bude vždy v perfektní kondici. Pravidelná údržba a včasná výměna dílů jsou klíčem k bezproblémovému provozu a minimalizaci neplánovaných odstávek.
Slevu lze upltanit výhradně na díly, nevztahuje se na práci technika a dopravu.
Zveme vás k účasti na webinář, na kterém se dozvíte nejdůležitější věci související se správně provedenou integrací.
Další úspěšný ročník MSV v roli generálního partnera projektu Packaging Live.
Od instalace Perfect Fold neřeší Solpap křivost ohybu a nemá na tuto vadu žádnou reklamaci. Kromě nulových reklamací, jsou krabice celkově rovnější a zákazníci spokojenější.
Máme za sebou další vydařený ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Opět jsme se účastnili v roli generálního partnera výstavy Packaging Live. Technologii průmyslového lepení jste mohli vidět v akci na živé verzi balicí linky.
Od úterý do pátku jsme měli možnost potkat se s návštěvníky, kteří dychtili po novinkách z našeho odvětví, s našimi kolegy a obchodními partnery – ať už šlo o nové tváře nebo o „staré známé“, se kterými jsme v minulosti úspěšně realizovali řadu projektů. Atmosféra na brněnském výstavišti byla letos opravdu živá a k vidění bylo mnoho inovací ze světa strojírenské technologie.
V rámci menší verze funkční balící linky představil technologie pro uzavírání krabic pomocí tavného lepidla. K tomu byly použity elektrické aplikační hlavy Volta s vysokou frekvencí cyklů a dlouhou životností. Další využíti technologie lepení v rámci balící linky spočívalo ve stabilizaci krabic na paletě za pomocí sprejové aplikační hlavy s modulem Aero.
Přímo na stánku Kaletechu byla vůbec poprvé k vidění živá ukázka lepení tvarově složitých dílů pomocí aplikační hlavy a průmyslového robotu. Vše plně automatizované a optimalizované pro rovnoměrný nános. Nechyběla ani vlajková loď tavných jednotek – Robatech Vision. Pro jednoduší aplikace si návštěvníci mohli vyzkoušet nános ruční nános lepidla pomocí pistole ErgoStar a nejnovější tavné jednotky Robatech Easy.
Spolu s námi vyrazili na veletrh také kolegové z partnerské společnosti KALEP. Jejich hlavní novinou je protiskluzový paletizační papír, který výrazně zvyšuje bezpečnost přepravovaného zboží a usnadňuje jeho fixaci na paletě. Další novinkou je nízkoteplotní tavné lepidlo KALEP MC 1400, které výrazně snižuje náklady na provoz lepení.
Účast na MSV nás naplnila novou energií pro budoucí projekty a přinesla řadu inspirativních podnětů pro další spolupráci. Těšíme se na další setkání s vámi na nadcházejících veletrzích!
Společnost Solpap patří mezi přední české výrobce přepravních a prodejních obalů z vlnitých lepenek. Během roku vyrobí více než 15 milionů kusů obalů v tisících různých provedeních, pevnostech, rozměrů a potisků pro zákazníky z celé republiky. Vlajkovou lodí podniku jsou krabice s oboustranným potiskem. Tradice této rodinné firmy sahá až do roku 1938.
„Při tak vysokém objemu výroby je pro nás snižování zmetkovitosti a reklamací velmi důležité“ popisuje Milan Jiruška – výrobně technický ředitel Solpapu. „Při ohýbání kartonu vznikají zpětné síly, které způsobují jeho praskání a také opotřebení nástrojů. Když jsme tedy v zahraniční kartonážce viděli systém pro aplikaci změkčovací kapaliny, velmi nás toto řešení zaujalo. Chtěli jsme vylepšil ohyb v rylu a snížit počet reklamací kvůli křivosti“ doplňuje.
„S firmou Kaletech spolupracujeme již řadu let a máme dobré zkušenosti. S jejich technologií Robatech pro nános lepidel i komunikací jsme dlouhodobě spokojeni. Když přišla nabídka na systém Perfect Fold, hned jsme věděli, že by pro nás mohlo být to pravé“ vysvětluje situaci obchodní ředitel Solpapu Jiří Horák.
Perfect Fold bezkontaktně aplikuje změkčovací kapalinu na dvě linie obalu určené k přeložení. Změkčovací kapalina snižuje tuhost lepenky, díky čemuž ji lze ohnout přesně v překládacích hranách a bez větší námahy. Dochází k minimalizaci zpětných sil. Skládací stroje tak mohou pracovat vysokou výrobní rychlostí a s nižšími nároky na jejich nastavení. Nedochází k praskání kartonu v místě ohybu, vzniku mezer mezi chlopněmi a jejich překrývání.
Perfect Fold se skládá z dávkovací jednotky, dvou aplikačních tryskových hlav Sempre 30, jejich řízení jednotkou AS 50 a dotykového ovládacího panelu umístěného poblíž řídícího pracoviště linky. Čerpadlo a přídavná nádrž v dávkovací jednotce umožňují nepřetržitý provoz i při výměně nádob s kapalinou. Převodník I/P zajišťuje, že je na produkt aplikováno vždy správné množství kapaliny, a to i přes měnící se rychlost linky.
„Celý proces byl vlastně velmi rychlý. Poptávku na systém jsme dostali v květnu a začátkem srpna již byl plně funkční“ říká Tomáš Langer, projektový manažer Kaletechu. „Díky jednoduchosti systému, dobrým vztahům s výrobcem a výborné spolupráci Solpapu jako zákazníka stačil pro instalaci systému jeden den během letní odstávky a jeden den zaškolení po ní. Fungoval bez potíží“.
A jak hodnotí podnik řešení po 7 měsících provozu? Milan Jiruška to popisuje následovně: „Co se implementace týče, naplnila naše očekávání. Velmi nás potěšila rychlost a jednoduchost nasazení. Do provozu jsme prakticky vůbec nemuseli zasahovat.“
A co přínosy pro výrobu? „Od instalace Perfect Fold neřešíme křivost ohybu a nemáme na to žádnou reklamaci. Dřív se krabice ohýbaly mimo ryl podle vlny uvnitř lepenky. Čím vyšší krabice, tím větší byla výsledná křivost. Zatím došlo ke snížení těchto reklamací o 100 % a věříme, že to tak vydrží. Kromě nulových reklamací, jsou krabice celkově rovnější a zákazníci spokojenější. Neřešíme ani upozornění, že jsou krabice křivě slepené. Technologie plně naplnila naše očekávání a jsme s ní spokojeni“ shrnuje nasazení nové technologie Jiří Horák.
Díky technologii CleanStart, automatickému uzávěru trysky pro nános studeného lepidla, nedochází k jeho zasychání a ztrátě času na čištěný.
Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně je pomalu za dveřmi. I letos budeme prezentovat to nejlepší z technologie průmyslového lepení v pavilonu A2.
Zveme vás k účasti na webinář, na kterém se dozvíte nejdůležitější věci související s údržbou strojů pro aplikaci tavných lepidel.
Aplikace studeného lepidla a zastavení výroby se k sobě příliš nehodí. Zaschnutí disperzního lepidla na špičce trysky aplikační hlavy trvá pouhou jednu až dvě minuty. Trysky je proto třeba zakrýt tak, aby byly vzduchotěsné. Při krátkých přerušeních se o to postará automatické uzavírání trysek. Funkčnost našeho uzávěru trysek CleanStart jsme testovali na lepicím stroji pro skládané obaly ve společnosti Flatz GmbH.
Pozastavení výroby je každodenní součástí výroby skládaných obalů. Tyto přestávky obsahují:
Když se zastaví výroba, zastaví se i průtok lepidla v aplikační trysce. Již po jedné až dvou minutách se na studeném lepidle po kontaktu se vzduchem vytvoří jemná slupka. Tato slupka se natáhne přes otvor trysky a způsobí, že se disperzní lepidlo vychýlí nebo při opětovném spuštění vychází v příliš malém množství. Při delším zastavení může dokonce dojít k ucpání trysky.
Bez uzavíracího zařízení na trysce musí obsluha před spuštěním očistit špičky trysek mokrým hadříkem. To je jediný způsob, jak zabránit zmetkům nebo neplánovaným odstávkám. V případě lepicího stroje o délce 15 až 30 metrů s několika lepicími jednotkami a 6 až 24 aplikačními hlavami se může čištění změnit v maratonskou práci, která vyžaduje drahocenný čas, který by mohl být lépe využit pro základní úkony u podávacího nebo sběrného stolu.
Uzávěr trysky zabraňuje vysychání studeného lepidla v otvoru trysky. Během odstávky výroby se pod výstupní otvor aplikační hlavy automaticky zasune úzký list s pogumovaným povrchem. Tato technologie se jmenuje CleanStart. Obloukový pohyb, při kterém se těsnicí deska zasouvá pod otvor trysky, zaručuje spolehlivost a dlouhou životnost uzávěru. Při zastavení výroby zakryje CleanStart vzduchotěsně otvor trysky.
V praxi by tato těsnicí deska měla být odolná a měla by se při každém zavírání pohybovat v přesné trajektorii. Pouze tak lze trvale zaručit 100% vzduchotěsnost otvoru. Pokud by zavírací mechanismus způsobil jakýkoli otěr, mohlo by se lepidlo dostat zpět do kontaktu se vzduchem a vyschnout. To by znamenalo další úsilí při čištění. Při nákupu jednotky pro lepení za studena byste proto měli věnovat pozornost tomu, jak spolehlivě funguje uzávěr trysky daného výrobce.
Zda uzávěr trysky CleanStart chrání vzduchotěsně a zajišťuje čisté chování při spuštění ověřovali kolegové ve společnosti Flatz GmbH v rakouském Lauterachu. Společnost Flatz vyvíjí a vyrábí na zakázku udržitelná obalová řešení z lepenky, vlnité lepenky, lisované buničiny a dřevotřískové pěny, jakož i technické komponenty pro nejrůznější průmyslová odvětví.
Pro testovací provoz nainstaloval Flatz dvě hlavy Robatech Sempre. Přibližně po třech měsících nanášení lepidla na krabice z vlnité lepenky provedli zaměstnanci společnosti Flatz inventuru uzávěru trysky CleanStart. Zjistili následující:
"Díky systému CleanStart nanáší aplikační hlava okamžitě po spuštění dokonalý bod lepidla, což umožňuje plynulejší průběh výroby. Všechny správně umístěné krabice bylo možné použít, a to i během procesu nastavování. Po opětovném spuštění stroje jsme mohli okamžitě pokračovat ve výrobě bez jakýchkoli zmetků souvisejících s lepidlem."
"Nikdo nemusel běhat na opačnou stranu lepicího stroje, aby vyčistil trysky. Zejména u větších položek to byl příjemný a vynikající výsledek. Umožnilo nám to výrazně zkrátit prostoje. Zaměstnanci mohli být tam, kde jich bylo skutečně zapotřebí, například u displeje."
"Zejména v případě drobných poruch bez nutnosti dodatečné montáže jsme díky CleanStart dokázali urychlit práci o 30-50 %. Úspora času byla patrná zejména při krátkých sériích, protože při častých seřizovacích operacích nedocházelo ke ztrátám času na čištění trysek."
"CleanStart celkově snížil pracovní zátěž obsluhy strojů. Sběrač mohl podavač kdykoli vypnout a znovu zapnout, aniž by se musel obávat, že první kartony budou vyrobeny bez lepidla. Zaměstnanci byli ušetřeni zbytečné chůze za účelem čištění aplikačních hlav."
"Překvapilo nás, jak se obloukový pohyb, kterým se pod aplikační tryskou automaticky pohybuje těsnicí deska, ukázal jako velmi výhodný. Během testu jsme nezaznamenali žádné výrazné opotřebení."
Test prokázal, že práce se studeným lepením může probíhat i s menší námahou a bez zmetků lepení. Spolehlivě fungující uzávěr trysky uleví vašim zaměstnancům zbytečnou práci, snižuje produkci zmetků po zastavení stroje a zkracuje prostoje.
Při nákupu technologie pro studené lepení byste proto měli zahrnout uzávěr trysek - obvykle nabízený jako volitelná součást - do svých hodnotících kritérií.
Zajímá vás více o technologii studeného lepní? Kontaktujte nás a rádi s vámi vše probereme.
Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně je pomalu za dveřmi. I letos budeme prezentovat to nejlepší z technologie průmyslového lepení v pavilonu A2. V pozici generálního partnera se budeme účastnit výstavy Packaging Live, kde budete moct vidět funkční balící linku s živou ukázkou fungování jednotlivých technologií.
Pro své obchodní partnery můžeme zajistit volné vstupenky na veletrh. Dejte nám vědět, zda budete mít zájem!
Automatizace, zkracování výrobních časů a šetření nákladů je každodenním tématem výrobních podniků. Oblast průmyslového lepení není výjimkou. Naopak. S automatizací výroby si velmi rozumí. Moderní systémy průmyslového lepení dokáží lepit precizněji a rychleji, než je tomu v případě ruční aplikace lepidla. Navíc zachovají stejnou kvalitou spoje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Nános průmyslového lepidla je možné provést několika základními způsoby:
Pakliže se jedná o lepení výrobků na pásové výrobě s vysokou sériovostí a jednoduchým vzorem nánosu lepidla, je v hodná aplikace pomocí hlavy, která je pevně ukotvená ve výrobní lince. Čidla snímají přítomnost výrobku a čerpadla aplikují předem nadefinované množství lepidla. Kromě toho disponuje systém i možností kontroly nánosu lepidla a tím i kontrole kvality.
Ruční aplikace se uplatní hlavně v malých sériích, nebo pokud je přístup k lepenému materiálu komplikovanější. I v těchto případech je však možná automatizace, a to pomocí nanášení hlavou připevněnou k robotu. Robot přímo komunikuje s řídící jednotkou lepičky, která upravuje dávkování lepidla podle trajektorie robotu.
Vedle samotného procesu lepení je vyžadována obsluha i pro doplňování lepidla. To se sype v podobě granulí nebo polštářků do tavných tanků. I tuto část procesu je možné automatizovat pomocí automatických doplňovačů. Granule jsou uskladněny ve větším zásobníku a dopravovány do tavných jednotek hadicemi, podle aktuální potřeby. Díky konstantnímu doplňování zásobníku nekolísá teplota lepidla a nedochází ke tvorbě hrudek. Rovněž se i výrazně snižuje pravděpodobnost toho, že se do systému dostanou nečistoty, což prodlužuje životnost celého zařízení.
Jeden ze zákazníků se na společnost Kaletech obrátil s požadavkem na zlepšení efektivity procesu výroby žehlících prken. Ruční aplikace byla nahrazena jednoúčelovou automatickou linkou, ve které jsou aplikační hlavy připevněny na pojízdném portálu. Díky tomu se snížila spotřeba lepidla na výrobu jednoho žehlícího prkna o 25 % a celkově se ušetřili 3 pracovníci výroby.
Zjistěte víc o moderní technologii průmyslového lepení a navštivte expozici KALETECH na MSV v Brně. Najdete nás v pavilonu A2 jako generálního partnera výstavy Packaging Live.
Dalším velkým trendem v průmyslu je efektivní a udržitelná výroba bez plýtvání. I v této oblasti udávají lepicí stroje od Robatechu nový světový standard a přináší inovace, které splní i nejpřísnější požadavky. Díky modernímu systému izolace, chytré distribuci tavného výkonu a plynulého kontinuálního ohřevu a nánosu lepidla dokáží stroje jako tavné jednotky Vision a Easy, vyhřívané hadice Performa nebo moderní elektrické aplikační hlavy snížit spotřebu energie a lepidla až o několik desítek procent oproti konkurenčním produktům.
Navíc jsme nově představili kompletní program pro snížení provozních nákladů na proces lepení s názvem GreenSaver. Během 2 dnů provedeme kompletní metodický audit lepicího systému a vypracujeme strukturovanou zprávu s přehledem oblastí, kde je největší potenciál pro úspory. Získáte jasnou představu, jakým způsobem dosáhnout nižších provozních nákladů, vyšší bezpečnosti a spolehlivosti systému pro aplikaci lepidla, včetně doby návratnosti těchto opatření.
Společnost JTI ve švýcarském Dagmersellenu poptala novou technologii Robatech pro nános lepidla, aby zmodernizovala své dosavadní stroje optimalizovala výrobní náklady. První odhady na úsporu činily zhruba 33 %, na což se v JTI zprvu tvářili skepticky. Pomocí nového systému v podobě tavicí jednotky Vision S, dvou vyhřívaných hadic Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond a vhodnému nastavení strojů se ale podařilo snížit energetickou spotřebu o 48 % a kromě toho navíc ušetřit 25 % lepidla při zachování stejné kvality výrobků.
Pokud i vy využíváte technologii lepení, doporučujeme vám udělat si přehled v tom, zda zbytečně neplýtváte vaše peníze na neefektivních procesech. Kontaktujte nás, rádi vám se všim pomůžeme.