Správná a pravidelná údržba systému lepení má zásadní vliv na jeho životnost a výkon. Využijte potenciál svých strojů naplno.

BLOG: Jak správně vyčistit systém pro nanášení tavného lepidla

Usazeniny, napáleniny lepidla a nečistoty jsou nejčastějšími příčinami poruchy systému lepení. Aby systém fungoval správně, je nutné udržovat jej stále čistý. V tomto článku se dozvíte, jak vaše zařízení snadno a správně vyčistit tak, abyste zajistili jeho bezproblémový provoz, prodloužili jeho životnost a dosáhli optimální kvality nánosu lepidla.

Požadavky na čištění lepicího systému závisí na celé řadě faktorů. Mezi hlavní patří typ systému, způsob nanášení a druh použitého lepidla, ale i výrobní prostředí. Obecně platí, že čím kratší je doba průchodu lepidla systémem a čím nižší je teplota jeho zpracování, tím nižší je riziko vzniku usazenin.

Řídící jednotka zalitá lepidlem

Faktory, které jsou pro technologii nepříznivé a zvyšují nutnost čištění systému:

  • Změna typu tavného lepidla
  • Vysoká aplikační teplota
  • Vysoké výrobní objemy
  • Použití tavných lepidel s nízkou tepelnou stabilitou
  • Prašné výrobní prostředí

ČIŠTĚNÍ HOTMELT SYSTÉMU: KDY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS?  

Kdy je nejvhodnější doba pro čištění nebo údržbu systému pro nanášení lepidla? Odpověď není jednoznačná a záleží hlavně na tom, jak vysokou dostupnost systému vyžadujete.

Čím je pro vás dostupnost systému důležitější, tím dříve byste měli přijmout preventivní opatření na ochranu systému před možnými poruchami. Pokud však má porucha relativně malý dopad, například proto, že máte náhradní systém, pak je situace jiná. V takovém případě pro vás může být preventivní údržba příliš časově náročná či příliš drahá.

Nicméně mezi poškozením a zničením je tenká hranice a nikdy není dobré se servisem čekat na to, až se stroj zastaví. Míra jeho poškození bude vyšší a s tím i náklady na opravu. Například karbonizování lepidla může způsobit takové zanesení vyhřívaných hadic, že je již nelze vyčistit a je nutné je vyměnit. Často se stává, že se lepidlo během doplňování rozlije kolem otvoru tanku. Pokud není včas odstraněno, může stéct po stěně tanku a dostat se až k řídící desce. Pokud zalije čidlo chránící proti přehřátí, celý systém se vypne. Tyto opravy jsou časově mnohem náročnější. Předcházejte problémům včas! 

Jednotka Vision ušpiněná vlivem výrobního prostředí

Doporučujeme, abyste využili volných chvil a prostojů k preventivnímu čištění. Na co se zaměřit?

  1. Vizuální kontrola: Je zařízení bez prachu a zbytků lepidla?
  2. Chybová hlášení: Zapněte systémová hlášení, abyste byli včas upozorněni na nutnost vyčistit nebo zkontrolovat filtry, hadice a trysky.
  3. Změny v průtoku lepidla: Systém měření průtoku lepidla AMS (Adhesive Measuring System) vám poskytuje informace, které mimo jiné indikují ucpání filtrů lepidla v tavné jednotce nebo aplikační hlavě nebo ucpání aplikační trysky.

CO JE TŘEBA VZÍT V ÚVAHU PŘI ČIŠTĚNÍ SYSTÉMU PRO NANÁŠENÍ LEPIDLA

Pro efektivní zbavení systému od nečistot je nutné používat správné nástroje. Pro venkovní čištění využijte papírové utěrky nebo látkové utěrky, které nepouštějí vlákna. Pro čištění vnitřku tanku doporučujeme použít dřevěnou špachtli. Zabráníte tak poškrábání teflonové vrstvy. Dbejte na svoji bezpečnost! Používejte tepluvzdorné rukavice, dlouhé rukávy a ochranné brýle. Před otevřením tanku vždy zbavte systém tlaku.

ČIŠTĚNÍ TAVNÉ JEDNOTKY

Tank tavné jednotky kontrolujte pravidelně. Pokud je lepidlo čisté a průhledné, je vše v pořádku, nemusíte nic dělat. Pokud však lepidlo ztmavne nebo si všimnete nečistot – i kdyby to byly jen tmavé skvrny velikosti máku plovoucí v lepidle – je čas tavný tank vyčistit. K tomu je nutné vypustit všechno lepidlo. Proto se doporučuje čištění provádět na konci směny, kdy jej v tanku zbývá málo.

Filtry lepidla lze v případě silného znečištění umístit do horkého technického bílého oleje. Lepidlo se rozpustí a filtr je opět čistý. V Kaletechu používám fritézu se dvěma oddělenými nádobami: jednou pro předčištění a druhou pro konečné čištění. Bronzové filtry tímto způsobem čistit nelze, a proto se musí vyměnit.

Po vyčištění tavného tanku a filtru můžete systém naplnit novým lepidlem. Následně se můžete pustit do čištění vyhřívaných hadic a aplikačních hlav.

Čistý filtr lepidla vs. filtr zanešený usazeninami

ČIŠTĚNÍ VYHŘÍVANÉ HADICE

Vyhřívanou hadici lze vyčistit pouze propláchnutím novým lepidlem, které nahradí to staré, včetně nečistot a usazenin. Nejsou k tomu potřeba žádné čisticí prostředky ani žádné nářadí. Do vyhřívané hadice nikdy nestrkejte žádné předměty!

  1. Snižte teplotu v tavné jednotce a vyhřívané hadici přibližně o 20 °C. V důsledku toho se lepidlo stane tužším a lépe absorbuje nečistoty a usazeniny.
  2. Proplachujte novým lepidlem tak dlouho, dokud lepidlo, které z hadice vytéká nebude čisté.

Vyhřívanou hadici proplachujte pravidelně, např. jednou ročně v rámci kompletního čištění celého systému. Nezabere to více než 10-15 minut. Pokud to ovšem neuděláte, může se hadice zanést usazeninami a její vnitřní průměr se zmenší. Pokud hadicí neprotéká dostatečné množství lepidla, obsluha často zvyšuje tlak čerpadla. To však představuje pouze krátkodobou nápravu. Obvykle následuje zvyšování teploty, takže lepidlo zřídne a opět proteče. Napáleniny pak ale vznikají ještě častěji. Místo toho, aby problém vyřešili, se situace ještě zhorší.

ČIŠTĚNÍ APLIKAČNÍ HLAVY

Aplikační hlavy lze také snadno propláchnout čistým lepidlem. Nejprve ale odmontujte a vyčistěte aplikační trysky a filtry. Vnitřek trysky opatrně vyčistěte pomocí speciální čistící jehly. Zbytky lepidla z vnější strany trysky odstraňte jemným kartáčem nebo trysku vložte do horkého čisticího oleje. Poté aplikační trysku vyfoukejte stlačeným vzduchem.

Čistá aplikační tryska vs. tryska zanešená zbytky lepidla.

Filtr aplikační hlavy můžete vložit do horkého čisticího oleje, ale nikdy ne společně s tryskou! To proto, že hrubé částice nečistot, které se uvolňují z filtru, by se nikdy neměly dostat do otvoru trysky. Mohlo by dojít k jeho ucpání.

PREVENCE ŠETŘÍ PENÍZE

Jak vidíte, jednoduché čištění může mít velký vliv na životnost a použitelnost vašeho systému pro nanášení lepidla. Je to ve vašich rukách. Nepotřebujete sofistikovanou technologii; pouze základní šikovnost, a především si na údržbu vyhradit čas. Pokud byste si nevěděli rady, kontaktujte kolegy z našeho servisního oddělení, rádi vám pomohou. Také se můžete zúčastnit našeho každoročního webináře zaměřeného na údržbu, kde se tématu věnujeme podrobněji. Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám