Správná a pravidelná údržba systému lepení má zásadní vliv na jeho životnost a výkon. Využijte potenciál svých strojů naplno.
Usazeniny, napáleniny lepidla a nečistoty jsou nejčastějšími příčinami poruchy systému lepení. Aby systém fungoval správně, je nutné udržovat jej stále čistý. V tomto článku se dozvíte, jak vaše zařízení snadno a správně vyčistit tak, abyste zajistili jeho bezproblémový provoz, prodloužili jeho životnost a dosáhli optimální kvality nánosu lepidla.
Požadavky na čištění lepicího systému závisí na celé řadě faktorů. Mezi hlavní patří typ systému, způsob nanášení a druh použitého lepidla, ale i výrobní prostředí. Obecně platí, že čím kratší je doba průchodu lepidla systémem a čím nižší je teplota jeho zpracování, tím nižší je riziko vzniku usazenin.
Faktory, které jsou pro technologii nepříznivé a zvyšují nutnost čištění systému:
Kdy je nejvhodnější doba pro čištění nebo údržbu systému pro nanášení lepidla? Odpověď není jednoznačná a záleží hlavně na tom, jak vysokou dostupnost systému vyžadujete.
Čím je pro vás dostupnost systému důležitější, tím dříve byste měli přijmout preventivní opatření na ochranu systému před možnými poruchami. Pokud však má porucha relativně malý dopad, například proto, že máte náhradní systém, pak je situace jiná. V takovém případě pro vás může být preventivní údržba příliš časově náročná či příliš drahá.
Nicméně mezi poškozením a zničením je tenká hranice a nikdy není dobré se servisem čekat na to, až se stroj zastaví. Míra jeho poškození bude vyšší a s tím i náklady na opravu. Například karbonizování lepidla může způsobit takové zanesení vyhřívaných hadic, že je již nelze vyčistit a je nutné je vyměnit. Často se stává, že se lepidlo během doplňování rozlije kolem otvoru tanku. Pokud není včas odstraněno, může stéct po stěně tanku a dostat se až k řídící desce. Pokud zalije čidlo chránící proti přehřátí, celý systém se vypne. Tyto opravy jsou časově mnohem náročnější. Předcházejte problémům včas!
Doporučujeme, abyste využili volných chvil a prostojů k preventivnímu čištění. Na co se zaměřit?
Pro efektivní zbavení systému od nečistot je nutné používat správné nástroje. Pro venkovní čištění využijte papírové utěrky nebo látkové utěrky, které nepouštějí vlákna. Pro čištění vnitřku tanku doporučujeme použít dřevěnou špachtli. Zabráníte tak poškrábání teflonové vrstvy. Dbejte na svoji bezpečnost! Používejte tepluvzdorné rukavice, dlouhé rukávy a ochranné brýle. Před otevřením tanku vždy zbavte systém tlaku.
Tank tavné jednotky kontrolujte pravidelně. Pokud je lepidlo čisté a průhledné, je vše v pořádku, nemusíte nic dělat. Pokud však lepidlo ztmavne nebo si všimnete nečistot – i kdyby to byly jen tmavé skvrny velikosti máku plovoucí v lepidle – je čas tavný tank vyčistit. K tomu je nutné vypustit všechno lepidlo. Proto se doporučuje čištění provádět na konci směny, kdy jej v tanku zbývá málo.
Filtry lepidla lze v případě silného znečištění umístit do horkého technického bílého oleje. Lepidlo se rozpustí a filtr je opět čistý. V Kaletechu používám fritézu se dvěma oddělenými nádobami: jednou pro předčištění a druhou pro konečné čištění. Bronzové filtry tímto způsobem čistit nelze, a proto se musí vyměnit.
Po vyčištění tavného tanku a filtru můžete systém naplnit novým lepidlem. Následně se můžete pustit do čištění vyhřívaných hadic a aplikačních hlav.
Vyhřívanou hadici lze vyčistit pouze propláchnutím novým lepidlem, které nahradí to staré, včetně nečistot a usazenin. Nejsou k tomu potřeba žádné čisticí prostředky ani žádné nářadí. Do vyhřívané hadice nikdy nestrkejte žádné předměty!
Vyhřívanou hadici proplachujte pravidelně, např. jednou ročně v rámci kompletního čištění celého systému. Nezabere to více než 10-15 minut. Pokud to ovšem neuděláte, může se hadice zanést usazeninami a její vnitřní průměr se zmenší. Pokud hadicí neprotéká dostatečné množství lepidla, obsluha často zvyšuje tlak čerpadla. To však představuje pouze krátkodobou nápravu. Obvykle následuje zvyšování teploty, takže lepidlo zřídne a opět proteče. Napáleniny pak ale vznikají ještě častěji. Místo toho, aby problém vyřešili, se situace ještě zhorší.
Aplikační hlavy lze také snadno propláchnout čistým lepidlem. Nejprve ale odmontujte a vyčistěte aplikační trysky a filtry. Vnitřek trysky opatrně vyčistěte pomocí speciální čistící jehly. Zbytky lepidla z vnější strany trysky odstraňte jemným kartáčem nebo trysku vložte do horkého čisticího oleje. Poté aplikační trysku vyfoukejte stlačeným vzduchem.
Filtr aplikační hlavy můžete vložit do horkého čisticího oleje, ale nikdy ne společně s tryskou! To proto, že hrubé částice nečistot, které se uvolňují z filtru, by se nikdy neměly dostat do otvoru trysky. Mohlo by dojít k jeho ucpání.
Jak vidíte, jednoduché čištění může mít velký vliv na životnost a použitelnost vašeho systému pro nanášení lepidla. Je to ve vašich rukách. Nepotřebujete sofistikovanou technologii; pouze základní šikovnost, a především si na údržbu vyhradit čas. Pokud byste si nevěděli rady, kontaktujte kolegy z našeho servisního oddělení, rádi vám pomohou. Také se můžete zúčastnit našeho každoročního webináře zaměřeného na údržbu, kde se tématu věnujeme podrobněji.