Změna tavného lepidla může být z dlouhodobého hlediska přínosem. Je ale třeba dát si pozor na tyto chyby.

BLOG: Na co si dát pozor při změně tavného lepidla

Chystáte se změnit typ lepidla, který používáte ve vašem systému lepení? Změna lepidla za jiné není problém, nesmí ale dojít k jejich míšení. V tomto blogovém článku se dozvíte, co se stane, když smícháte dvě různá tavná lepidla, a proč se při změně lepidla vyplatí investovat trochu času do čištění systému nanášení lepidla. Vyhnete se tak nepříjemným problémům a zachováte si plynulou výrobu.

PROČ BYSTE NEMĚLI MÍCHAT TAVNÁ LEPIDLA

Představte si, že místo benzinu natankujete do auta naftu. Nebo benzín místo nafty. To by nebylo dobré a nedojeli byste daleko - pokud vůbec někam. Zcela jistě by došlo k poškození motoru. Podobné je to i s hotmelty. Míchání lepidel dříve či později poškodí lepicí systém, a to bude mít za následek prostoje z důvodu napálení lepidla nebo jeho chybného nanášení.

Pro správný nános lepidla je čisté lepidlo důležité

Každé lepidlo má specifické vlastnosti. I když tavná lepidla vypadají stejně, neznamená to, že mají stejnou chemickou strukturu. Předpokládejme, že lepidlo s teplotou zpracování 150-170 °C nahradíte lepidlem, které se zpracovává při 130-150 °C. Pokud přidáte nové lepidlo ke starému v nádrži, stanou se dvě věci:

 

  • Nové lepidlo se spálí, protože teplota v nádrži je pro něj příliš vysoká.
  • Viskozita lepidla se při zahřátí nad teplotu zpracování sníží - stane se velmi řídkým.

 

Řídké lepidlo se systémem pohybuje rychleji, protože lépe teče, zatímco staré, hustší lepidlo zůstává v nádrži a napaluje se. Spálené lepidlo není viditelné okamžitě. Jakmile ale zuhelnatí, může se usadit kdekoli v systému. To může mít katastrofální následky v podobě ucpání vyhřívaných hadic, aplikačních hlav a vést až k jejich zničení.

Čeho si však všimnete hned je chybný nános lepidla. Pokud je například viskozita v důsledku nesprávného nastavení teploty příliš vysoká, lepidlo bude příliš „husté“ - a bude ho naneseno příliš málo. Pokud je viskozita naopak příliš nízká, bude naneseno příliš mnoho lepidla, protože je příliš „řídké“. K chybné adhezi dochází také tehdy, když je otevřená doba - tj. doba, za kterou lepidlo vytvrdne - příliš dlouhá nebo příliš krátká. Otevřenou dobu má každé lepidlo jinou a mění se v závislosti na teplotě. Všem těmto problémům můžete předejít, pokud se budete řídit jednoduchou radou: Nikdy nemíchejte různá tavná lepidla!

Dva rozdílné typy lepidel

PŘI KAŽDÉ ZMĚNĚ LEPIDLA SYSTÉM LEPENÍ DŮKLADNĚ VYČISTĚTE

Změna lepidla ve výrobě je samozřejmě možná. Možná chcete lepit nový výrobek, staré lepidlo již není k dispozici nebo jste našli nové, které je pro vaše potřeby lepší. Ať už je to jakkoli, je důležité, abyste celý systém nanášení lepidla důkladně vyčistili, aby se stará a nová lepidla nemíchala. Vyplatí se do toho investovat tři až čtyři hodiny. Prostoje způsobené spáleným lepidlem a ucpanými aplikačními hlavami nebo hadicemi nelze naplánovat, řešení problémů je obtížné a nápravná opatření trvají mnohem déle: V nejhorším případě se nevyhnete výměně hadic nebo aplikačních hlav. Vytvořte proto hned na začátku pro nové lepidlo ty nejlepší podmínky díky důkladně vyčištěnému tanku, vyhřívaným hadicím a aplikátoru.

Změna lepidla vám může v dlouhodobém horizontu přinést řadu výhod. Při výběru doporučujeme sledovat primárně kvalitu složení. Věříme, že vám tento blogový článek nové informace, které vám pomohou optimalizovat vaše výrobní procesy. Pokud by vás k tématu zajímalo víc, neváhejte nás kontaktovat.



Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám