Aplikační tryska má rozhodující vliv na kvalitu lepeného spoje a nákladnost lepení. Použijte ty správné. Poradíme vám, jak.

BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?

Aplikační tryska a tlak čerpadla určují množství lepidla nanášeného na výrobek. Tryska tak ovlivňuje vaše provozní náklady a to, zda je váš výrobek slepen spolehlivě a čistě. V tomto blogovém článku se dozvíte, jaká pravidla platí pro výběr správné aplikační trysky a jakých chyb byste se měli při výměně aplikační trysky vyvarovat. Tryska je buď integrovanou součástí aplikačního modulu hlavy nebo je k němu přišroubovaná. V druhém případě si můžete trysku snadno vyměnit sami a my vám poradíme jak na to.

Různé typy aplikační trysky

DŮLEŽITÁ KRITÉRIA PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR TRYSKY PRO HOUSENKOVÝ NÁNOS

Každý výrobek má jiné požadavky na kvalitu nánosu lepidla. Například lepení primárních obalů pro pralinky vyžaduje pouze jednu malou a přesně umístěnou tečku lepidla s přesným okrajem a bez tahání vlasů lepidla. U přepravních obalů z vlnité lepenky je situace zcela odlišná. Tam jsou zapotřebí milimetr tlusté, dlouhé housenky lepidla, které zajistí, že krabice zůstanou spolehlivě uzavřené i přes velké vratné síly.

Při nanosu lepidla je aplikační tryska zodpovědná za následující parametry:

  • Množství lepidla v každé housence nebo v každém bodě 
  • Přesnost okraje nánosu

 

Mezi průměrem, geometrií a délkou aplikační trysky existuje složitá interakce. Pro zjednodušení je ale možné držet se těchto pouček:

  • Čím menší je průměr trysky, tím méně lepidla se nanáší a tím přesnější je odřezávání lepidla.
  • Čím lepší je vedení tepla geometrií trysky a čím je tryska kratší, tím přesnější okraj nánosu vznikne.
  • Délka trysky určuje vzdálenost, ve které může být aplikační hlava umístěna od povrchu materiálu.

Primární obaly

JAKOU ROLI HRAJE TYP TAVNÉHO LEPIDLA PŘI VÝBĚRU TRYSKY?

Tavná lepidla se v mnoha ohledech liší. Při výběru aplikační trysky je důležitá zejména viskozita a teplotní citlivost lepidla. Zde platí následující:

  • Čím vyšší je viskozita lepidla a jeho tendence karbonizovat, tím větší by měl být průměr trysky.


Větší trysky mají tu výhodu, že jsou méně náchylné k ucpávání. Zákonitě ale nanášejí více lepidla, což je výhodné nastavení například pro lepení vlnité lepenky, matrací nebo dřeva.

Pro aplikace náročné na přesnost, jako lepení primárních obalů, je však nutné zvolit malý průměr trysky. Zároveň doporučujeme použít vysoce kvalitní tavná lepidla, například lepidla na bázi metalocenu. Ta se vyznačují velmi čistým složením a snadným dosažení přesných okrajů nánosu. Díky tomu zůstávají trysky s malým průměrem déle čisté.

CO SE STANE, KDYŽ SE POUŽIJE NESPRÁVNÁ APLIKAČNÍ TRYSKA?

To má obvykle za následek problémy s kvalitou, jako je tahání vlasů lepidla a nános příliš velkého nebo naopak malého množství lepidla. Nanesení nedostatečného množství lepidla vede k nedostatečně pevnému spoji a tím k výrobě zmetků. Nadměrné množství lepidla naproti tomu ohrožuje bezpečnost lepení, protože zvyšuje dobu tuhnutí spoje. V obou případech se jedná o scénář, který má nepříznivý dopad na provozní náklady.

Lepení matrací

JAK SE VYHNOUT CHYBÁM PŘI VÝMĚNĚ APLIKAČNÍ TRYSKY

Správné skaldování náhradních dílů vám může usnadnit mnoho starostí. Snažte se dodržet následující postupy:

  • Mějte na skladě dostatek náhradních trysek pro každý typ, který používáte.
  • Poznamenejte si, na které aplikační hlavě je namontován který typ trysky. V závislosti na poloze na výrobní lince mohou být na stejných aplikačních hlavách namontovány různé trysky. Například pro boční lepení nebo lepení víka krabic z vlnité lepenky se používají různé průměry trysek.
  • Měníte formáty výroby? Pak si poznamenejte, který typ trysky se používá pro který formát.
  • A poslední tip: Uschovejte si ucpané trysky a vyčistěte je společně, abyste doplnili zásoby náhradních dílů.

Pro další tipy z oblasti lepení odebírejte náš newsletter. Máte li nějaký dotaz týkajících se aplikačních trysek, konktaktujte nás přes náš formulář.Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám