Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně je pomalu za dveřmi. I letos budeme prezentovat to nejlepší z technologie průmyslového lepení v pavilonu A2.

MSV BRNO 2024: Moderní technologie lepení šetří čas i peníze

Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně je pomalu za dveřmi. I letos budeme prezentovat to nejlepší z technologie průmyslového lepení v pavilonu A2. V pozici generálního partnera se budeme účastnit výstavy Packaging Live, kde budete moct vidět funkční balící linku s živou ukázkou fungování jednotlivých technologií.

Pro své obchodní partnery můžeme zajistit volné vstupenky na veletrh. Dejte nám vědět, zda budete mít zájem!

 
Moderní technologie lepení šetří čas i peníze

Automatizace, zkracování výrobních časů a šetření nákladů je každodenním tématem výrobních podniků. Oblast průmyslového lepení není výjimkou. Naopak. S automatizací výroby si velmi rozumí. Moderní systémy průmyslového lepení dokáží lepit precizněji a rychleji, než je tomu v případě ruční aplikace lepidla. Navíc zachovají stejnou kvalitou spoje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Automatizace nánosu lepidla

Nános průmyslového lepidla je možné provést několika základními způsoby:

  • ruční aplikace pomocí pistole
  • aplikace pomocí aplikační hlavy na jednoúčelové lince
  • aplikace robotem s pokročilým řízením nánosu
 

Pakliže se jedná o lepení výrobků na pásové výrobě s vysokou sériovostí a jednoduchým vzorem nánosu lepidla, je v hodná aplikace pomocí hlavy, která je pevně ukotvená ve výrobní lince. Čidla snímají přítomnost výrobku a čerpadla aplikují předem nadefinované množství lepidla. Kromě toho disponuje systém i možností kontroly nánosu lepidla a tím i kontrole kvality. 

Lepení pomocí průmyslového robotu

Ruční aplikace se uplatní hlavně v malých sériích, nebo pokud je přístup k lepenému materiálu komplikovanější. I v těchto případech je však možná automatizace, a to pomocí nanášení hlavou připevněnou k robotu. Robot přímo komunikuje s řídící jednotkou lepičky, která upravuje dávkování lepidla podle trajektorie robotu. 

Automatické doplňování lepidla

Vedle samotného procesu lepení je vyžadována obsluha i pro doplňování lepidla. To se sype v podobě granulí nebo polštářků do tavných tanků. I tuto část procesu je možné automatizovat pomocí automatických doplňovačů. Granule jsou uskladněny ve větším zásobníku a dopravovány do tavných jednotek hadicemi, podle aktuální potřeby. Díky konstantnímu doplňování zásobníku nekolísá teplota lepidla a nedochází ke tvorbě hrudek. Rovněž se i výrazně snižuje pravděpodobnost toho, že se do systému dostanou nečistoty, což prodlužuje životnost celého zařízení.

 Systém automatického doplňování lepidla

Případová studie: Automatizace výroby žehlících prken

Jeden ze zákazníků se na společnost Kaletech obrátil s požadavkem na zlepšení efektivity procesu výroby žehlících prken. Ruční aplikace byla nahrazena jednoúčelovou automatickou linkou, ve které jsou aplikační hlavy připevněny na pojízdném portálu. Díky tomu se snížila spotřeba lepidla na výrobu jednoho žehlícího prkna o 25 % a celkově se ušetřili 3 pracovníci výroby.

 

Zjistěte víc o moderní technologii průmyslového lepení a navštivte expozici KALETECH na MSV v Brně. Najdete nás v pavilonu A2 jako generálního partnera výstavy Packaging Live.

Úsporná opatření, eliminace plýtvání a šetrnost k životnímu prostředí

Dalším velkým trendem v průmyslu je efektivní a udržitelná výroba bez plýtvání. I v této oblasti udávají lepicí stroje od Robatechu nový světový standard a přináší inovace, které splní i nejpřísnější požadavky. Díky modernímu systému izolace, chytré distribuci tavného výkonu a plynulého kontinuálního ohřevu a nánosu lepidla dokáží stroje jako tavné jednotky Vision a Easy, vyhřívané hadice Performa nebo moderní elektrické aplikační hlavy snížit spotřebu energie a lepidla až o několik desítek procent oproti konkurenčním produktům.

Navíc jsme nově představili kompletní program pro snížení provozních nákladů na proces lepení s názvem GreenSaver. Během 2 dnů provedeme kompletní metodický audit lepicího systému a vypracujeme strukturovanou zprávu s přehledem oblastí, kde je největší potenciál pro úspory. Získáte jasnou představu, jakým způsobem dosáhnout nižších provozních nákladů, vyšší bezpečnosti a spolehlivosti systému pro aplikaci lepidla, včetně doby návratnosti těchto opatření. 

Případová studie: Snížení spotřeby energie a lepidla pro švýcarského výrobce

Společnost JTI ve švýcarském Dagmersellenu poptala novou technologii Robatech pro nános lepidla, aby zmodernizovala své dosavadní stroje optimalizovala výrobní náklady. První odhady na úsporu činily zhruba 33 %, na což se v JTI zprvu tvářili skepticky. Pomocí nového systému v podobě tavicí jednotky Vision S, dvou vyhřívaných hadic Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond a vhodnému nastavení strojů se ale podařilo snížit energetickou spotřebu o 48 % a kromě toho navíc ušetřit 25 % lepidla při zachování stejné kvality výrobků. 

Pokud i vy využíváte technologii lepení, doporučujeme vám udělat si přehled v tom, zda zbytečně neplýtváte vaše peníze na neefektivních procesech. Kontaktujte nás, rádi vám se všim pomůžeme.

 Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám