Objevte, jak koboti mění pravidla hry v nanášení lepidla: rychlejší, přesnější a bezpečnější než kdykoli předtím. Ideální pro malé a střední podniky směřující k efektivní automatizaci.

BLOG: Zvyšte produktivitu vašeho lepení díky kolaborativním robotům

V minulosti bylo k nanášení lepidla na prostorově objemné, zakřivené nebo geometricky náročné díly zapotřebí ručního aplikátoru. Nyní tuto práci zvládnou koboty. V tomto blogovém příspěvku vám ukážeme, jak lepení koboty funguje v praxi a proč se využití této technologie vyplatí.

Koboty se používají pro částečnou automatizaci v mnoha výrobních oblastech. Na rozdíl od průmyslových robotů nevyžadují koboty bezpečnostní ohrazení, protože se při dotyku okamžitě přestanou pohybovat. Díky tomu jsou koboty atraktivní zejména pro malé a střední podniky.

JAK FUNGUJE SPOLUPRÁCE KOBOTŮ A LIDÍ PŘI LEPENÍ?

Koboty a lidé se pohybují v pracovním procesu společně. Kobot nanáší lepidlo na díl podle naprogramovaného pohybového vzorce. Zaměstnanci provádějí manuální úkony, jako je umísťování a přitlačování dílů na lepené povrchy nebo umísťování nových dílů do pozice pro kobota.

Ukázka z praxe: Výroba filtrů pro dýchací masky FFP3

V některých firmách jsou koboti od zaměstnanců odděleni bezpečnostními ploty, navzdory bezpečnosti práce, kterou nabízejí. Na videu můžete vidět ukázku toho, jak kobot nanáší lepidlo na několik různě tvarovaných dílů během jedné manipulace. Zaměstnanci mohou využít tento čas k umístění nových dílů na pozici na další desce.

V ČEM SE LIŠÍ NANÁŠENÍ LEPIDLA POMOCÍ KOBOTŮ?

V porovnání s ručním aplikátorem nanášejí koboty lepidlo rychleji a přesněji. Vždy v přesném množství a na přesné místo. Pro nanášení lepidla na nepravidelné součásti mohou být kolaborativní roboty vybaveny dávkovací hlavou, například Primo. Tímto způsobem se zamezí vzniku mrtvých zón - míst bez naneseného lepidla - a zabrání se nanášení příliš velkého množství lepidla na výrobek. To je důležité pro spolehlivou přilnavost dílů po dokončení nebo montáži. Ve srovnání s průmyslovými roboty je programování kobotů poměrně jednoduché, což usnadňuje firmám rozhodnout se pro částečnou nebo úplnou automatizaci.

Nanášení lepidla pomocí kobotu je rychlé a přesné

PROČ SE KOLABORATIVNÍ ROBOTY VYPLATÍ.

Automatizace v Asii roste neuvěřitelným tempem. Je také nesporné, že malé a střední podniky na západní polokouli potřebují snížit své provozní náklady a zvýšit jednotkové výrobní objemy, aby zůstaly na trhu konkurenceschopné. Koboty umožňují snadné zavedení částečné automatizace. Robot zkracuje prostoje, umožňuje nepřetržitý provoz a odstraňuje výpadky ve výrobě a personálu způsobené trvalým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Dávkovací hlava Primo na kolaborativním robotu.

Na otázku, zda se vám jako uživateli nebo výrobci strojů vyplatí přejít na koboty, odpoví výrobce kobotů. Můžete se však spolehnout na to, že naše systémy pro nanášení lepidla lze kombinovat s různými systémy kobotů. S výrobci spolupracujeme již několik let a nabízíme odpovídající integrační sady (UR+, Fanuc CRX, KUKA iisy).

APLIKACE LEPIDEL S KOBOTY MÁ BUDOUCNOST.

Vzhledem k rostoucímu konkurenčnímu tlaku je pravděpodobné, že částečná nebo úplná automatizace nanášení lepidla pomocí kobotů bude nabývat na významu. Výhody jejich užití jsou zřejmé:

  • Koboti zvyšují produktivitu,
  • Zajišťují využití kapacit v době nedostatku kvalifikovaných pracovníků,
  • Poskytují větší bezpečnost práce a úlevu pro zaměstnance
  • Zlepšují kvalitu aplikace lepidla.

Pokud uvažujete o automatizaci nanášení lepidla pomocí kobotů, rádi vám poradíme, který systém nanášení lepidla je vhodný pro vaši aplikaci a jak lze naše systémy připojit ke kobotu. Využít také můžete podpůrné a dotační programy Ministerstva průmyslu a obchodu. Přihlaště se na náš webinář, kde se zdarma dozvíte všechny potřebné informace. Již ve středu 27. března od 14:00 do 15:00.Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám