Máme pro vás přehled těch nejčastějších chyb, které zrakacují životnost vaší technologie.
Pokračujeme v našem seriálu, ve kterém vám ukazujeme, čemu se vyvarovat pří práci s hotmelt technologií. V tomto článku se s vámi podělíme dalších 5 z 10 nejčastějších chyb, které vedou k rychlejšímu opotřebení, poškození a snížení efektivity technologie pro tavné lepení. Pokud se těmto 10 chybám vyhnete, výrazně prodloužíte životnost vašeho zařízení.
Při zacházení s lepidlem je velmi důležité dodržovat zásady čistoty. Každá cizí částice, která se dostane do tanku spolu s lepidlem bude dělat problémy - ucpávání filtrů, trysek a v případě zubových čerpadel může čerpadlo i nenávratně poškodit. Nezřídka se setkáváme s tím, že obsluha vysype během plnění část granulí na zem. Nikdy do tanku nevkládejte lepidlo ze země. Odkazujeme se na systém automatického doplňování lepidla, který vám ušetří mnoho starostí.
Lepidlo je nutné správně skladovat. Problematická jsou prašná prostředí, pokud se v okolí intenzivně pracuje s kartonem nebo se dřevem. Lepidlo by vždy mělo mít vlastní ochrannou schránku. Nenechávejte lepidlo jen tak v otevřeném pytli. Také je třeba dodržovat doporučenou teplotu a vlhkost okolního vzduchu, dle technického listu lepidla. I u skladování lepidla platí princip FIFO. Nejstarší lepidlo je třeba spotřebovat jako první. Nejvíce dbát na doporučené postupy je třeba v případě reaktivních lepidel.
Problém, se kterým se také setkáváme je míchání lepidel. Změnu lepidla vždy konzultujte s odborníkem. Jedná se o proces, který je třeba nepodcenit, zvlášť pokud by se měly míchat dva různé typy lepidla. Mohlo by dojít k poškození technologie. Ideální je nové lepidlo nejprve otestovat na externí zapůjčené technologii a až poté nasazovat do ostré výroby.
Ne každý ví, že by v tavném tanku, hadici a aplikační hlavě měly být nastaveny různé teploty. Je to z toho důvodu, aby se lepidlo nahřívalo postupně, tak jak se blíží jeho nános. V aplikační hlavě je tedy lepidlo vystaveno nejvyšší teplotě pouze krátkodobě.
Standardní doporučení je nastavit aplikační teplotu na nanášecí hlavě podle technické listu lepidla. Pro tavný tank nastavte teplotu o 10 °C nižší. V případě hadice o 5 °C nižší. Pouze v případě vyššího odběru lepidla doporučujeme mít všude teplotu stejnou, aby se stihlo ohřát.
Informujte se o tom, jaké máte kde nastaveny teploty a zda jsou správné. V opačném případě hrozí napalování lepidla a poškození systému. V případě potřeby se obraťte na servisního technika.
Špatné nastavení aplikačních parametrů je další neblahý jev, se kterým se často setkáváme. Technologie nejlépe funguje v nastavení teploty a tlaku, které je optimální. Vstupuje do toho více parametrů a tak je vždy dobré nastavení testovat a poradit se s odborníkem. Jinak může docházet k následujícím stavům:
Vždy se na správné parametry lepení zeptejte zkušených odborníků.
Plný produkční potenciál a bezporuchový chod zařízení zajistí pečlivá pravidelná údržba a odborně provedený servis. To platí i pro technologii automatického lepení. Často se setkáváme s tím, že se údržba začíná řešit až v momentě, kdy něco přestane fungovat. Technologie je hnána za hranu toho co zvládne. Velké většině problémů by se však dalo předejít včasnou údržbou a za zlomek ceny.
Naše doporučení: starejte se o své výrobní stroje, vyplatí se to. Pokud nemáte kapacity na to si údržbu řešit sami, přenechejte to odborníkům. Pro naše klienty nabízíme servis lepicích zařízení všech značek a originální náhradní díly Robatech. Víme, jak se o lepicí stroje správně starat, umíme předcházet haváriím a díky tomu i neplánovaným odstávkám.
Klíčové jsou především výměna filtrů, mazání čerpadel a přetlakových ventilů.
Specialitou na poli tavných lepidel jsou lepidla reaktivní (PUR, POR). V jejich případě je třeba dbát ještě větší obezřetnosti a dobře rozumět tomu, jak se chovají. Základní rozdíl mezi obyčejnými termoplastickými a reaktivními lepidly je možnost opětovného roztavení. Tu reaktivní lepidla nemají, protože dochází kromě tuhnutí zchladnutím také k chemické reakci, která způsobuje trvalé vytvrzení materiálu lepidla.
Z toho vyplývá, že nesprávným zacházením s PUR lepidlem se dá snadno zničit celá technologie. Pokud například zatuhne reaktivní lepidlo v hadici, nic se s tím již nedá dělat. Dávejte pozor především na následující:
V případě odstávky do 48 hodin je možné uzavřít systém pomocí sušeného vzduchu. Trysky je nutné zakonzerovat vazelínou nebo ponořit do oleje. Pokud je odstávka delší než 48 hodin, je nutné systém propláchnout čističem a zakonzervovat.
Chyby při práci s tavnými lepidly mohou mít významný dopad na kvalitu výroby i životnost zařízení. Dodržováním osvědčených postupů a pravidelnou údržbou však lze většině problémů předejít. Klíčem k úspěchu je školení zaměstnanců, používání kvalitních materiálů a pečlivé dodržování doporučení výrobců. Pokud byste s čímkoliv potřebovali pomoct, obraťte se na nás!
Zajímá Vás více k některému ze zmíněných okruhů? Kontaktujte nás. Rádi Vám se vším pomůžeme