Máme pro vás přehled těch nejčastějších chyb, které zrakacují životnost vaší technologie.

10 nejčastějších chyb při práci s tavným lepením - 1. díl

Technologie lepení má svá specifika a potřeby. Abychom zajistili, že nám vše bude fungovat správně, je třeba znát základní principy a vyvarovat se chyb. Za 40 let naší praxe jsme se setkali s řadou problémů, které vznikají v důsledku neznalosti situace. Řada z nich má stejný charakter a opakuje se pořád dokola. V tomto článku se s vámi podělíme o prvních 5 z 10 nejčastějších chyb, které vedou k rychlejšímu opotřebení, poškození a snížení efektivity technologie pro tavné lepení. Pokud se těmto 10 chybám vyhnete, výrazně prodloužíte životnost vašeho zařízení.

Přeplňování tanku lepidlem


S přeplňováním tanku lepidlem se potkáváme napříč všemi průmyslovými obory. Je to problém, který nejčastěji vzniká z potřeby usnadnit si co nejvíce práci. V důsledku přeplňování přetéká lepidlo mimo plnící otvor tanku a napaluje se na něm. V nejhorším případě se může stát, že lepidlo zateče do elektroniky, zalije teplotní pojistku, která pak přestane fungovat a je třeba ji vyměnit.

Důsledek přeplňování tavného tanku

Dalším neblahým důsledkem, toho že se přidá moc lepidla najednou, je relativní pokles teploty v tanku. Lepidlo se nestihne roztavit na potřebnou teplotu, než dojde k aplikaci na výrobku. Lepidlo by mělo tankem proudit plynule a zůstat v něm co možná nejkratší dobu. Na styku s topným tělesem, kde je teplota nejvyšší, se mohou tvořit napáleniny, které ucpávají filtry a poškozují trysky. Pro lepidlo v tanku by měl platit princip FIFO (first in, first out). Tomu je uzpůsobena moderní tavná jednotka Vision.

Řešení:

  • Zaškolte obsluhu, jak správně plnit tank. Doporučujeme vedle zařízení umístit fotky se správným plněním.
  • Používejte lepidlo ve správném formátu (granule, polštářky nebo bloky).
  • Používejte systém automatického doplňování lepidla nebo nastavení upozornění na nízkou hladinu.

Zvyšování tlaku a teploty při poklesu průtoku lepidla

Občas dojde k tomu, že začne z aplikátoru lepidla vytékat o něco méně lepidla než je běžné. Obsluha se častokrát snaží průtok dohnat zvýšením tlaku nebo teploty lepidla. To je ale velká chyba. Tlak v systému je téměř vždy bez problému. Průtok je snížený vlivem některé z těchto příčin:

  • horší propustnosti systému (ucpané filtry, trysky),
  • tryskový modul se neotevře úplně,
  • špatný solenoidový ventil nebo tryskový modul.

Problém nastává hlavně u PUR a PSA lepidel. Zvyšování tlaku nebo teploty není řešením, naopak může přinést ještě více problémů.

Při zvýšení teploty nad optimum dojde k vyššímu napalování lepidla. Vlivém napálenin se systém bude ještě více ucpávat. Kromě toho také prodloužíte dobu tuhnutí spoje, což může vést ke tvorbě zmetků.

Při zvýšení tlaku nad optimum dochází k vyššímu opotřebení pumpy a celého systému tavného lepení. Zkracujete tak životnost vaší technologie.

Více napálenin, než lepidla

Při poklesu průtoku lepidla je řešením vždy na prvním místě vyčištění nebo výměna filtrů a trysek. Pokud problém přetrvá, obraťte se na odborníka. Ještě lepší je problémům předcházet. Např. v obalovém průmyslu je klíčem kvalitní lepidlo na bázi metallocenů (KALEP PERFORM 100, PERFORM MAX nebo nízkoteplotní lepidlo KALEP MC1400). Metallocenová lepidla mají ze všech tavných lepidel nejčistší složení a díky tomu je riziko snížení průtoku systému minimalizováno.

TIP:. Kvalitní metallocenová lepidla jsou sice dražší v přepočtu na kg, ale z 1 kg metallocenu získáte více litrů lepidla. Důvodem je rozdílná hustota v porovnání s levnějšími lepidly, které obsahují plniva. Když k tomu připočtete náklady na údržbu, vychází metallocen jako nejlepší řešení.

Nedodržování bezpečnosti

Bezpečnost personálu při práci s technologií tavného lepení by měla být nejvyšší prioritou. Provozní teploty lepidla až 200 °C a vysoký tlak v systému mohou být potenciálně nebezpečné a může docházet k popálení. Vždy používejte tepluodolné rukavice, dlouhé rukávy a ochranné brýle.

Pracovníci by se neměli snažit dělat servis na vlastní pěst bez předchozího proškolení. Častou chybou je nesnížení tlaku v systému před povolením zátek lepidla. To pak může vytéct na ruce. Systém je vždy nejprve třeba odtlakovat pomocí odtlakovacích ventilů. Ventily je nutné otevřít a ověřit, že jsou průchozí.

Ochranné pomůcky

Zátky lepidla u aplikačních hlav je nutné povolovat velmi opatrně a pomalu. Je možné že v systému zůstává vlivem ucpání hadice zbytkový tlak i po odtlakování tanku.

Posledním bodem je dodržování ochrany proti elektrickému proudu. Vždy doporučujeme zařízení vypojit ze sítě předtím, než se pustíte do servisu. I přes vypnutý vypínač může v systému zůstat zbytkové napětí.

Nesnížení teploty při zastavení výroby

Další chybou, se kterou se často setkáváme, je ponechání teploty systému lepení na provozní úrovni, i když výroba delší dobu stojí. Jedná se například o přestávky, střídání směn nebo výměnu výrobního programu. V extrémních případech jsme se setkali i s tím, že jednotka běžela celou noc, kdy se nevyrábí.

Problémem je opět napalování lepidla a ucpávání filtrů a trysek. Lepidlo musí být vystaveno aplikační teplotě po co nejkratší nutnou dobu.

Technologie lepení je na tyto situace připravena. Přímo na tanku lepidla je speciální tlačítko Tlow, které převede systém na nižší teplotu (obvykle kolem 80°C). To zaručí, že nedojde k degradaci lepidla a zároveň se vyhnete dlouhému nahřívání lepidla. Funkci je také možné integrovat do řídícího systému linky (PLC).

Pokud se chcete vyhnout zdržení při startu ranní směny poté co je jednotka v noci vypnutá, je možné použít časovač a ušetřit tak dobu potřebnou pro nahřátí.

 Čištění tanku kovovými předměty

Pravidelné čištění tanku je záslužná činnost, která odstraní napáleniny snižující efektivitu přenosu tepla mezi topným tělesem a lepidlem. Je ale třeba zvolit pro ni správný nástroj. Vnitřek tanku je pokrytý teflonovou funkční vrstvou. Stejně, jako je tomu například v případě kuchyňských pánví, se vyhněte používání kovových předmětů, kartáčů a šroubováků. Ty mohou narušit vrstvu teflonu, který se pak odlupuje a v místě odloupnutí se tvoří napáleniny.

Pomůcky pro údržbu

Pro čištění tanku vždy použijte dřevěnou nebo plastovou špachtli. Práci si také usnadníte, pokud budete používat čisticí sadu přímo od Kaletechu.

Zajímá Vás více k některému ze zmíněných okruhů? Kontaktujte nás. Rádi Vám se vším pomůžeme



Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám