Přerušovaný nános lepidla je úspornější než nános kontinuální a dosahuje stejných požadavků na pevnost spoje. Je ale třeba jej správně nastavit.
Naše partnerská společnost KALEP hledá do svého týmu novou posilu na pozici manažer/ka obchodu pro oblast průmyslových lepidel.
Děkujeme všem účastníkům za milá setkání a těšíme se brzy na viděnou.
Kontinuální housenkový nános lepidla je známá a osvědčená technika lepení. Stejně kvalitního spoje lze ale dosáhnout s až o polovinu nižší spotřebou lepidla. Jak? Díky technice přerušovaného nánosu lepidla. Ten nyní usnadňují nejnovější elektrické aplikační hlavy Volta nebo SpeedStar od švýcarského výrobce Robatech, a to díky své dlouhé životnosti i při vysoké spínací frekvenci (až 800 bodů za sekundu).
Kontinuální nános je tedy nahrazen menšími body nebo proužky lepidla, které jsou aplikovány v řadě za sebou. Vzniká tedy jakýsi lepidlový šev. Tento způsob aplikace lepidla je ale nutné správně nastavit, aby nedocházelo k nežádoucímu jevu – tahání vlasů lepidla mezi jednotlivými body nebo proužky (viz. úvodní foto). Při výskytu tohoto jevu může dojít ke kontaminaci výrobku i výrobního prostředí lepidlem. Jak mu tedy zabránit? Někdy stačí jen drobné úpravy parametrů, abyste dosáhli čistého přerušovaného nánosu lepidla. Pojďme si tedy představit 5 základních parametrů, které je třeba správně nastavit.
Vzdálenost aplikační trysky od výrobku má největší vliv na čistou aplikaci lepidla. Obecně platí, že čím blíže je tryska k výrobku, tím přesnější bude nános. Jako základní nastavení se doporučuje vzdálenost 4 mm.
Optimální teplota samozřejmě závisí na druhu lepidla. Vždy se řiďte technickým listem výrobce lepidla! Obecně platí následující pravidlo: Čím vyšší teplota, tím nižší viskozita a elasticita tavného lepidla. A čím nižší je elasticita lepidla, tím méně dochází k výskytu tahání vlasů lepidla.
Správný výběr aplikační trysky závisí na způsobu použití. Než se však začnete zabývat tím, zda máte správnou trysku, dobře si ji prohlédněte. Je neporušená? Je čistá? Protože to je přinejmenším stejně důležité.
Nyní ke tvaru trysky. Ten má samozřejmě také vliv na vznik vlasů. Standardní aplikační trysky s kulovými ventily jsou náchylnější ke vzniku vlasů, protože po uzavření zůstává ve špičce trysky část lepidla. Jehlové ventily naproti tomu po uzavření lepidlo zcela vytlačí. Záleží také na tom, zda má tryska vrtaný kanálek nebo kapilární trubičku. Druhá jmenovaná zlepšuje tok lepidla, takže dochází k menší turbulenci, a tím i k menší šanci vzniku vlasů. V neposlední řadě může vedení tepla v trysce nebo ochranný kryt trysky proti průvanu výrazně zlepšit chování lepidla.
Vnější vlivy, jako je průvan od otevřených dveří, oken nebo výfukových systémů, kolísání přívodu stlačeného vzduchu nebo chlazené výrobní haly, mají negativní vliv na chování lepidla. Kontrolujte zejména přívod stlačeného vzduchu; měl by se trvale pohybovat v rozmezí 5-6 barů.
Lepidlo musí odpovídat danému použití. Pokud všechny výše uvedené úpravy nepřinesly požadovanou změnu, vyzkoušejte lepidlo s nižší viskozitou. Obraťte se na distributora technologie, který vám dokáže odborně poradit.
Správné nastavení přerušovaného nánosu lepidla může v delším časovém horizontu přinést výraznou úsporu lepidla a s ní i úsporu nákladů. Spolu s významnou úsporou energií (zejména spotřeba a úniky tlakového vzduchu) se investice do aplikačních hlav schopných přerušovaného nánosu, jakými jsou například aplikační hlava Volta nebo SpeedStar, snadno sama zaplatí.
Nové technologie Robatech splňují podmínku energetických úspor pro získání dotace z evropského fondu.
Zbavte se závislosti na jednorázové fólii. Řešení s tavným lepidlem je efektivnější, levnější a šetří životní prostředí.
Navštivte expozici KALETECH v pavilonu V, kde budeme prezentovat nejnovější lepicí technologie.
Ministerstvo průmyslu a obchodu otevřelo výzvu k žádosti od dotace v programu Úspory energie. Cílem programu je podpořit malé, střední a velké podniky v České republice ve snaze naplnit klimaticko-energetické cíle a plnit dlouhodobou vizi udržitelné výroby šetrné k životnímu prostředí.
Výše dotace na projekt se pohybuje v rozmezí 500 tisíc až 200 milionů korun a míra podpory činí 35-65 %. Dotace se vztahuje na širokou škálu energetický opatření a zahrnuje také investice do úspornějších výrobních technologií. V tomto případě musí nová technologie splnit podmínku energetické úspory oproti předchozí o minimálně 30 %.
Nové technologie Robatech tuto podmínku s přehledem splní. Jedná se především nové tavné jednotky Vision (úspora energie 40% oproti běžným zařízením), vyhřívané hadice Performa (úspora energie 45% oproti běžným zařízením) a aplikační hlavy Volta (úspora energie 60 % oproti běžným zařízením). Máte tak jedinečnou možnost investovat do výroby s nižšími provozními náklady s výraznou slevou. Jako příklad skutečné realizace s výraznou úsporou můžeme uvést instalaci Robatechu ve švýcarské firme JTI. Celková úspora energie, která proběhla i s měřením, činila 48 %!
Výzva běží až do listopadu 2023, ale je nutné mít zpracovanou technickou dokumentaci, je tedy lepší začít s přípravou co nejdříve. Věříme že pro vás může být tato nabídka zajímavá a z dlouhodobého hlediska i ekonomicky výhodná. Rádi vám s přípravou pomůžeme. Více informací o dotaci zde.
Průmyslová a potravinářská výroba v současné době vyžaduje stále více logistiky. To s sebou přináší zejména nutnost balení spojené s manipulací ve skladech. V principu to znamená, že každý kus zboží je nutné fixovat k paletě tak, aby byla zajištěná efektivní a bezpečná manipulace. Pro fixaci je ve většině případů využívaná průtažná (stretch) fólie. Ta zajistí dokonalou pevnost celé paletové jednotky při přepravě a manipulaci. Zároveň však s sebou přináší také nemalé náklady na její pořízení a následnou likvidaci. Kromě finančních nákladů je tu i tlak na udržitelnost procesů balení. Stretch fólie jsou vyráběny na bázi polyethylenu a jejich náhrada, nebo snížení množství výrazně přispívá k eliminaci nadměrného obalového odpadu.
Proto tedy stále častěji společnosti využívají alternativu paletizace pomocí tavných PSA (tlakově citlivých) lepidel. Tato paletizační lepidla jsou nanášena v roztaveném stavu bodově, pomocí spreje, nebo jako plošný nános. V praxi to znamená, že je lepidlo naneseno na přesně definovaná místa výrobků, které fixuje a tvoří z nich jeden celek. Takto je možné stohovat například krabice, či balení nápojů a mnoho dalších výrobků. Lepidla vynikají vysokou mírou smykové odolnosti (odpor proti posuvu). Zároveň však neporušují paletizované zboží při odebírání díky jejich nízké přilnavosti k materiálu.
Jaké výrobky jsou vhodné pro paletizaci pomocí lepidla?
Paletizace pomocí tavných lepidel s sebou přináší finanční a časovou úsporu. Zároveň nesnižuje bezpečnost při manipulaci se zbožím. Naopak, při vhodně zvolené aplikaci lepidla je možnost zvýšit tuhost celku na paletě. V mnoha případech je nános lepidla překrytý zbožím a nelze vizuálně zkontrolovat, zda skutečně došlo k aplikaci na předem zvolená místa. Pro tento případ přichází na řadu kontrola nánosu lepidla. Každá aplikační hlava je osazena infra senzorem, který využívá zbytkové teplo lepidla a detekuje každý nános. Systém následně tyto data vyhodnotí a okamžitě reaguje například vyřazením zboží, či varovným hlášením.
I přes řadu zmíněných přínosů je tento způsob stabilizace výrobků na paletě v našich končinách spíše výjimkou a moc se o něm neví. V okolních zemí je však daleko více využívaný. Posloužit mohou například 2 případové studie ze Švýcarska:
Paletizace za použití lepidla, bez jednorázové strech fólie, je ve světě již několik let osvědčeným a funkčním řešením. Pozitivní přínosy má jak pro výrobce, tak pro jeho zákazníky. Navíc snižuje ekologickou zátěž výroby a pomáhá tak naplňovat současné trendy ohleduplného chování k prostředí ve kterém žijeme. Jedná se o win-win-win situaci a podobná řešení snad již brzy uvidíme rozšířené míře i v Česku a na Slovensku.
Zajímala by vás možnost paletizace pomocí lepidla i pro vyši výrobu? Kontaktujte nás, rádi ji s vám budeme konzultovat!
Vážení obchodní přátelé,
Dejte sbohem jednorázové stretch fólii, která znamená vyhozený čas pro vás i vaše zákazníky. Systémy stabilizace výrobků na paletě pomocí tavného lepidla šetří vaše náklady i životní prostředí.
Roboty se neunaví a pracují přesně. Řešení s lepicí hlavou si poradí s tvarově složitými součástmi, snižují spotřebu lepidla a zmetkovitost výroby.
Poznejte výhody studených lepidel a jejich vhodné aplikace ve vašem průmyslu. Kompletní systémy pro nános disperzních a reaktivních studených lepidel.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o naší výstavě a o veletrhu EmbaxPrint, neváhejte se na nás obrátit přes náš kontaktní formulář:
Těšíme se na setkání v Brně a přejeme vám úspěšné dny!
Ať vaše hvězda stoupá výš a září jasně i v následujícím roce!
Nejmodernější systém izolace a správné načasování distribuce lepidla výrazně zvyšují energetickou efektivitu.
Elektrická aplikační hlava, která snižuje spotřebu elektrické energie a lepidla. Je odolná, přesná a zajišťuje opakovatelný nános lepidla.
Vážení obchodní přátelé,
děkujeme vám za projevenou důvěru v uplynulém roce, přejeme příjemné prožití vánočních svátků a těšíme se na další úspěšnou spolupráci i v roce 2023.
Tento rok byl pro mnohé rokem zkoušek, který prověřil naši připravenost reagovat na náhlé změny a nestabilitu prostředí. Zachovejme si však pro následující měsíce zdravý optimismus a sílu výzvám čelit. Společně z toho nakonec můžeme vyjít silnější a zkušenější.
Na viděnou v roce 2023.
Tým KALETECH
Společnost JTI Switzerland vyrábí ve svém závodě v Dagmersellenu 47 milionů cigaret denně pro značky jako Camel a Winston. Na šesti balicích linkách se ve dvousměnném provozu balí vždy 50 kartonů cigaret do přepravního kartonu. Když ji poprvé oslovil výrobce lepicích technologií Robatech s možností snížení spotřeby energie ve výši 30 % byli s rozhodnutím o implementaci opatrní. "Z čistě fyzikálního hlediska je k roztavení 1 kg granulí lepidla zapotřebí přibližně 0,1 kWh," vysvětluje Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI. "Je to stále stejné množství energie. Úspory tedy musí vycházet z konstrukce tavicího zařízení, vyhřívané hadice a aplikační hlavy." Tým údržby JTI se rozhodl provést provozní test, který podpořilo i vedení společnosti.
Výchozí podmínky byly definovány v únoru 2022 a na zkušební linku byl instalován samostatný elektroměr. Po dobu 14 dnů zaznamenávali pracovníci JTI aktuální spotřebu lepidla a energie stávajícího aplikačního systému v horizontálním kartonážním stroji. Poté společnost Robatech využila jednodenního okna pro údržbu a zdarma nainstalovala testovací systém: tavicí jednotku Vision S, dvě vyhřívané hadice Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond. Nový aplikační systém byl uveden do provozu ještě týž den. Následovalo dalších 14 dnů měření. Martin Berli ze společnosti Robatech vzpomíná: "Starý systém zůstal stále instalován v paralelním pohotovostním režimu. To byla pro společnost JTI jakási pojistka. Věděl jsem však, že riziko výpadku výroby je nízké. Naše systémy pro nanášení lepidla jsou spolehlivé a jejich provoz je bezproblémový."
Po zkušebním provozu došlo k vyhodnocení měření. "Očekávali jsme úsporu energie ve výši 33 %, protože víme, že Robatech zachází s čísly opatrně," shrnuje Adrian Vonesch ze společnosti JTI. "Skutečnost, že na konci testu naměříme o 48 % nižší spotřebu energie ve srovnání se systémem jiného výrobce, všechny překvapila." Je zřejmé, že nové systémy Vision a Performa přinášejí do průmyslové aplikace lepidel větší energetickou účinnost. "Pomocí nových izolačních technik se našemu vývojovému týmu podařilo výrazně snížit tepelné vyzařování z tavného tanku a vyhřívané hadice," říká Martin Berli. "Performa není na vnější straně horká na dotek jako jiné hadice. Kromě toho je Performa plně izolovaná v místech připojení a délku hadice optimálně přizpůsobujeme výrobě. Tímto způsobem snižujeme zbytečné tepelné ztráty."
Martin Berli také uvádí, že od doby provozního testu je na lepení kartonů na bývalé zkušební lince potřeba o 24 % tavného lepidla méně. "Je to jednoduše otázka optimálních parametrů nastavení. Náš servisní tým je zná a dokáže je nastavit pro jakýkoli systém nanášení lepidla."
Pokud i vy stojíte o snížení nákladů a to ne jen těch souvisejících s elektřinou, využijte náš nový program GREENSAVER. Díky našemu efektivnímu auditu přesně zjistíte, v jakých oblastech můžete úspor dosáhnout, a jaká je jejich návratnost.
Elektrická aplikační hlava, která je zároveň odolná? To je Volta. Má robustní konstrukci, je nenáročná na údržbu a odolná. Svými vlastnostmi zajišťuje maximální spolehlivost, opakovatelnost a kvalitu procesu aplikace lepidla
V porovnání s pneumatickou aplikační hlavou SX Diamond spotřebuje Volta o 60 % méně elektrické energie. Volta totiž pro svůj provoz nevyžaduje stlačený vzduch. Tím se snižují provozní náklady i náklady na údržbu.