BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?
BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?

BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?

Aplikační tryska má rozhodující vliv na kvalitu lepeného spoje a nákladnost lepení. Použijte ty správné. Poradíme vám, jak.

Více informací Méně informací Více informací
Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek
Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek

Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek

Zveme vás k účasti na webinář, na kterém se dozvíte nejdůležitější věci související se správně provedenou integrací.

Více informací Méně informací Více informací
Vystavovali jsme na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně
Vystavovali jsme na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Vystavovali jsme na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Letošní ročník MSV jsme si poprvé užili v roli generálního partnera projektu Packaging Live.

Více informací Méně informací Více informací

Aplikační tryska a tlak čerpadla určují množství lepidla nanášeného na výrobek. Tryska tak ovlivňuje vaše provozní náklady a to, zda je váš výrobek slepen spolehlivě a čistě. V tomto blogovém článku se dozvíte, jaká pravidla platí pro výběr správné aplikační trysky a jakých chyb byste se měli při výměně aplikační trysky vyvarovat. Tryska je buď integrovanou součástí aplikačního modulu hlavy nebo je k němu přišroubovaná. V druhém případě si můžete trysku snadno vyměnit sami a my vám poradíme jak na to.

Různé typy aplikační trysky

DŮLEŽITÁ KRITÉRIA PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR TRYSKY PRO HOUSENKOVÝ NÁNOS

Každý výrobek má jiné požadavky na kvalitu nánosu lepidla. Například lepení primárních obalů pro pralinky vyžaduje pouze jednu malou a přesně umístěnou tečku lepidla s přesným okrajem a bez tahání vlasů lepidla. U přepravních obalů z vlnité lepenky je situace zcela odlišná. Tam jsou zapotřebí milimetr tlusté, dlouhé housenky lepidla, které zajistí, že krabice zůstanou spolehlivě uzavřené i přes velké vratné síly.

Při nanosu lepidla je aplikační tryska zodpovědná za následující parametry:

 • Množství lepidla v každé housence nebo v každém bodě 
 • Přesnost okraje nánosu

 

Mezi průměrem, geometrií a délkou aplikační trysky existuje složitá interakce. Pro zjednodušení je ale možné držet se těchto pouček:

 • Čím menší je průměr trysky, tím méně lepidla se nanáší a tím přesnější je odřezávání lepidla.
 • Čím lepší je vedení tepla geometrií trysky a čím je tryska kratší, tím přesnější okraj nánosu vznikne.
 • Délka trysky určuje vzdálenost, ve které může být aplikační hlava umístěna od povrchu materiálu.

Primární obaly

JAKOU ROLI HRAJE TYP TAVNÉHO LEPIDLA PŘI VÝBĚRU TRYSKY?

Tavná lepidla se v mnoha ohledech liší. Při výběru aplikační trysky je důležitá zejména viskozita a teplotní citlivost lepidla. Zde platí následující:

 • Čím vyšší je viskozita lepidla a jeho tendence karbonizovat, tím větší by měl být průměr trysky.


Větší trysky mají tu výhodu, že jsou méně náchylné k ucpávání. Zákonitě ale nanášejí více lepidla, což je výhodné nastavení například pro lepení vlnité lepenky, matrací nebo dřeva.

Pro aplikace náročné na přesnost, jako lepení primárních obalů, je však nutné zvolit malý průměr trysky. Zároveň doporučujeme použít vysoce kvalitní tavná lepidla, například lepidla na bázi metalocenu. Ta se vyznačují velmi čistým složením a snadným dosažení přesných okrajů nánosu. Díky tomu zůstávají trysky s malým průměrem déle čisté.

CO SE STANE, KDYŽ SE POUŽIJE NESPRÁVNÁ APLIKAČNÍ TRYSKA?

To má obvykle za následek problémy s kvalitou, jako je tahání vlasů lepidla a nános příliš velkého nebo naopak malého množství lepidla. Nanesení nedostatečného množství lepidla vede k nedostatečně pevnému spoji a tím k výrobě zmetků. Nadměrné množství lepidla naproti tomu ohrožuje bezpečnost lepení, protože zvyšuje dobu tuhnutí spoje. V obou případech se jedná o scénář, který má nepříznivý dopad na provozní náklady.

Lepení matrací

JAK SE VYHNOUT CHYBÁM PŘI VÝMĚNĚ APLIKAČNÍ TRYSKY

Správné skaldování náhradních dílů vám může usnadnit mnoho starostí. Snažte se dodržet následující postupy:

 • Mějte na skladě dostatek náhradních trysek pro každý typ, který používáte.
 • Poznamenejte si, na které aplikační hlavě je namontován který typ trysky. V závislosti na poloze na výrobní lince mohou být na stejných aplikačních hlavách namontovány různé trysky. Například pro boční lepení nebo lepení víka krabic z vlnité lepenky se používají různé průměry trysek.
 • Měníte formáty výroby? Pak si poznamenejte, který typ trysky se používá pro který formát.
 • A poslední tip: Uschovejte si ucpané trysky a vyčistěte je společně, abyste doplnili zásoby náhradních dílů.

Pro další tipy z oblasti lepení odebírejte náš newsletter. Máte li nějaký dotaz týkajících se aplikačních trysek, konktaktujte nás přes náš formulář.

Vážení kolegové,
 
jako výrobci výrobních strojů a linek jistě dobře víte, že zajistit, aby všechny články systému fungovaly, jak mají a správně mezi sebou komunikovaly, může být někdy oříšek. Rádi bychom vám v tomto snažení šli naproti a podělili se s vámi o naše knowhow a zkušenosti související s integrací strojů pro nános tavných lepidel do výrobních linek. Pořádáme pro vás odborný webinář, kde vám tyto informace předáme.

Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek se bude se konat 29. listopadu od 14:00 do 15:00.
 
Dozvíte se informace z těchto okruhů:
 • Úvod do tavného lepení
 • Specifika údržby tavného lepení
 • Instalace a zapojování jednotlivých komponent
 • Automatizace a robotizace
 • Komunikace s PLC linky
 Po webináři bude prostor k diskuzi, ve které rádi zodpovíme všechny vaše dotazy. Ty nám již nyní můžete posílat v rámci registračního formuláře.
 

Registrujte se na webinář přes Google formulář na následujícím odkaze:

REGISTRACE

 
Maximální kapacita školení je 90 účastníků a bude probíhat přes platformu MS Teams. Odkaz pro připojení ke školení vám s předstihem zašleme na email uvedený v registraci.
 
Těšíme se na vaši účast!
 

Letošní ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu hodnotíme jako velmi zdařilý. Poprvé jsme měli příležitost účastnit se výstavy Packaging Live jako generální partner projektu, a moc jsme si to užili.

Od úterý do pátku jsme zážívali milá setkání s návštěvníky lačnících po novinkách z oboru, kolegy a obchodními partnery. A to jak novými, tak spoustou „starých známých“, se kterými jsme úspěšně zrealizovali již desítky projektů. Brněnské výstaviště bylo letos velmi živé a k vidění bylo mnoho skvělých novinek z oblasti strojírenské technologie.

Tým Kaletech

My jsme ty naše prezentovali především v rámci živé ukázky automatické a poloautomatické balící linky. Vidět v akci jste tak mohli tavné jednotky Concept a Easy, sprejové aplikační hlavy a ruční nános pomocí aplikátoru EasyStar. V obalovém průmyslu je technologie lepení nepostradatelná a moderní zařízení od švýcarského výrobce Robatech jsou pro ni speciálně navržena.

Aplikační hlavy

Špičková technologie pro nános tavného lepidla najde své uplatnění i v dalších průmyslových odvětvích. Na našem stánku jste se mohli blíže seznámit s tavnou jednotkou Vision, která je naší vlajkovou lodí a poradí si i s lepením dalších materiálů jako je dřevo, plasty, tkaniny a kompozity. Jednou z novinek v oblasti lepení je takzvaný přerušovaný nános lepidla, který výrazně snižuje jeho spotřebu. Pro něj se skvěle hodí aplikační hlava Volta, rovněž k vidění na našem stánku. A pro nejnáročnější tvarové aplikace je t lepení pomocí průmyslového robotu.

Ruční aplikátor lepidla - uzavírání krabic

Spolu s námi vyrazili na veletrh také kolegové z partnerské společnosti KALEP. Jejich hlavní novinou je protiskluzový paletizační papír, který výrazně zvyšuje bezpečnost přepravovaného zboží a usnadňuje jeho fixaci na paletě.

Tavná jednotka EASY

MSV nás nabilo elánem do nových projektů a přineslo nám mnoho zajímavých podnětů k další spolupráci. Těšíme se na shledání s vámi na dalších veletrzích.
Přerušovaný nános lepidla
Přerušovaný nános lepidla

BLOG: Jak ušetřit lepidlo díky přerušovanému nánosu

Přerušovaný nános tavného lepidla je metoda, která dokáže snížit jeho spotřebu až o 50 %. Přečtěte si, jak na to.

Více informací Méně informací Více informací
Jak správně připojit vyhřívané hadice pro tavné lepidlo? Tipy od profesionálů.
Jak správně připojit vyhřívané hadice pro tavné lepidlo? Tipy od profesionálů.

BLOG: Jak správně připojit vyhřívané hadice pro tavné lepidlo? Tipy od profesionálů.

Vyhřívané hadice pro hotmelt systémy jsou jednou ze 3 klíčových komponent pro realizaci nánosu. Vyhnete se chybám, které vedou ke snížení jejich životnosti.

Více informací Méně informací Více informací
Tavná jednotka Easy
Tavná jednotka Easy

Easy - malá tavná jednotka s velkou přidanou hodnotou

Rozšiřujeme portfolio o novou tavnou jednotku, která činí profesionální průmyslové lepení dostupné i pro podniky s menším objemem výroby.

Více informací Méně informací Více informací

Přerušovaný nános tavného lepidla je metoda, která dokáže snížit jeho spotřebu až o 50 %. V tomto blogovém článku se dozvíte, jak přerušovaný nános funguje, kdy je možné jej použít a na co je třeba dát pozor.

Během přerušovaného nánosu lepidla dochází k rozdělení kontinuálního (obrázek A.) nebo dávkovaného houskového (obrázek B) nánosu na menší body lepidla umístěné těsně za sebou. Díky tomu dojde ke snížení jeho spotřeby a spoj si zároveň zachová stejné mechanické vlastnosti a splní požadavky na kvalitu. V době rostoucích cen surovin je tak možné zachovat náklady na lepidlo na stejné úrovni nebo je dokonce snížit.

Přerušovaný nános lepidla významně snižuje jeho spotřebu.webp

Kdy je přerušovaný nános lepidla vhodný?

Snížení spotřeby lepidla na polovinu zní lákavě, ale přechod na přerušovaný nános s sebou nese i náklady. Výdaje a výnosy implementace se liší v závislosti na nastavení systému.

Při přechodu na přerušovaný nános lepidla je nutné zvážit následující faktory

Řízení

Pokud se lepicí systém řídí pomocí PLC, je nutné přerušovaný nános naprogramovat. Pokud software PLC přerušovaný nános neumožňuje, lze aktivovat funkci integrovaného přerušovaného nánosu na tavné jednotce. Konfigurace tavné jednotky však musí být rozšířena o řídicí desku. PLC pak již neovládá aplikační hlavy přímo, ale prostřednictvím přídavné řídící desky tavné jednotky. Pokud jsou aplikační hlavy ovládány prostřednictvím řídicího systému tavné jednotky, nejsou žádné nadstavby nutné, protože funkce přerušovaného nánosu je integrována standardně.

Délku bodů můžete nastavit v řízení tavné jednotky

Časový horizont a životnost

Přerušovaný nános lepidla klade zvýšené nároky na odolnost aplikačních hlav. Zkrácené doby otevření ventilů zvyšují počet provozních cyklů a je nutné zkontrolovat, zda je hlava pro přerušovaný nános vhodná. Ke snížení životnosti může docházet zejména v případě pneumatických hlav. Ty jsou v závislosti na modelu konstruovány na 10 až cca 200 milionů spínacích cyklů. V závislosti na výrobní rychlosti, délce a počtu bodů lepidla může být proto pro přerušovaný nános vhodné přejít na elektrické aplikační hlavy, jako je například Volta. Ty mohou mít životnost 500 milionů nebo dokonce 1 miliardy provozních cyklů. Díky jejich delší životnosti prostředky uspořené na lepidle značně převýší pořizovací investici.

Volba správného lepidla

Před přechodem na přerušovaný nános je vhodné informovat se u svého dodavatele lepidla, jak moc lze množství lepidla snížit, aniž by byla ohrožena spolehlivost lepení výrobku. Požádejte o radu a zvažte, zda by přechod na lepidlo s vyšší adhezní a kohezní pevností nepřinesl další výhody.

Elektricky ovládané aplikační hlavy jsou pro přeršovaný nános lepidla ideální

Jak spočítat, zda se přerušovaný nános lepidla vyplatí

 Konkrétní úspory tavného lepidla díky přerušovanému nánosu se budou lišit případ od případu. Mezi ovlivňující faktory patří: 

 • typ použitého tavného lepidla
 • rychlost výroby
 • kvalita obalového materiálu
 • velikost a hmotnost obalu
 • použitý systém pro nanášení lepidla
 • vzdálenost aplikačních hlav od lepeného produktu

 

Orientační úspory si můžete představit na následujícím příkladu. Klíčové pro zjištění úspor je vyčíslení objemu lepidla na jednu aplikaci a jeho snížení v případě přerušovaného nánosu. S tím vám poradí naši odborníci, kteří můžou nový nános otestovat v našem centru a zjistit, zda je dostačující z hlediska pevnosti.

Výstup linky

40 výrobků za hodinu

Délka směny

12 hodin

Denní objem výroby

28 800

Délka kontinuálního nánosu na výrobek

400 mm

Průřez nánosu

0,083 cm2

Objem kontinuálního nánosu

3,33 cm3

Objem porušovaného nánosu

1,83 cm3

Hustota lepidla

0,92 g/cm3

 

Klíčové pro zjištění úspor je vyčíslení objemu lepidla na jednu aplikaci a jeho snížení v případě přerušovaného nánosu. S tím vám poradí naši odborníci, kteří mohou nový nános otestovat v našem centru a zjistit, zda je dostačující z hlediska pevnosti. 

Nános

Kontinuální

Přerušovaný

Lepidlo na 1 výrobek

3,07g

1,69 g

Úspora lepidla na 1 výrobku

-

1,38 g

Denní úspora lepidla

-

39,79 kg

Roční úspora lepidla (250 dnů)

-

9 946,80 kg

Úspory v Kč (1 kg = 170 Kč)

-

1 690 956 Kč

 

Porovnáním dvou faktorů – vypočteného potenciálu úspor a investičních nákladů – zjistíte, zda se vám investice do přerušovaného nánosu lepidla vyplatí.

ZÁVĚR

Přerušovaný nános lepidla umožňuje dosáhnout stejné kvality lepení při použití menšího množství lepidla. Přechod na odolné elektrické aplikační hlavy není nutností, ale je výhodou, protože se tím sníží spotřeba energie, materiálu a stlačeného vzduchu. Navíc je tento způsob aplikace šetrnější k životnímu prostředí.


Chcete se dozvědět více o přerušovaném nánosu lepidla? Chcete si ověřit, zda je vhodné pro vaši aplikaci? Kontaktujte nás. Každý krok k úspoře cenných zdrojů a snížení nákladů stojí za prozkoumání. 

Vyhřívané hadice jsou pravděpodobně nejméně nápadnou součástí systému pro nanášení tavného lepidla, a proto se jim často nevěnuje příliš pozornosti. Jak klíčovou roli hrají, se ukáže teprve, když lepidlo přestane proudit kvůli ucpané hadici nebo vadnému topnému vodiči a výroba se zastaví. Správná manipulace s hadicemi není náročná, ale představuje zásadní rozdíl pro použitelnost celého systému.

Pozor, citlivé části - neohýbejte, netahejte ani nekruťte vysokotlakou hadici a topný vodič

Vyhřívané hadice mají sofistikovanou konstrukci. Zvláště citlivou součástí je topný vodič, který obepíná celou délku jádra hadice. Jde o velmi tenký vodič, který je namáhaný tahem a krutem, čímž se mění hodnota jeho el. odporu. V důsledku toho dochází k lokálnímu zvýšení teploty přehřátí hadice. To zkracuje životnost topného vodiče a tím i životnost celé hadice. Dalším důsledkem přehřátí je napalování lepidla, které zanáší nejen aplikační hlavu, ale i hadici. Aby systém pro nanášení lepidla zůstal v chodu je správné zacházení s vyhřívanými hadicemi nezbytné.

Nejčastější chyby při používání hadic pro hotmelt

K tomu, aby vaše vyhřívané hadice správně fungovaly a spolehlivě po mnoho let, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel Bez ohledu na to, zda hadici balíte pro přepravu, nebo ji instalujete do stroje, dbejte na následující: 

Žádné ohyby: Neohýbejte hadicí více než je dovolený minimální poloměr ohybu, a to za každých okolností. Pokud je vysokotlaké jádro hadice ohnuté příliš, může to časem vést k jeho netěsnosti a úniku lepidla. Dochází také k nadměrnému namáhání topných vodičů a elektrických kabelů, což výrazně zkracuje jejich životnost.

Žádné zatížení v krutu nebo tahu: Vyhřívané hadice se nesmí kroutit ani natahovat, aby nedošlo k protržení vnitřní vysokotlaké hadice a kolem ní navinutého topného vodiče. Hadice pro hotmelt se musí pohybovat v linii, zejména v dynamických aplikacích. Jako ochranu proti zkroucení používejte otočné spojky.

Správná montáž: Stahovací binder pásky nejsou pro montáž vyhřívaných hadic vhodné. Prořezávají se do izolace hadice a způsobují její ohyb. Pro správnou montáž používejte speciální držáky hadic.

Pozor na vodu: Většina vyhřívaných hadic není vodotěsná, pokud tak nejsou označeny. Z tohoto důvodu nepoužívejte k čištění vnější strany hadic vodu. Pokud do hadice pronikne vlhkost, může dojít k oxidaci elektrických kontaktů nebo k jejich poškození zkratem. Vyhřívané hadice proto skladujte v suchých místnostech a mimo dosah slunečního záření.

Tato doporučení platí primárně pro vyhřívané hadice Enduro, které jsou stále nejrozšířenější. Nová řada hadic Performa je vodotěsná, odolnější a energeticky efektivnější.

Držáky hadic EasyFix od společnosti Robatech nejen zajišťují ideální vzdálenost mezi hadicemi, ale také zabraňují jejich ohýbání.

Montáž vyhřívaných hadic a doporučení z praxe

Při instalaci vyhřívaných hadic pro hotmelty byste měli myslet také na systém odvodu tepla. Přestože jsou hadice izolované, uvolňují ven teplo. Pokud je vedle sebe instalováno několik vyhřívaných hadic, je důležité dodržet vzdálenost alespoň 25 mm, aby se navzájem nezahřívaly.  Kromě toho byste neměli hadice pokládat přímo nad sebe, protože jinak by odpadní teplo z nižších hadic ohřívalo hadice nad nimi.

Pokud si všimnete, že lepidlo je stále tmavší, je to známka lokálního přehřívání. Jak k tomu může dojít? Teplotní čidlo, které sleduje tepelný výkon v hadici, měří teplotu v jediném bodě, a to těsně před aplikační hlavou. Řídicí systém na základě těchto informací reguluje tepelný výkon, který je stejný po celé délce hadice. Studený průvan nebo nedostatečná cirkulace vzduchu mění lokální teplotu hadice, aniž by to teplotní čidlo zaznamenalo. Aby k tomu nedocházelo, dbejte na to, aby po celé délce hadice bylo dosaženo stejných teplotních podmínek.

Tavné hadice vždy instalujte v dostatečné vzdálenosti, aby nedošlo k jejich přehřátí.

Neumisťujte vyhřívané hadice přímo nad sebe. Odpadní teplo ze spodních hadic může přehřát hadice nad nimi.

Chraňte vyhřívané hadice před průvanem, jinak se tepelný výkon zbytečně zvýší a hadice se přehřejí.

Hadice pro hotmelt nezapouzdřujte a ničím neobalujte. Teplo musí mít možnost úniku.

Pomocí několika jednoduchých tipů můžete vytvořit ty podmínky, které zajistí, že vaše tavné hadice vydrží dlouhá léta. Tyto tipy také zajistí, že aplikace lepidla bude fungovat bez problémů, protože vyhřívané hadice budou moct spolehlivě plnit svou funkci. Pokud byste měli ohledně hadic jakýkoliv dotaz, obraťte se na nás přes kontaktní formulář.

Švýcarský výrobce technologie Robatech představil novou řadu jednotky pro tavení a nános termoplastických lepidel. Easy je nejmenší tavná jednotka z dílny Robatechu. Jeho cílem je nabídnout Vám možnosti a funkce profesionálních systémů lepení za co nejdostupnější cenu. S nízkou vstupní investicí získáte spolehlivost, bezpečnost a vysokou kvalitu, které jsou typické pro tavné jednotky Robatech.

Tavná jednotka Easy má velké víko pro snadné doplňování lepidla

Easy je vhodný pro aplikace menšího množství lepidla. Hodí se tak především pro podniky s menším objemem výroby, které chtějí mít kvalitní produkt, ale větší jednotky by pro ně byly předimenzované.

Hlavní přínosy pro výrobce:

 • Profesionální technologie, kterou disponují velké jednotky Robatech. Tavení a nános termoplastických lepidel jsou kvalitní a spolehlivé.
 • Úspora prostoru. Skvěle se hodí pro aplikaci menšího množství tavného lepidla (až 2,5kg/h) pomocí 1 nebo 2 aplikačních hlav. Je skutečně malý a vejde se všude.
 • Snadná a rychlá údržba díky nepřilnavému povrchu tanku a snadno dostupnému filtru lepidla.
 • Intuitivní nastavení řízení ohřevu a monitoring stavu systému na ovládacím panelu.
 • Ochrana proti popálení na víku tanku a distributoru lepidla díky izolaci CoolTouch.
 • Snadné připojení napájení 230V a jednoduchá komunikace s nadřízeným systémem PLC.

 

Maximální přidaná hodnota pro zákazníka, kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí jsou základní pilíře jednotky Easy. Pro více informací můžete navštívit produktovou stránku.

Packaging live na MSV Brno 2023
Packaging live na MSV Brno 2023

Zveme vás na Mezinárodní strojírenský veletrh 2023 v Brně

Kaletech letos představí novinky ze světa lepení jako generální partner výstavy Packaging Live.

Více informací Méně informací Více informací
Aplikátor změkčovací kapaliny PerfectFold
Aplikátor změkčovací kapaliny PerfectFold

PerfectFold: Přesná a efektivní výroba kartonových obalů z vlnité lepenky

PerfectFold aplikuje změkčovací kapalinu na ohybové hrany vlnité lepenky. Díky tomu je linie ohybu přesná a k přehnutí je zapotřebí méně síly.

Více informací Méně informací Více informací
Blog: 4 důvody, proč používat systém automatického doplňování lepidla
Blog: 4 důvody, proč používat systém automatického doplňování lepidla

Blog: 4 důvody, proč používat systém automatického doplňování lepidla

Využijte svůj systém lepení s vyšší čistotou, bezpečností a mírou integrace díky řešení, které navíc šetří vaše peníze.

Více informací Méně informací Více informací

Rok se s rokem sešel a od 10. do 13. října 2023 se dveře brněnského výstaviště opět otevřou pro tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh, který patří mezi nejvýznamnější průmyslové veletrhy ve střední Evropě. Ani letos nebude chybět v pavilonu A2 sekce Packaging Live, které je letos Kaletech generálním partnerem.  Zde bude k vidění živá ukázka balící linky, na které se podílí několik předních technologických společností.

Rádi bychom vás, naše obchodní partnery, pozvali na výstavu a k našemu stánku, kde představíme nejnovější technologie pro lepení v průmyslové výrobě. Máme pro vás připravené volné vstupenky, takže se nám neváhejte ozvat, pokud byste veletrh rádi navštívili.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

A na vše se můžete těšit?

Lepení, které šlape jako švýcarské hodinky.

V sekci automatické balící linky bude hlavní hvězdou lepení (uzavírání obalů) Volta - elektrická aplikační hlava, která spotřebuje až o 60 % méně energie než pneumaticky řízené hlavy, je odolná a nenáročná na údržbu. 

Přímo na stánku Kaletechu si budete moci prohlédnout vlajkovou loď Robatechu pro obalový průmysl – tavnou jednotku Vision S PRO. Jedná se o chytrou jednotku, která nemá v oblasti efektivity lepení konkurenci.  Co vše umí ukáže spolu s průmyslovým robotem, na kterém bude připevněna aplikační hlava. 

Ruční aplikátor lepidla - uzavírání krabic

Dovíte se zde více také o programu GreenSaver jehož cílem je snížit provozní náklady systémů lepení, které jsou již v provozu. Po dvouhodinové inspekci expertem z Kaletechu získáte podrobný přehled o tom, v jakých oblastech lepení můžete dosáhnout nejvyšších úspor a zlepšení, a jaká je návratnost úsporných opatření.

TAKE IT EASY – profesionální lepení i pro nejjednodušší aplikace.

Pro podniky s menším objemem výroby a jednoduššími aplikacemi jsme letos představili tavnou jednotku Easy, která přináší cenově dostupné, spolehlivé a kvalitní lepení. V akci ji uvidíte v sekci poloautomatické balicí linky v kombinaci s ergonomickým ručním aplikátorem EasyStar. Díky balanceru je ruční lepení pohodlné, snadné a rychlé. Lepení s EasyStar si budete moci sami vyzkoušet na stánku Kaletechu.

Easy, nejmenší tavná jednota z rodiny technologie Robatech-min

Paletizace, která šetří rozpočty i přírodu.

Efektivnější a ekologičtější způsob stabilizace výrobků na paletě pomocí lepidla je stále v oblasti logistiky novinkou. A to jak ve variantě, kdy se tavné lepidlo nanáší přímo na balení a následně je skládáno na paletu pomocí robotu, tak v podobě speciálního protiskluzového papíru pokrytého adhezní směsí vloženého mezi vrstvy zboží. Ten jsme vyvinuli na míru vašim potřebám s naší partnerskou společností KALEP. 

Stabilizace balení na paletě pomocí prokladu s adhezní směsí

Mít správné informace je klíčové.

Aplikační specialisté rádi zodpoví Vaše dotazy ohledně technologie, její efektivity, ekonomičnosti a bezpečnosti. Obrátit se na ně můžete, ať už chcete uvést v provoz nový projekt nebo optimalizovat již zprovozněný systém. Za bezmála 20 let fungování v oboru jsme získali mnoho zkušeností a rádi se o ně s Vámi podělíme.

Těšíme se na setkání v Brně a přejeme vám úspěšné dny!

Výrobu kartonových obalů z vlnité lepenky provázejí nepříznivé jevy vznikající při jejím ohybu. Pro její tuhost může dojít k odchýlení ohybové hrany, nepřesným rozměrům výsledného produktu a praskání povrchu. Všem těmto defektům pomůže zabránit nový produkt z dílny Robatechu - aplikátor změkčovací kapaliny PerfectFold.

PerfectFold v průběhu výroby bezkontaktně aplikuje změkčovací kapalinu na dvě hrany určené k přeložení. Kapalina snižuje tuhost kartonu. Díky tomu dojde k jeho přesnějšímu a snazšímu ohybu. K přeložení produktu je také zapotřebí méně úsilí. Výroba krabic tak může být provozována s vyšší rychlostí, menšími nároky na přípravu a dochází ke snížení počtu jejího přerušení.

 Přesné rozměry vnitřního balení

Kapalina SpeedUp je speciálně vyvinuta pro tento účel. Do vlnité lepenky rychle proniká a nezanechává stopy po skládání. Systém lze do výroby snadno integrovat a má jednoduché ovládání. Jedná se o chytré řešení, které Vaší výrobu udělá spolehlivější, efektivnější a stabilnější. Vyšší kvalitu ocení i Vaši zákazníci.

O věch přínosech, které vám může integrace systému PerfectFold a dalších výhodách se můžete dočíst na produktové stránce.


Systém automatického doplňování granulového lepidla RobaFeed3 a zásobník na lepidlo GlueFill je oblíbeným doplňkem systémů pro nanášení tavných lepidel. V následujícím článku bychom vám rádi představili 4 hlavní oblasti, ve kterých vám technologie automatického doplňování lepidla usnadní každodenní starosti s vaší výrobou, ať už se jedná o nové systémy nebo doplnění systémů stávajících.

 

1. ČISTOTA


Pokud působíte v oblasti průmyslu, kde jsou kladeny vyšší nároky na čistotu výrobního prostředí, může vám systém automatického doplňování lepidla ušetřit mnoho starostí. Díky němu se totiž vyhnete jevům jako jsou znečištěný plnící otvor tanku tavné jednotky, její přeplnění nebo granule lepidla rozsypané kolem na podlaze.

Správně naplněný tank jednotky

Zvláště přeplňování tanků tavných jednotek může vést k problémům. Dochází k němu často, snad i v dobré víře, obvykle je ale motivací pouze snaha usnadnit si práci. Důsledky jsou následující. Granulát se přilepí na víčko a okraj nádrže, roztaví se a připeče se. Víčko a okraj nádrže se slepí dohromady. Roztavené lepidlo začne přetékat přes okraje tanku. Stéká po vnější straně tanku a postupně zaplňují vnitřek tavné jednotky. Výsledkem je časově náročná oprava při příštím servisu zařízení, v horších případech vyřazení jednotky z provozu a výpadek výroby.

Přeplněný tank kontaminovaný lepidlem


Přestože je otvor tanku dostatečně velký pro pohodlné ruční plnění, může se stát, že se granule lepidla jednou za čas rozsypou. K tomu může dojít jednak z neopatrnosti nebo pokud je jednotka ve výrobním systému instalována tak, že je obtížně přístupná. V extrémních případech může granulát lepidla kontaminovat i samotné výrobky.


2. ÚSPORA NÁKLADŮ


Pořizovací náklady systému pro automatické doplňování lepidla RobaFeed 3 a nádoby na granulát GlueFill se pohybují v nižších desítkách tisíc korun. Oproti tomu ale přinášejí nezanedbatelnou úsporu provozních nákladů a nákladů na pořízení tavné jednotky.
Díky automatickému doplňování lepidla si můžete zvolit tavnou jednotku s přesně dimenzovanou tavicí kapacitou. Její pořízení je levnější než pořízení tavicího zařízení s velkým tankem a spotřebuje také méně elektrické energie. Do nádrže se totiž přivádí a taví pouze takové množství lepidla, které je v procesu skutečně zapotřebí. Také se vyhnete jevům jako znečištění lepičky a výrobního prostředí v důsledku špatného doplňování lepidla, čímž ušetříte peníze za intenzivnější údržbu.


3. BEZPEČNOST


V závodech s přísnými bezpečnostní předpisy na ochranu pracovníků obsluhy je automatický systém doplňování lepidla nejlepší volbou. Systémy Robatech se snaží riziko popálení pracovníku co nejvíce eliminovat bezpečnostními prvky jako je izolace CoolTouch nebo těsněním tanku a jeho okolí. I přes to je však toto riziko reálné. Především při doplňování lepidla, kdy dojde k otevření víka tavné nádrže a může dojít ke kontaktu s jejím horkým povrchem nebo roztaveným lepidlem.

Snadné a bezpečné doplňování lepidla

Dalším bezpečnostním argumentem, který hovoří ve prospěch automatického doplňování, je eliminace vdechnutí výparů z lepidla. Zde záleží především na typu lepidla. Ačkoli tavná lepidla obecně nejsou toxická, může být přímý kontakt s výpary lidem nepříjemný. Vaši kolegové jistě ocení, že je nemusí vdechovat.


4. ÚPLNÁ INTEGRACE A KOMPATIBILITA


Integrujete systém pro nanášení lepidla do výrobního stroje nebo jste výrobcem takových strojů? Pak jistě oceníte možnost doplňovat lepidlo automaticky. Vyhnete se totiž nutnosti zastavení výrobního procesu v důsledku narušení bezpečnostních zón během ručního doplňování.

Snadná integrace


Při navrhování nových lepicích systémů doporučujeme automatické doplňování lepidla ve všech případech, kdy vyhodnotíme, že vám přinese výše zmíněné výhody. Rádi vám pomůžeme i s dodatečnou montáží. Automatický plnicí systém lepidla je kompatibilní s tavnými jednotkami Concept, Vision a JumboFlex a také s podobnými zařízeními ostatních výrobců. Dovybavení je možné provést rychle. Již po půl dni se můžete těšit z větší čistoty, bezpečnosti a efektivity.

Pokud byste měli zájem dozvědět se systému pro automatické doplňování lepidla více a integrovat jej do své výroby, obraťte se na nás přes náš kontaktní formulář.Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám