Ať vaše hvězda stoupá výš a září jasně i v následujícím roce!
Nejmodernější systém izolace a správné načasování distribuce lepidla výrazně zvyšují energetickou efektivitu.
Elektrická aplikační hlava, která snižuje spotřebu elektrické energie a lepidla. Je odolná, přesná a zajišťuje opakovatelný nános lepidla.
Vážení obchodní přátelé,
děkujeme vám za projevenou důvěru v uplynulém roce, přejeme příjemné prožití vánočních svátků a těšíme se na další úspěšnou spolupráci i v roce 2023.
Tento rok byl pro mnohé rokem zkoušek, který prověřil naši připravenost reagovat na náhlé změny a nestabilitu prostředí. Zachovejme si však pro následující měsíce zdravý optimismus a sílu výzvám čelit. Společně z toho nakonec můžeme vyjít silnější a zkušenější.
Na viděnou v roce 2023.
Tým KALETECH
Společnost JTI Switzerland vyrábí ve svém závodě v Dagmersellenu 47 milionů cigaret denně pro značky jako Camel a Winston. Na šesti balicích linkách se ve dvousměnném provozu balí vždy 50 kartonů cigaret do přepravního kartonu. Když ji poprvé oslovil výrobce lepicích technologií Robatech s možností snížení spotřeby energie ve výši 30 % byli s rozhodnutím o implementaci opatrní. "Z čistě fyzikálního hlediska je k roztavení 1 kg granulí lepidla zapotřebí přibližně 0,1 kWh," vysvětluje Adrian Vonesch, vedoucí údržby a servisu v JTI. "Je to stále stejné množství energie. Úspory tedy musí vycházet z konstrukce tavicího zařízení, vyhřívané hadice a aplikační hlavy." Tým údržby JTI se rozhodl provést provozní test, který podpořilo i vedení společnosti.
Výchozí podmínky byly definovány v únoru 2022 a na zkušební linku byl instalován samostatný elektroměr. Po dobu 14 dnů zaznamenávali pracovníci JTI aktuální spotřebu lepidla a energie stávajícího aplikačního systému v horizontálním kartonážním stroji. Poté společnost Robatech využila jednodenního okna pro údržbu a zdarma nainstalovala testovací systém: tavicí jednotku Vision S, dvě vyhřívané hadice Performa a dvě aplikační hlavy AX Diamond. Nový aplikační systém byl uveden do provozu ještě týž den. Následovalo dalších 14 dnů měření. Martin Berli ze společnosti Robatech vzpomíná: "Starý systém zůstal stále instalován v paralelním pohotovostním režimu. To byla pro společnost JTI jakási pojistka. Věděl jsem však, že riziko výpadku výroby je nízké. Naše systémy pro nanášení lepidla jsou spolehlivé a jejich provoz je bezproblémový."
Po zkušebním provozu došlo k vyhodnocení měření. "Očekávali jsme úsporu energie ve výši 33 %, protože víme, že Robatech zachází s čísly opatrně," shrnuje Adrian Vonesch ze společnosti JTI. "Skutečnost, že na konci testu naměříme o 48 % nižší spotřebu energie ve srovnání se systémem jiného výrobce, všechny překvapila." Je zřejmé, že nové systémy Vision a Performa přinášejí do průmyslové aplikace lepidel větší energetickou účinnost. "Pomocí nových izolačních technik se našemu vývojovému týmu podařilo výrazně snížit tepelné vyzařování z tavného tanku a vyhřívané hadice," říká Martin Berli. "Performa není na vnější straně horká na dotek jako jiné hadice. Kromě toho je Performa plně izolovaná v místech připojení a délku hadice optimálně přizpůsobujeme výrobě. Tímto způsobem snižujeme zbytečné tepelné ztráty."
Martin Berli také uvádí, že od doby provozního testu je na lepení kartonů na bývalé zkušební lince potřeba o 24 % tavného lepidla méně. "Je to jednoduše otázka optimálních parametrů nastavení. Náš servisní tým je zná a dokáže je nastavit pro jakýkoli systém nanášení lepidla."
Pokud i vy stojíte o snížení nákladů a to ne jen těch souvisejících s elektřinou, využijte náš nový program GREENSAVER. Díky našemu efektivnímu auditu přesně zjistíte, v jakých oblastech můžete úspor dosáhnout, a jaká je jejich návratnost.
Elektrická aplikační hlava, která je zároveň odolná? To je Volta. Má robustní konstrukci, je nenáročná na údržbu a odolná. Svými vlastnostmi zajišťuje maximální spolehlivost, opakovatelnost a kvalitu procesu aplikace lepidla
V porovnání s pneumatickou aplikační hlavou SX Diamond spotřebuje Volta o 60 % méně elektrické energie. Volta totiž pro svůj provoz nevyžaduje stlačený vzduch. Tím se snižují provozní náklady i náklady na údržbu.
Děkujeme všem účastníkům za milá setkání a těšíme se brzy na viděnou.
Během pouhých 8 měsíců snížil největší švýcarský mlýn Swissmill podíl používané plastové fólie o 75%.
Výrobce krmiva pro zvířata zvolil stabilizaci na paletě pomocí lepidla jako jasnou volbu.
Jednou z firem, která využívá stabilizaci výrobků na paletě pomocí lepidla je švýcarský Swissmill. Jedná se o největší mlýn ve Švýcarsku, který mele až 1000 tun obilí denně. Mlýn dodává mouku, krupici, a vločky na výrobu snídaňových cereálií a pečivo. Systém pro stabilizaci kartonových krabic na paletě implementoval v roce 2020.
Dříve Swissmill pro přepravu svých produktů používal ke stabilizaci ze 100 % plastovou fólii. Během pouhých 8 měsíců po implementaci tento podíl klesl na 25 %. Došlo tak ke dramatickému snížení spotřeby jednorázových plastů. Ovesné vločky se plní do balení po 500 gramech, 12 takových balení se pak vloží do kartonové krabice. Paletizační robot následně na paletu stohuje 84 krabic v sedmi křížových vrstvách na konci produkční linky.
Swissmill se rozhodl implementovat systém Robatech pro stabilizaci pomocí lepidla po 2 týdnech zkušebního provozu. „Poté co jsem viděl pracovat ruční testovací systém pro paletizaci pomocí PSA tavného lepidla, mohl jsem si rychle udělat představu o tom, jak funguje a jaký potenciál úspor nákladů na obaly pro nás toto řešení má“, vzpomíná vedoucí výroby Swissmill Erwin Waldvogel. „Rozebrání produktů z palety je také velmi snadné. Vyzkoušeli jsme odeslat pár palet a naši dodavatelé a přepravci s tím neměli žádný problém“, dodává. Krátce nato proběhla investice do plně automatizovaného řešení, které je v provozu dodnes.
Nános lepidla zajišťují 2 aplikační hlavy, které jej aplikují na horní část krabice s cereáliemi. Automaticky vynechávají pouze krabice v poslední vrstvě. To je zajištěno pomocí integrované paletizační funkce v tavné jednotce, která komunikuje přímo s řídícím systémem paletizačního robotu.
Sečteno a podtrženo, implementace přinesla podniku řadu úspor. Kromě dramatickému snížení spotřeby plastových fólií došlo i ke snížení výrobního času. Dříve musel personál paletu s krabicemi převést od výrobní linky na balící stanoviště, kde došlo k fixaci pomocí fólie a následně paletu opět vyzvednout. S 25 až 30 paletami denně to znamenalo spoustu času a chůze navíc.
Swissmill tak ušetří až 1,5 hodiny denně, což v praxi znamená, že se investice do systému fixace na paletě pomocí tavného lepidla vrátila během několika měsíců.
Detailní záběry z výroby můžete vidět v přiloženém videu.
Zdroj: Robatech AG
V našem seriálu na téma Stabilizace výrobků na paletě pomocí průmyslových lepidel vám přinášíme další případovou studii ze zahraničí.
Firmou, která se rozhodla využít lepidlo namísto fólie, je UFA AG - přední švýcarská společnost zabývající se produkcí krmiv pro zvířata. Ta se závislosti na obalových fóliích dokonce zbavila úplně. Krmivo pro zvířata je baleno do pytlů, které jsou paletizovány plně automatickým systémem AntiSlip.
„Poprvé jsme paletizaci pomocí tavného lepidla použili již v roce 2008. Když jsme v roce 2018 rozhodovali jaký systém pro stabilizaci použít na naší nové výrobní lince v Sursee, rozhodnutí padlo jasně na systém s tavným lepidlem. Již jsme měli vyzkoušeno, že řešení se stretch fólií vyžaduje více úsilí, prostoru a při roční produkci 25 000 palet také vyšší materiálové náklady“ tvrdí Urs Steiner, vedoucí výroby UFA. „Naši zákazníci již takto musí zpracovat velké množství prázdných pytlů od krmiva a jsme rádi, že je kromě toho nemusíme zatěžovat ještě plastovými fóliemi“ dodává.
V novém závodě se za hodinu naplní 500 pytlů krmiva, které putují k zákazníkům. Na každý pytel poté bezkontaktně nanesou 2 aplikační sprejové hlavy celkem 4 řady tavného lepidla. Hlavy lepidlo aplikují ve spirále a dosahují tak plošného nánosu. Následně robot skládá na paletu pytle do řad po 3 kusech. Poté co jsou naskládány 2 vrstvy, jsou krátce stlačeny za pomocí výtahu. To zvyšuje adhezi lepidla mezi vrstvami a zaručuje bezpečnost při transportu. I zde aplikační systém sám pozná, kdy má dávku lepidla vynechat.
Několik měsíců po implementaci systému pro stabilizaci, vyvinuli v UFA AG lepší způsob plnění pytlů. Toto řešení umožnilo umístit na jednu paletu 10 vrstev pytlů místo dosavadních 8, což znamenalo další logistickou výhodu. Znamenalo to ale nutnost provést úpravy v konfiguraci paletizačního systému a zvolit vhodnější hlavy pro aplikaci lepidla. "Díky vysoké míře zpětné kompatibility a modulární konstrukci systémů Robatech nebyl žádný problém vyměnit aplikační hlavy za nové. Kromě toho že splňují naše podmínky pro stabilizaci, jsou navíc díky tepelné izolaci bezpečnější a energeticky úspornější“, popisuje proces výměny Steiner.
Spolehlivá kvalita nánosu lepidla je klíčová jak pro bezpečnou paletizaci, tak pro snadnou depaletizaci. Pytle by k zákazníkovi měly dorazit nepoškozené a jejich rozebrání z palety by nemělo znamenat žádné velké úsilí. Steiner implementaci shrnuje slovy: „S řešením stabilizace na paletě pomocí tavného lepidla jsme spokojeni. Je to vynikající řešení pro nás, pro naše zákazníky a pro životní prostředí."
Detailní záběry z výroby můžete vidět v přiloženém videu.
Zdroj: Robatech AG
Navštivte stánek Kaletechu v pavilonu A2, kde budeme prezentovat nejnovější lepicí technologie.
Objednávejte servis snadno a rychle.
Zveme vás k účasti na webinář, na kterém se dozvíte nejdůležitější věci související s údržbou strojů pro aplikaci tavných lepidel.
Vážení obchodní přátelé,
ve dnech 4. až 7. října proběhne v Brně tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh, který patří mezi nejvýznamnější průmyslové veletrhy ve střední Evropě. Jako naše partnery bychom vás rádi pozvali na expoziční stánek Kaletechu, který naleznete v pavilonu A2. Připravena pro vás bude živá demonstrace aplikace lepidla za využití kolaborativního robotu a ukázka nejmodernějších technologií v oblasti průmyslového lepení pro všechna výrobní odvětví. Na co všechno se u nás můžete těšit:
Roboty se neunaví a pracují přesně. Řešení s lepicí hlavou si poradí s tvarově složitými součástmi, snižují spotřebu lepidla a zmetkovitost výroby.
Vision je chytrá jednotka pro tavení termoplastických lepidel, umožňující vysoce kvalitní a přesné nanášení lepidla. Je připravená pro průmysl 4.0 a usnadňuje obsluhu a údržbu lepicího systému.
Aplikátory lepidel Robatech umožňují bodový, housenkový, sprejový či plošný nános. Vyznačují se vysokou přesností a dlouhou životností. Poradíme vám s výběrem toho správného řešení pro váš výrobek.
Díky více než 17 letem praxe v oblasti průmyslového lepení si dokážeme poradit s každým zařízením. Pomocí pravidelné údržby a doporučení k užívání prodloužíme životnost vašich strojů
Pokud byste se chtěli dozvědět více o naší výstavě a o Mezinárodním strojírenském veletrhu, neváhejte se na nás obrátit přes náš kontaktní formulář:
Těšíme se na setkání v Brně a přejeme vám úspěšné dny!