BLOG: Zvyšte produktivitu vašeho lepení díky kolaborativním robotům
BLOG: Zvyšte produktivitu vašeho lepení díky kolaborativním robotům

BLOG: Zvyšte produktivitu vašeho lepení díky kolaborativním robotům

Objevte, jak koboti mění pravidla hry v nanášení lepidla: rychlejší, přesnější a bezpečnější než kdykoli předtím. Ideální pro malé a střední podniky směřující k efektivní automatizaci.

Více informací Méně informací Více informací
Webinář: Jak na dotace pro průmyslové podniky?
Webinář: Jak na dotace pro průmyslové podniky?

Webinář: Jak na dotace pro průmyslové podniky?

Zjistěte, jak využít programy, které mohou vašemu podniku otevřít dveře k inovacím a posílení vaší konkurenceschopnosti.

Více informací Méně informací Více informací
Představujeme EasyLine - dostupné profesionální lepení
Představujeme EasyLine - dostupné profesionální lepení

Představujeme EasyLine - dostupné profesionální lepení

Tavná jednotka Easy, vyhřívaná hadice Rio a aplikační hlava Twist. Efektivní lepení pro jednoduché aplikace.

Více informací Méně informací Více informací

V minulosti bylo k nanášení lepidla na prostorově objemné, zakřivené nebo geometricky náročné díly zapotřebí ručního aplikátoru. Nyní tuto práci zvládnou koboty. V tomto blogovém příspěvku vám ukážeme, jak lepení koboty funguje v praxi a proč se využití této technologie vyplatí.

Koboty se používají pro částečnou automatizaci v mnoha výrobních oblastech. Na rozdíl od průmyslových robotů nevyžadují koboty bezpečnostní ohrazení, protože se při dotyku okamžitě přestanou pohybovat. Díky tomu jsou koboty atraktivní zejména pro malé a střední podniky.

JAK FUNGUJE SPOLUPRÁCE KOBOTŮ A LIDÍ PŘI LEPENÍ?

Koboty a lidé se pohybují v pracovním procesu společně. Kobot nanáší lepidlo na díl podle naprogramovaného pohybového vzorce. Zaměstnanci provádějí manuální úkony, jako je umísťování a přitlačování dílů na lepené povrchy nebo umísťování nových dílů do pozice pro kobota.

Ukázka z praxe: Výroba filtrů pro dýchací masky FFP3

V některých firmách jsou koboti od zaměstnanců odděleni bezpečnostními ploty, navzdory bezpečnosti práce, kterou nabízejí. Na videu můžete vidět ukázku toho, jak kobot nanáší lepidlo na několik různě tvarovaných dílů během jedné manipulace. Zaměstnanci mohou využít tento čas k umístění nových dílů na pozici na další desce.

V ČEM SE LIŠÍ NANÁŠENÍ LEPIDLA POMOCÍ KOBOTŮ?

V porovnání s ručním aplikátorem nanášejí koboty lepidlo rychleji a přesněji. Vždy v přesném množství a na přesné místo. Pro nanášení lepidla na nepravidelné součásti mohou být kolaborativní roboty vybaveny dávkovací hlavou, například Primo. Tímto způsobem se zamezí vzniku mrtvých zón - míst bez naneseného lepidla - a zabrání se nanášení příliš velkého množství lepidla na výrobek. To je důležité pro spolehlivou přilnavost dílů po dokončení nebo montáži. Ve srovnání s průmyslovými roboty je programování kobotů poměrně jednoduché, což usnadňuje firmám rozhodnout se pro částečnou nebo úplnou automatizaci.

Nanášení lepidla pomocí kobotu je rychlé a přesné

PROČ SE KOLABORATIVNÍ ROBOTY VYPLATÍ.

Automatizace v Asii roste neuvěřitelným tempem. Je také nesporné, že malé a střední podniky na západní polokouli potřebují snížit své provozní náklady a zvýšit jednotkové výrobní objemy, aby zůstaly na trhu konkurenceschopné. Koboty umožňují snadné zavedení částečné automatizace. Robot zkracuje prostoje, umožňuje nepřetržitý provoz a odstraňuje výpadky ve výrobě a personálu způsobené trvalým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Dávkovací hlava Primo na kolaborativním robotu.

Na otázku, zda se vám jako uživateli nebo výrobci strojů vyplatí přejít na koboty, odpoví výrobce kobotů. Můžete se však spolehnout na to, že naše systémy pro nanášení lepidla lze kombinovat s různými systémy kobotů. S výrobci spolupracujeme již několik let a nabízíme odpovídající integrační sady (UR+, Fanuc CRX, KUKA iisy).

APLIKACE LEPIDEL S KOBOTY MÁ BUDOUCNOST.

Vzhledem k rostoucímu konkurenčnímu tlaku je pravděpodobné, že částečná nebo úplná automatizace nanášení lepidla pomocí kobotů bude nabývat na významu. Výhody jejich užití jsou zřejmé:

  • Koboti zvyšují produktivitu,
  • Zajišťují využití kapacit v době nedostatku kvalifikovaných pracovníků,
  • Poskytují větší bezpečnost práce a úlevu pro zaměstnance
  • Zlepšují kvalitu aplikace lepidla.

Pokud uvažujete o automatizaci nanášení lepidla pomocí kobotů, rádi vám poradíme, který systém nanášení lepidla je vhodný pro vaši aplikaci a jak lze naše systémy připojit ke kobotu. Využít také můžete podpůrné a dotační programy Ministerstva průmyslu a obchodu. Přihlaště se na náš webinář, kde se zdarma dozvíte všechny potřebné informace. Již ve středu 27. března od 14:00 do 15:00.

Vážení kolegové, 

zveme vás na náš první letošní webinář, který bude zaměřený na téma "Jak na dotace pro průmyslové podniky?". Webinář jsme pro vás připravili ve spolupráci s poradenskou skupinou RPA. Toto setkání představuje jedinečnou příležitost prozkoumat aktuální dotační programy, které mohou vašemu podniku otevřít dveře k inovacím a posílení vaší konkurenceschopnosti.

 Mezi nejzajímavější programy patří:

Digitální a Virtuální podnik – Dotace na pořízení nových IT technologií 

  • CO LZE DOTOVAT? - SW, HW, LOGISTICKÉ SYSTÉMY
  • KDO MŮŽE ČERPAT? - MALÉ A STŘEDNÍ PODNIKY
  • VÝŠE DOTACE? - 0,25 – 5 MIL. KČ
  • MÍRA DOTACE? - 30 – 40 %

 

Úspora energie – Dotace na úsporná opatření ve výrobě

  • CO LZE DOTOVAT? - VÝMENA STARÝCH STROJŮ ZA NOVÉ
  • KDO MŮŽE ČERPAT? - MALÉ, STŘEDNÍ I VELKÉ PODNIKY
  • VÝŠE DOTACE? - 0,5 – 200 MIL. KČ
  • MÍRA DOTACE? - 35–65 %

 

Oběhové hospodářství – Dotace na využití odpadních materiálů ve výrobě 

  • CO LZE DOTOVAT? - STROJE
  • KDO MŮŽE ČERPAT? - PODNIKY DO 500 ZAMĚSTNANCŮ
  • VÝŠE DOTACE? - 1 – 100 MIL. KČ
  • MÍRA DOTACE? - 40 – 60 %

 

Na webináři se dozvíte to nejdůležitější o čerpání programů a budete moct klást otázky odborníkovi z praxe.

Webinář proběhne 27. března 2024 od 13:00 do 14:00 hodin na platformě MS TEAMS.

 

Registrujte se na webinář přes Google formulář na následujícím odkaze:

REGISTRACE

 

Maximální kapacita školení je 90 účastníků a bude probíhat přes platformu MS Teams. Odkaz pro připojení ke školení vám s předstihem zašleme na email uvedený v registraci.

 

Těšíme se na vaši účast!

Společnost Robatech rozšiřuje svůj sortiment o sytém EasyLine. S touto novinkou nabízí Robatech malý praktický systém pro nanášení tavného lepidla určený pro jednoduché aplikace. EasyLine se snadno obsluhuje a udržuje. 

Nový systém se hodí například pro lepení kartonových krabic, primárních obalů a jakýchkoliv produktů nízko sériové výroby. Řada EasyLine je vybavena novým tavnou jednotkou Easy, vyhřívanou hadicí Rio a tryskovou aplikační hlavou Twist.

"Při vývoji EasyLine se společnost Robatech zaměřila na funkční minimalismus a zároveň integrovala zcela nové funkce, které nesmírně zjednodušují instalaci a uvedení do provozu, stejně jako provoz a údržbu," vysvětluje André Laubacher, odpovědný produktový manažer společnosti Robatech. "Patří mezi ně připojení plug-and-play a integrace lepicího filtru do vyhřívané hadice namísto aplikační hlavy. Díky tomu se se systémem snadno pracuje."

Přečtěte si více na produktové stránce.

BLOG: Na co si dát pozor při změně tavného lepidla
BLOG: Na co si dát pozor při změně tavného lepidla

BLOG: Na co si dát pozor při změně tavného lepidla

Změna tavného lepidla může být z dlouhodobého hlediska přínosem. Je ale třeba dát si pozor na tyto chyby.

Více informací Méně informací Více informací
Kalendář akcí Kaletech pro rok 2024
Kalendář akcí Kaletech pro rok 2024

Kalendář akcí Kaletech pro rok 2024

V průběhu roku 2024 pro vás máme celou řadu zajímavých akcí. Dozvíte se nové věci o technologii lepení a naší firmě.

Více informací Méně informací Více informací
BLOG: Jak správně vyčistit systém pro nanášení tavného lepidla
BLOG: Jak správně vyčistit systém pro nanášení tavného lepidla

BLOG: Jak správně vyčistit systém pro nanášení tavného lepidla

Správná a pravidelná údržba systému lepení má zásadní vliv na jeho životnost a výkon. Využijte potenciál svých strojů naplno.

Více informací Méně informací Více informací

Chystáte se změnit typ lepidla, který používáte ve vašem systému lepení? Změna lepidla za jiné není problém, nesmí ale dojít k jejich míšení. V tomto blogovém článku se dozvíte, co se stane, když smícháte dvě různá tavná lepidla, a proč se při změně lepidla vyplatí investovat trochu času do čištění systému nanášení lepidla. Vyhnete se tak nepříjemným problémům a zachováte si plynulou výrobu.

PROČ BYSTE NEMĚLI MÍCHAT TAVNÁ LEPIDLA

Představte si, že místo benzinu natankujete do auta naftu. Nebo benzín místo nafty. To by nebylo dobré a nedojeli byste daleko - pokud vůbec někam. Zcela jistě by došlo k poškození motoru. Podobné je to i s hotmelty. Míchání lepidel dříve či později poškodí lepicí systém, a to bude mít za následek prostoje z důvodu napálení lepidla nebo jeho chybného nanášení.

Pro správný nános lepidla je čisté lepidlo důležité

Každé lepidlo má specifické vlastnosti. I když tavná lepidla vypadají stejně, neznamená to, že mají stejnou chemickou strukturu. Předpokládejme, že lepidlo s teplotou zpracování 150-170 °C nahradíte lepidlem, které se zpracovává při 130-150 °C. Pokud přidáte nové lepidlo ke starému v nádrži, stanou se dvě věci:

 

  • Nové lepidlo se spálí, protože teplota v nádrži je pro něj příliš vysoká.
  • Viskozita lepidla se při zahřátí nad teplotu zpracování sníží - stane se velmi řídkým.

 

Řídké lepidlo se systémem pohybuje rychleji, protože lépe teče, zatímco staré, hustší lepidlo zůstává v nádrži a napaluje se. Spálené lepidlo není viditelné okamžitě. Jakmile ale zuhelnatí, může se usadit kdekoli v systému. To může mít katastrofální následky v podobě ucpání vyhřívaných hadic, aplikačních hlav a vést až k jejich zničení.

Čeho si však všimnete hned je chybný nános lepidla. Pokud je například viskozita v důsledku nesprávného nastavení teploty příliš vysoká, lepidlo bude příliš „husté“ - a bude ho naneseno příliš málo. Pokud je viskozita naopak příliš nízká, bude naneseno příliš mnoho lepidla, protože je příliš „řídké“. K chybné adhezi dochází také tehdy, když je otevřená doba - tj. doba, za kterou lepidlo vytvrdne - příliš dlouhá nebo příliš krátká. Otevřenou dobu má každé lepidlo jinou a mění se v závislosti na teplotě. Všem těmto problémům můžete předejít, pokud se budete řídit jednoduchou radou: Nikdy nemíchejte různá tavná lepidla!

Dva rozdílné typy lepidel

PŘI KAŽDÉ ZMĚNĚ LEPIDLA SYSTÉM LEPENÍ DŮKLADNĚ VYČISTĚTE

Změna lepidla ve výrobě je samozřejmě možná. Možná chcete lepit nový výrobek, staré lepidlo již není k dispozici nebo jste našli nové, které je pro vaše potřeby lepší. Ať už je to jakkoli, je důležité, abyste celý systém nanášení lepidla důkladně vyčistili, aby se stará a nová lepidla nemíchala. Vyplatí se do toho investovat tři až čtyři hodiny. Prostoje způsobené spáleným lepidlem a ucpanými aplikačními hlavami nebo hadicemi nelze naplánovat, řešení problémů je obtížné a nápravná opatření trvají mnohem déle: V nejhorším případě se nevyhnete výměně hadic nebo aplikačních hlav. Vytvořte proto hned na začátku pro nové lepidlo ty nejlepší podmínky díky důkladně vyčištěnému tanku, vyhřívaným hadicím a aplikátoru.

Změna lepidla vám může v dlouhodobém horizontu přinést řadu výhod. Při výběru doporučujeme sledovat primárně kvalitu složení. Věříme, že vám tento blogový článek nové informace, které vám pomohou optimalizovat vaše výrobní procesy. Pokud by vás k tématu zajímalo víc, neváhejte nás kontaktovat.

Rok 2024 je v plném proudu. Přejeme vám, ať máte úspěšný start a daří se vám držet cíle a předsevzetí, které jste si stanovili. 

My jsme si jako jedno z předsevzetí dali připravit pro vás stejné množství zajímavých akcí jako v roce 2023 a ještě přidat něco navíc. Budete mít příležitost, dozvědět se mnoho zajímavých věcí a o technologii lepení a tipů, jak zefektivnit vaši výrobu. Poznáte lépe naši firmu a způsob, jakým pracujeme a nejednou si budete moct technologii lepení naživo osahat a vyzkoušet.

Otevřete si kalendáře a poznamenejte si následující akce, ať vám žádná neuteče!

  • 24.4 - 25.4. - odborný seminář Technologie čištění a předúpravy povrchů, Čejkovice
  • 14.5. - Den otevřených dveří KALETECH
  • 28.05. - 07.06. veletrh Drupa Dusseldorf 2024
  • 12.6. – webinář Údržba technologie pro nános tavných lepidel
  • 25.9. – webinář Integrace technologie lepení do výrobních strojů
  • 8.10. - 11.10. – Mezinárodní strojírenský veletrh Brno
  • 13.11. – webinář Jak správně zacházet s technologií pro PUR
  • 27.11. – 28.11. - mezinárodní odborný seminář Progresivní a netradiční technologie povrchových úprav

 

Budeme se těšit na vaši účast!

Usazeniny, napáleniny lepidla a nečistoty jsou nejčastějšími příčinami poruchy systému lepení. Aby systém fungoval správně, je nutné udržovat jej stále čistý. V tomto článku se dozvíte, jak vaše zařízení snadno a správně vyčistit tak, abyste zajistili jeho bezproblémový provoz, prodloužili jeho životnost a dosáhli optimální kvality nánosu lepidla.

Požadavky na čištění lepicího systému závisí na celé řadě faktorů. Mezi hlavní patří typ systému, způsob nanášení a druh použitého lepidla, ale i výrobní prostředí. Obecně platí, že čím kratší je doba průchodu lepidla systémem a čím nižší je teplota jeho zpracování, tím nižší je riziko vzniku usazenin.

Řídící jednotka zalitá lepidlem

Faktory, které jsou pro technologii nepříznivé a zvyšují nutnost čištění systému:

  • Změna typu tavného lepidla
  • Vysoká aplikační teplota
  • Vysoké výrobní objemy
  • Použití tavných lepidel s nízkou tepelnou stabilitou
  • Prašné výrobní prostředí

ČIŠTĚNÍ HOTMELT SYSTÉMU: KDY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS?  

Kdy je nejvhodnější doba pro čištění nebo údržbu systému pro nanášení lepidla? Odpověď není jednoznačná a záleží hlavně na tom, jak vysokou dostupnost systému vyžadujete.

Čím je pro vás dostupnost systému důležitější, tím dříve byste měli přijmout preventivní opatření na ochranu systému před možnými poruchami. Pokud však má porucha relativně malý dopad, například proto, že máte náhradní systém, pak je situace jiná. V takovém případě pro vás může být preventivní údržba příliš časově náročná či příliš drahá.

Nicméně mezi poškozením a zničením je tenká hranice a nikdy není dobré se servisem čekat na to, až se stroj zastaví. Míra jeho poškození bude vyšší a s tím i náklady na opravu. Například karbonizování lepidla může způsobit takové zanesení vyhřívaných hadic, že je již nelze vyčistit a je nutné je vyměnit. Často se stává, že se lepidlo během doplňování rozlije kolem otvoru tanku. Pokud není včas odstraněno, může stéct po stěně tanku a dostat se až k řídící desce. Pokud zalije čidlo chránící proti přehřátí, celý systém se vypne. Tyto opravy jsou časově mnohem náročnější. Předcházejte problémům včas! 

Jednotka Vision ušpiněná vlivem výrobního prostředí

Doporučujeme, abyste využili volných chvil a prostojů k preventivnímu čištění. Na co se zaměřit?

  1. Vizuální kontrola: Je zařízení bez prachu a zbytků lepidla?
  2. Chybová hlášení: Zapněte systémová hlášení, abyste byli včas upozorněni na nutnost vyčistit nebo zkontrolovat filtry, hadice a trysky.
  3. Změny v průtoku lepidla: Systém měření průtoku lepidla AMS (Adhesive Measuring System) vám poskytuje informace, které mimo jiné indikují ucpání filtrů lepidla v tavné jednotce nebo aplikační hlavě nebo ucpání aplikační trysky.

CO JE TŘEBA VZÍT V ÚVAHU PŘI ČIŠTĚNÍ SYSTÉMU PRO NANÁŠENÍ LEPIDLA

Pro efektivní zbavení systému od nečistot je nutné používat správné nástroje. Pro venkovní čištění využijte papírové utěrky nebo látkové utěrky, které nepouštějí vlákna. Pro čištění vnitřku tanku doporučujeme použít dřevěnou špachtli. Zabráníte tak poškrábání teflonové vrstvy. Dbejte na svoji bezpečnost! Používejte tepluvzdorné rukavice, dlouhé rukávy a ochranné brýle. Před otevřením tanku vždy zbavte systém tlaku.

ČIŠTĚNÍ TAVNÉ JEDNOTKY

Tank tavné jednotky kontrolujte pravidelně. Pokud je lepidlo čisté a průhledné, je vše v pořádku, nemusíte nic dělat. Pokud však lepidlo ztmavne nebo si všimnete nečistot – i kdyby to byly jen tmavé skvrny velikosti máku plovoucí v lepidle – je čas tavný tank vyčistit. K tomu je nutné vypustit všechno lepidlo. Proto se doporučuje čištění provádět na konci směny, kdy jej v tanku zbývá málo.

Filtry lepidla lze v případě silného znečištění umístit do horkého technického bílého oleje. Lepidlo se rozpustí a filtr je opět čistý. V Kaletechu používám fritézu se dvěma oddělenými nádobami: jednou pro předčištění a druhou pro konečné čištění. Bronzové filtry tímto způsobem čistit nelze, a proto se musí vyměnit.

Po vyčištění tavného tanku a filtru můžete systém naplnit novým lepidlem. Následně se můžete pustit do čištění vyhřívaných hadic a aplikačních hlav.

Čistý filtr lepidla vs. filtr zanešený usazeninami

ČIŠTĚNÍ VYHŘÍVANÉ HADICE

Vyhřívanou hadici lze vyčistit pouze propláchnutím novým lepidlem, které nahradí to staré, včetně nečistot a usazenin. Nejsou k tomu potřeba žádné čisticí prostředky ani žádné nářadí. Do vyhřívané hadice nikdy nestrkejte žádné předměty!

  1. Snižte teplotu v tavné jednotce a vyhřívané hadici přibližně o 20 °C. V důsledku toho se lepidlo stane tužším a lépe absorbuje nečistoty a usazeniny.
  2. Proplachujte novým lepidlem tak dlouho, dokud lepidlo, které z hadice vytéká nebude čisté.

Vyhřívanou hadici proplachujte pravidelně, např. jednou ročně v rámci kompletního čištění celého systému. Nezabere to více než 10-15 minut. Pokud to ovšem neuděláte, může se hadice zanést usazeninami a její vnitřní průměr se zmenší. Pokud hadicí neprotéká dostatečné množství lepidla, obsluha často zvyšuje tlak čerpadla. To však představuje pouze krátkodobou nápravu. Obvykle následuje zvyšování teploty, takže lepidlo zřídne a opět proteče. Napáleniny pak ale vznikají ještě častěji. Místo toho, aby problém vyřešili, se situace ještě zhorší.

ČIŠTĚNÍ APLIKAČNÍ HLAVY

Aplikační hlavy lze také snadno propláchnout čistým lepidlem. Nejprve ale odmontujte a vyčistěte aplikační trysky a filtry. Vnitřek trysky opatrně vyčistěte pomocí speciální čistící jehly. Zbytky lepidla z vnější strany trysky odstraňte jemným kartáčem nebo trysku vložte do horkého čisticího oleje. Poté aplikační trysku vyfoukejte stlačeným vzduchem.

Čistá aplikační tryska vs. tryska zanešená zbytky lepidla.

Filtr aplikační hlavy můžete vložit do horkého čisticího oleje, ale nikdy ne společně s tryskou! To proto, že hrubé částice nečistot, které se uvolňují z filtru, by se nikdy neměly dostat do otvoru trysky. Mohlo by dojít k jeho ucpání.

PREVENCE ŠETŘÍ PENÍZE

Jak vidíte, jednoduché čištění může mít velký vliv na životnost a použitelnost vašeho systému pro nanášení lepidla. Je to ve vašich rukách. Nepotřebujete sofistikovanou technologii; pouze základní šikovnost, a především si na údržbu vyhradit čas. Pokud byste si nevěděli rady, kontaktujte kolegy z našeho servisního oddělení, rádi vám pomohou. Také se můžete zúčastnit našeho každoročního webináře zaměřeného na údržbu, kde se tématu věnujeme podrobněji. 

Přejeme vám veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2024
Přejeme vám veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2024

Přejeme vám veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2024

Ať vaše hvězda stoupá výš a září jasně i v následujícím roce!

Více informací Méně informací Více informací
BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?
BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?

BLOG: Používáte správnou trysku pro nános lepidla?

Aplikační tryska má rozhodující vliv na kvalitu lepeného spoje a nákladnost lepení. Použijte ty správné. Poradíme vám, jak.

Více informací Méně informací Více informací
Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek
Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek

Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek

Zveme vás k účasti na webinář, na kterém se dozvíte nejdůležitější věci související se správně provedenou integrací.

Více informací Méně informací Více informací

Vážení obchodní přátelé,

celý náš tým Vám přeje krásné a klidné Vánoce a do nového roku 2024 mnoho štěstí, radosti a úspěchů, ať už na osobní nebo profesionální úrovni.

Rádi bychom Vám upřímně poděkovali za dosavadní spolupráci. Vaše důvěra v naše služby je pro nás nesmírně důležitá, a těšíme se z každé příležitosti spolupracovat s vámi.

PF 2023

Těšíme se na další spolupráci a nové projekty v nadcházejícím roce. Věříme, že budeme moci nadále naplňovat vaše očekávání a přinášet vám nejlepší možné služby. 

Přejeme Vám radostné a bezstarostné svátky a úspěšný začátek roku 2024.

Na viděnou v dalším roce!

Tým KALETECH

Aplikační tryska a tlak čerpadla určují množství lepidla nanášeného na výrobek. Tryska tak ovlivňuje vaše provozní náklady a to, zda je váš výrobek slepen spolehlivě a čistě. V tomto blogovém článku se dozvíte, jaká pravidla platí pro výběr správné aplikační trysky a jakých chyb byste se měli při výměně aplikační trysky vyvarovat. Tryska je buď integrovanou součástí aplikačního modulu hlavy nebo je k němu přišroubovaná. V druhém případě si můžete trysku snadno vyměnit sami a my vám poradíme jak na to.

Různé typy aplikační trysky

DŮLEŽITÁ KRITÉRIA PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR TRYSKY PRO HOUSENKOVÝ NÁNOS

Každý výrobek má jiné požadavky na kvalitu nánosu lepidla. Například lepení primárních obalů pro pralinky vyžaduje pouze jednu malou a přesně umístěnou tečku lepidla s přesným okrajem a bez tahání vlasů lepidla. U přepravních obalů z vlnité lepenky je situace zcela odlišná. Tam jsou zapotřebí milimetr tlusté, dlouhé housenky lepidla, které zajistí, že krabice zůstanou spolehlivě uzavřené i přes velké vratné síly.

Při nanosu lepidla je aplikační tryska zodpovědná za následující parametry:

  • Množství lepidla v každé housence nebo v každém bodě 
  • Přesnost okraje nánosu

 

Mezi průměrem, geometrií a délkou aplikační trysky existuje složitá interakce. Pro zjednodušení je ale možné držet se těchto pouček:

  • Čím menší je průměr trysky, tím méně lepidla se nanáší a tím přesnější je odřezávání lepidla.
  • Čím lepší je vedení tepla geometrií trysky a čím je tryska kratší, tím přesnější okraj nánosu vznikne.
  • Délka trysky určuje vzdálenost, ve které může být aplikační hlava umístěna od povrchu materiálu.

Primární obaly

JAKOU ROLI HRAJE TYP TAVNÉHO LEPIDLA PŘI VÝBĚRU TRYSKY?

Tavná lepidla se v mnoha ohledech liší. Při výběru aplikační trysky je důležitá zejména viskozita a teplotní citlivost lepidla. Zde platí následující:

  • Čím vyšší je viskozita lepidla a jeho tendence karbonizovat, tím větší by měl být průměr trysky.


Větší trysky mají tu výhodu, že jsou méně náchylné k ucpávání. Zákonitě ale nanášejí více lepidla, což je výhodné nastavení například pro lepení vlnité lepenky, matrací nebo dřeva.

Pro aplikace náročné na přesnost, jako lepení primárních obalů, je však nutné zvolit malý průměr trysky. Zároveň doporučujeme použít vysoce kvalitní tavná lepidla, například lepidla na bázi metalocenu. Ta se vyznačují velmi čistým složením a snadným dosažení přesných okrajů nánosu. Díky tomu zůstávají trysky s malým průměrem déle čisté.

CO SE STANE, KDYŽ SE POUŽIJE NESPRÁVNÁ APLIKAČNÍ TRYSKA?

To má obvykle za následek problémy s kvalitou, jako je tahání vlasů lepidla a nános příliš velkého nebo naopak malého množství lepidla. Nanesení nedostatečného množství lepidla vede k nedostatečně pevnému spoji a tím k výrobě zmetků. Nadměrné množství lepidla naproti tomu ohrožuje bezpečnost lepení, protože zvyšuje dobu tuhnutí spoje. V obou případech se jedná o scénář, který má nepříznivý dopad na provozní náklady.

Lepení matrací

JAK SE VYHNOUT CHYBÁM PŘI VÝMĚNĚ APLIKAČNÍ TRYSKY

Správné skaldování náhradních dílů vám může usnadnit mnoho starostí. Snažte se dodržet následující postupy:

  • Mějte na skladě dostatek náhradních trysek pro každý typ, který používáte.
  • Poznamenejte si, na které aplikační hlavě je namontován který typ trysky. V závislosti na poloze na výrobní lince mohou být na stejných aplikačních hlavách namontovány různé trysky. Například pro boční lepení nebo lepení víka krabic z vlnité lepenky se používají různé průměry trysek.
  • Měníte formáty výroby? Pak si poznamenejte, který typ trysky se používá pro který formát.
  • A poslední tip: Uschovejte si ucpané trysky a vyčistěte je společně, abyste doplnili zásoby náhradních dílů.

Pro další tipy z oblasti lepení odebírejte náš newsletter. Máte li nějaký dotaz týkajících se aplikačních trysek, konktaktujte nás přes náš formulář.

Vážení kolegové,
 
jako výrobci výrobních strojů a linek jistě dobře víte, že zajistit, aby všechny články systému fungovaly, jak mají a správně mezi sebou komunikovaly, může být někdy oříšek. Rádi bychom vám v tomto snažení šli naproti a podělili se s vámi o naše knowhow a zkušenosti související s integrací strojů pro nános tavných lepidel do výrobních linek. Pořádáme pro vás odborný webinář, kde vám tyto informace předáme.

Webinář: Integrace lepicích strojů do výrobních linek se bude se konat 29. listopadu od 14:00 do 15:00.
 
Dozvíte se informace z těchto okruhů:
  • Úvod do tavného lepení
  • Specifika údržby tavného lepení
  • Instalace a zapojování jednotlivých komponent
  • Automatizace a robotizace
  • Komunikace s PLC linky
 Po webináři bude prostor k diskuzi, ve které rádi zodpovíme všechny vaše dotazy. Ty nám již nyní můžete posílat v rámci registračního formuláře.
 

Registrujte se na webinář přes Google formulář na následujícím odkaze:

REGISTRACE

 
Maximální kapacita školení je 90 účastníků a bude probíhat přes platformu MS Teams. Odkaz pro připojení ke školení vám s předstihem zašleme na email uvedený v registraci.
 
Těšíme se na vaši účast!
 


Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit?
Napište nám